Už štyri mesiace je žilinská županka vo funkcii, kde po troch volebných obdobiach nahradila Juraja Blanára. „Aj keď dlho trvá, kým sa človek zorientuje vo všetkých kompetenciách, činnostiach a zariadeniach, myslím si, že sa nám za krátky čas podarilo zrealizovať dosť dobrých vecí. Napríklad vzdelávacie stredisko pre železničnú spoločnosť, navýšenie platov pre sociálnych pracovníkov a zrovnoprávnenie cirkevných a verejných školských zariadení. Sprehľadnili a naštartovali sme tiež verejné obstarávania,“ zhodnotila na úvod svoje prvé dni vo funkcii Erika Jurinová.
Pre nasledujúce päťročné funkčné obdobie, s presahom aj na ďalšie roky, pripravila županka so svojím tímom plán rozvoja s názvom Žilinský kraj 22+. Najviac opatrení sa týka sociálnej a zdravotníckej oblasti. Už na najbližšom zastupiteľstve by mala vzniknúť nadácia, ktorá bude slúžiť na pomoc ľuďom v ťažkých životných situáciách. „Mala by pokryť oblasti, kde štát alebo kraj nevie dostatočne pomôcť svojim obyvateľom. Napríklad môže nastať situácia, keď rodina nemá veľa finančných prostriedkov, jej živiteľ zomrie a ešte im aj vybuchne kotol. Z nadácie potom bude môcť dostať príspevok. Pôjde teda o pomoc ľuďom v ťažkých životných situáciách,“ hovorí županka.
Podľa jej slov sa dnes na Slovensku v tomto smere síce už deje veľa dobrých vecí, ale stále to nestačí. Ľudí, ktorí sú postihnutí chudobou, totiž stále pribúda. „Ešte keď som pracovala v parlamente, dostávali sme množstvo žiadostí od ľudí v ťažkej situácii. V rámci možnosti sme sa im snažili pomôcť. Župa je dnes v dobrej kondícii, takže si budeme môcť dovoliť dať z rozpočtu do nadácie určitý balík peňazí. Samozrejme, sumy, ktorými budeme môcť prispieť, nebudú veľké. Ale často aj to pomôže. Našou snahou však bude, aby nadácia získala prostriedky aj z iných zdrojov, od podnikateľov,“ prezradila.
Ďalším opatrením zo sociálneho balíčka je vznik centier pre rodinu. Tie by mali vzniknúť vo všetkých regiónoch kraja, to prvé však už onedlho v Žiline. „Malo by poskytovať rôzne služby – sprevádzajúce, psychologické, pomoc obetiam násilia a časom by mohlo pomáhať ľuďom aj pri finančnej gramotnosti a exekúciách, ktorých je na Slovensku neúnosne veľa.“ Do roka by potom mali vzniknúť takéto centrá aj v ostatných regiónoch kraja.
Županka si naplánovala otvoriť aj sociálny podnik, ktorého zriaďovateľom bude priamo ŽSK. Jeho úlohou má byť zamestnávanie ľudí, ktorí sa nevedia inak uplatniť na trhu práce a ktorí by pod dohľadom skúsených zamestnancov vedeli robiť opravy a údržby v zariadeniach v správe ŽSK. „Druhou oblasťou, ktorej by sa tieto podniky venovali, by bola správa majetku. Takto by sme chceli postupne zrevitalizovať niektoré budovy a prípadne ich aj prebudovať na byty pre mladých. Vo výhľade máme už prvú takúto budovu, kde by malo vzniknúť tridsať bytov,“ dodala Erika Jurinová.
V zdravotníckej oblasti prichádza kraj s novinkou, ktorá sa týka fixného otvorenia a niekoľkých mobilných hospicov. Tie by mali byť opäť v každom regióne. Županka verí, že sa to podarí zrealizovať v krátkom čase. Zmenami má prejsť aj vzdelávací systém, ktorý bude obsahovo zameraný viac do budúcnosti. „Do škôl chceme zaviesť viac alternatívneho vzdelávania k novým veciam, aby boli naši absolventi pripravení na trh práce, ktorý bude viac automatizovaný. Nemalo by sa stávať, že absolvent nastúpi na odbor, ktorý je v tom čase potrebný, ale po jeho absolvovaní už bude nepotrebný,“ uzavrela Erika Jurinová. Kraj sa plánuje venovať aj mládeži a podporovať ju v tom, aby sa venovala dobrovoľníctvu.