Sneh rýchlo zišiel a odhalil ukrytú špinu na chodníkoch. Ohorky od cigariet „skrášľujú“ naše ulice i zastávky MHD. Čitateľka nám poslala fotografiu odpadkového koša s popolníkom z Hurbanovej.
ŽILINA. Zákon o ochrane nefajčiarov má za cieľ predchádzať prípadom, kedy fajčiari ohrozujú dymom z cigariet svoje okolie. Hoci na verejných priestranstvách existujú jasne stanovené zóny, ktorých hranice by fajčiari pri fajčení nemali prekročiť, niektorí sa správajú bezohľadne a vystavujú svojmu zlozvyku aj ostatných. Napríklad na zastávkach MHD by sa malo fajčiť až 4 metre od zastávky, v opačnom prípade ide o priestupok, za ktorý fajčiarovi hrozí finančná pokuta. Ďalším priestupkom je odhodenie cigaretového ohorku mimo na to určených nádob. „Zákon na ochranu nefajčiarov je platný od 1. apríla 2009. Okrem iného stanovuje, že na vyhradených miestach sa nesmie fajčiť a odhadzovať ohorky. Kto to nerešpektuje, môže dostať pokutu. Najvyššia suma za tento priestupok je 65 eur, čo je oproti 300 – 700 eurám v EÚ veľmi nízka pokuta. Pýtam sa kompetentných cez vaše noviny, prečo je mestská polícia nevšímavá, prečo nepokutuje tých, čo tento zákon nerešpektujú?“ pýta sa čitateľka Eva.
Poslala nám fotografiu zo zastávky spred úradu práce. „Napríklad fajčenie na autobusových zastávkach. Prečo sa neodstránia zo zastávok škaredé ošarpané koše s popolníkmi? Pokutovaním by do mestskej kasy pribudli financie, za ktoré by sa mohli zakúpiť moderné koše. Niektorí občania by sa konečne začali učiť poriadku, tak ako to je v západných krajinách. Jedine pokuty zaručia dodržiavanie zákona,“ uvádza rozhorčene.
Podľa informácií z radnice Mestská polícia Žilina za minulý rok zistila a objasňovala 213 porušení zákona o ochrane nefajčiarov a za rok 2016 zatiaľ 46. „Pri odhaľovaní tohto priestupku pomáha polícii aj mestský kamerový systém, ktorý monitoruje verejné priestranstvá aj na zastávkach a nástupištiach verejnej dopravy. S uvedeným druhom priestupku súvisí aj znečisťovanie verejného priestranstva odhodeným ohorkom cigarety. Za minulý rok bolo takýchto znečistení zistených mestskou políciou 284-krát a v roku 2016 zatiaľ 21-krát,“ spresňuje hovorca mesta Pavol Čorba. Sporadicky sa stáva, že mestskej polícii oznámia občania porušovateľov zákona. „Skúsenosti hovoria, že občania sú k takýmto osobám skôr benevolentní,“ priznáva hovorca v mene mestskej polície.
Mesto prisľúbilo aj kontrolu smetných košov na zastávke Hurbanova. „Samozrejme, vykonáme obhliadku a buď vymeníme malú smetnú nádobu za novú, ak je poškodená, alebo zabezpečíme jej očistenie,“ dodal Pavol Čorba.
Veronika Cvinčeková
Snímka archív