Žilinský Večerník

22. november 2024 | Cecília
| -3°C

Školstvo

Europrojekt: Vzdelávanie bez hraníc

Po piatich rokoch sa opäť stretli na pôde Gymnázia bilingválneho, T. Ružicku 3 v Žiline (GBZA) riaditelia a učitelia zo siete stredných škôl Europrojekt, ktorej je GBZA členom od roku 2009. Túto sieť tvorí 19 krajín Európskej únie.

19.10.2017 | 10:45

Na tohtoročnej konferencii svoju účasť potvrdilo 51 delegátov z 13 krajín, z Belgicka, Dánska, Fínska, Francúzska, Holandska, Luxemburska, Nemecka, Poľska, Portugalska, Rakúska, Slovenska, Španielska aTalianska. Každá krajina so sebou priniesla aj dvoch študentov a tí sa zúčastnili modelového zasadnutia Európskej rady, ktoré sa konalo 5. – 6. 10. 2017. Zatiaľ čo študenti rokovali o bezpečnostnom pláne EÚ, ich učitelia a vedenie rozhodovali o budúcnosti siete. Uskutočnili sa voľby do novej riadiacej štruktúry, ktorej členkou sa s podporou 15 krajín stala aj učiteľka a projektová manažérka GBZA Janka Mládenková. Prezentovali sa medzinárodné aktivity jednotlivých škôl a začali sa „kuť“ nové plány na spoluprácu. Posledný deň konferencie si študenti užili Žilinu a okolie pri interaktívnom geocachingu a všetky priateľstvá sa utužili pri záverečnom vyhodnotení a remeselných workshopoch v Terchovej.

Dôkazom toho, že išlo o jedinečnú udalosť, je účasť významných predstaviteľov mesta Žiliny a Národnej kancelárie programu Erasmus+, ako aj fakt, že v sebe kombinovala aj dve nadnárodné stretnutia v rámci programu Erasmus+.

Prvé stretnutie bolo ohľadom projektu YEL (Young European Leaders), ktorý bilingválne gymnázium koordinuje od roku 2015 a práve v októbri 2017 sa končí. Toto strategické partnerstvo tvorili učitelia a študenti zo šiestich partnerských škôl (Fínsko, Francúzsko, Luxembursko, Nemecko, Španielsko a Slovensko). Cieľom projektu bolo zlepšiť argumentačné, vodcovské a jazykové schopnosti študentov, ktorí organizovali každoročne ZAMUN (modelové zasadnutie OSN v Žiline). Aj keď sa tento projekt končí, žiaci nemusia zúfať, pretože už existuje jeho nasledovník, a to projekt HOPE. Vďaka nemu sa budú môcť študenti naďalej stretávať a spoločne riešiť aktuálne problémy dneška.
A ako celé fungovanie projektu hodnotí generálny tajomník siete Georg Latzke z Rakúska?

Každoročne sa zúčastňujete konferencie ZAMUN, ktorú organizuje naša škola. Čo vás na ZAMUN-e najviac zaujalo?
Na začiatok, je to konferencia organizovaná hlavne pre študentov. Veľmi ma to zaujalo, pretože to pre mňa bolo niečo nové. Zvyčajne sú konferencie organizované učiteľmi, ale tu som mohol vidieť, že študenti dostali nápad a zrealizovali ho.
Tiež je potrebné mať školu, ktorá to dovolí a učiteľov, ktorí veria svojim žiakom. Učiteľov, ktorí im povedia: „Ty to dokážeš! A ak sa niečo stane, my ti pomôžeme!“ Môžete byť pyšní na to, že ste na tejto škole a na svojich učiteľov a vedenie.

Aké zmeny ste spozorovali na ZAMUN-e počas rokov?
ZAMUN sa stáva čoraz viac profesionálnejší. Organizácia je dobrá. Využitie sociálnych sietí a podanie informácií sú naozaj skvelé. Slovenská pohostinnosť je úžasná. Summa summarum je to nádherná skúsenosť.

Čo si myslíte o študentoch, ktorí sa zúčastňujú na týchto konferenciách?
Myslím si, že to, čo robia, berú veľmi vážne. Pripravujú sa na to, čo chcú robiť. Vnímajú to ako šancu naučiť sa niečo pre ich budúcnosť. Nie je to len hocijaká aktivita. Je to niečo, na čom musíte pracovať dlhodobo a nie deň či dva. Je to projekt, ktorý každý rok uskutočňuje konferenciu a dovolí študentom vyjadriť sa pred množstvom ľudí.

Keď ste videli prezentáciu o projekte Erasmus+, Europrojekte a o výsledkoch študentov, aký dojem to vo vás zanechalo?
Je to neobyčajná šanca pre mladých ľudí počas štúdia. Niečo takéto nie je možné v mnohých školách. Či už kvôli učebnému plánu, alebo kvôli učiteľom, ktorí nie sú až takí zapálení. Na všetko potrebujete hlavne dobrý tím, ktorý začína dobrým vedením. Potrebujete odhodlaných a excelentných učiteľov, ako je napríklad pani Mládenková alebo pán Milo z vašej školy. Ďalej potrebujete študentov, ktorí sú plní entuziazmu. Všetci si musíte navzájom veriť. Vyvinie sa to do veľmi dobrého vzťahu a tento vzťah sa volá rešpekt.

Na otázky nám odpovedali aj dvaja francúzski učitelia z L’Institution Saint Jude, Olivier Berthe a Véronique Boone.

Ako ste motivovali a pripravovali svojich študentov na túto konferenciu?
O: Naši študenti boli už sami motivovaní. Vybrali sme študentov, ktorí sa minulý rok zúčastnili ZAMUN-u a FRAC-u. Tešili sa na návrat sem a na pokračovanie tohto projektu. Naši študenti sú veľmi samostatní a pracujú na tom, čo ich obohatí. Keďže tu ide aj o tému vodcovstva, je na nás učiteľoch, aby sme nechali na žiakoch iniciatívu, samostatnosť a zodpovednosť.

Našli ste počas fungovania projektu niečo, čo by ste chceli zmeniť alebo vám všetko vyhovovalo?
V: Určite musíme zmeniť našu organizáciu vo Francúzsku. Je ťažké zorganizovať všetkých študentov naraz.
O: Vidíme výsledky na našich študentoch a ich entuziazmus. Je to skoro perfektné. Študenti sú spokojní.
V: Aj my sme veľmi spokojní, ako to všetko dopadlo.

Ako by ste opísali tento projekt v troch slovách?
V: Otvorenosť. Pokrok. Príležitosť.

Zdroj: Kristína Mravcová

Foto: Archív školy

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod