„Veľa vecí sa zmenilo, keby som však mala zhodnotiť a porovnať prácu v parlamente a na župe, je to neporovnateľné. V každom prípade je to veľmi pestré a rôznorodé,“ hodnotí necelý rok vo funkcii Erika Jurinová. Zároveň konštatuje, že na župe musí robiť veľa rozhodnutí, často rýchlych a nevyhnutných. V mnohých prípadoch podľa jej slov doplácajú práve na to, že v rámci odborov ešte navzájom nespolupracujú tak pružne, ako by si predstavovali.
STALI SA VEREJNOU TÉMOU
Podľa Jána Podmanického sa posledné mesiace v zastupiteľstve nesú v konštruktívnej atmosfére. „Musíme byť konštruktívni, aby nás hnala myšlienka, že ľudia nám dali dôveru,“ pripomína poslanec Ján Podmanický (SMER-SD). Od zasadnutia Eriky Jurinovej na post predsedníčky kraja ubehlo vyše desať mesiacov, vo voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) získala najvyšší počet hlasov a v kresle vystriedala vtedajšieho župana Juraja Blanára (SMER-SD). Práve s bývalým predsedom Žilinského samosprávneho kraja sa spája verejne diskutované vyvesenie bilbordov, ktoré znázorňovali vzťahové prepojenia na Žilinskej župe. V rámci mesta sa totiž pred pár mesiacmi objavilo niekoľko reklamných pútačov, ktoré Eriku Jurinovú obviňujú z rodinkárstva. Jurinová priznáva, že z takéhoto počinu zostala prekvapená. „Ak niekto považuje za zlé vytvoriť si najbližší tím z ľudí, ktorým dôverujem, takýto postoj naozaj nedokážem pochopiť. Stojím si za tým, že to, čo pán Blanár zverejnil, nie je rodinkárstvo,“ reaguje predsedníčka kraja.
BENEVOLENTNOSŤ VS NÁSLEDKY
Erika Jurinová zároveň upozorňuje na to, že ľudia, ktorí boli zverejnení na bilbordoch, sú vysokozdatní odborníci nielen v kraji, ale aj na celoslovenskej úrovni. „Útočil na ľudí, ktorí nemôžu za to, že som si ich vybrala. Považujem ich za dôležitých,“ dopĺňa Jurinová. Dôvody, prečo bývalý predseda Juraj Blanár bilbordy zverejnil, županka pomenovať nevie, do úvahy však podľa nej pripadá určitý druh pomsty či „ješitnosť“. Ján Podmanický podobné formy prejavu podľa svojich slov neuznáva. „Musím sa priznať, že mne tento krok županky absolútne neprekáža. Župa má pod sebou odbory či stovky zamestnancov a županka za to všetko nesie zodpovednosť. Som presvedčený, že pokiaľ chceme ako verejnosť nejaké výsledky, mali by sme dať tomu človeku právo, aby si vybral spolupracovníkov podľa svojho uváženia. Na druhej strane musí ten človek vždy uvažovať, či sa tak nezahráva s dôverou ľudí. Môžu sa u nich totiž objaviť podozrenia či nedôvera a zbytočne sa tak šíri pohoršenie,“ tvrdí poslanec Ján Podmanický.
RODINKÁRSTVO VYLUČUJE
Na vyvesených bilbordoch rezonovalo niekoľko mien, medzi nimi napríklad manžel poslankyne za OĽaNO a bývalý riaditeľ odboru informácií ŽSK Lukáš Milan, podpredseda ŽSK Peter Dobeš a ekonomická riaditeľka Marcela Dobešová či Elena Sivová z úradu odboru verejného obstarávania, ktorá je matkou poslankyne za SaS Jany Cigánikovej. „Všetko sú to ľudia, s ktorými som na úrad prišla. Dokonca o tom, že pani Sivová, ktorá mi bola odporučená ako odborníčka vo verejnom obstarávaní, je mamou pani Cigánikovej, som sa dozvedela až neskôr. Čo sa týka ďalších ľudí, o Lukášovi Milanovi som vedela v súvislosti s jeho prácou, ktorú som poznala, držala som sa referencií. Peter Dobeš bol zvolený a zároveň sa stal podpredsedom z vôle poslancov a s jeho manželkou som prišla do parlamentu a odvtedy spolupracujeme,“ vysvetľuje Jurinová. Hnutie OĽaNO kritizuje rodinkárstvo na dôležitých miestach veľmi intenzívne, podľa Vandy Tuchyňovej, ktorá diskusiu moderovala, je preto potrebné robiť všetko preto, aby sa na župe podobným podozreniam vyhlo. „Podstúpila som toto riziko, keďže poznám kvalitu týchto ľudí. Zo skúseností za posledných desať mesiacov však viem, že veci budem riešiť inak,“ konštatuje županka. Tá v nadväznosti dopĺňa, že rovnaké podozrenia, s ktorými sa spája jej osoba, sa spájajú aj s predchádzajúcim vedením. Spomína zhruba šesť rodinných prepojení, ktoré na župe figurovali práve v minulosti.
PODOZRENIA V ZMLUVÁCH
Erika Jurinová po svojom nástupe na úrad avizovala audit, prostredníctvom ktorého chcela preveriť stav župy po predchádzajúcom vedení. „Preverili sme všetky zmluvy, boli ich tisícky. Ešte však stále prebieha kompletizácia verejných obstarávaní, zmlúv, a to je časovo náročné. Už teraz však vieme, že v minulosti boli zmluvy uzavreté bez toho, aby sme k nim našli určité relevantné podklady, alebo boli jednoducho také, že máme dôvodné podozrenie,“ uzatvára Jurinová. Podľa županky chcú na úrade vybrať dokopy 50 zmlúv, ktoré sú uzavreté najpodozrivejšie a preveriť ich právnikmi.