Žilinský Večerník

24. november 2024 | Emília
| -2°C

Z regiónu

Falošný parkovací preukaz ŤZP ho dostal až pred súd

V novembri minulého roka sa v uliciach historického centra Žiliny uskutočnila akcia, ktorej cieľom bolo posvietiť si na podvodníkov s parkovacími preukazmi osôb s ťažkým zdravotným postihnutím. Vo štvrtok sa pred okresný súd postavil Žilinčan, ktorý používal falošný parkovací preukaz. Ten vraj kúpil od neznámeho muža za 80 eur.

08.06.2018 | 11:13

Polročná podmienka a 18-mesačná skúšobná lehota. Takýto trest dostal Žilinčan, ktorého v novembri 2017 prichytili na Hurbanovej ulici počas toho, ako parkoval na mieste vyhradenom pre ťažko zdravotne postihnutých a za sklom svojho vozidla mal falošný parkovací preukaz ŤZP. Ten mu podľa jeho slov ponúkol neznámy muž v nemocnici, od ktorého ho následne kúpil za 80 eur. Obvinený muž sa s prokurátorom dohodol a uzatvoril dohodu o vine a treste, ktorá bola uplynulý týždeň schvaľovaná sudcom. V rámci nej dostal polročnú podmienku so skúšobnou lehotou 18 mesiacov. Ide pritom o pomerne výnimočný prípad, kvôli falošnému preukazu nebol vraj doposiaľ ešte nikto odsúdený.

OSLABENÁ PRÁVOMOC

Podvody s parkovacími preukazmi sú v Žiline čoraz aktuálnejšou témou, vo veľkej miere sa vrátane falšovania parkovacích preukazov ŤZP tieto preukazy najmä zneužívajú. Do boja proti nezákonnej činnosti sa v minulosti pustila poslankyňa Jana Filipová.
„Parkovací preukaz pre ŤZP by mal mať človek, ktorý sa nedokáže premiestniť z miesta na miesto alebo nemôže používať verejnú dopravu. Tieto preukazy vydáva úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, najhoršie na tom je však práve to, že po vydaní ich už nikto nekontroluje. Polícia má v tomto smere oslabenú funkciu, nemá totiž dostatočnú kompetenciu kontrolovať ich v takej miere, v akej by bolo potrebné,“ skonštatovala Jana Filipová. Spolu s mestskou políciou a úradom práce, sociálnych vecí a rodiny preto spolupracujú a usilujú sa organizovať kontroly. „Samotná kontrola na mieste sa však nemôže vykonať komplexne. Preukaz sa nachádza vo vnútri auta a pokiaľ tam dotyčný nie je, mestská polícia vozidlu nemôže dať ani takzvanú papuču,“ doplnila poslankyňa.

VYHRADENÉ MIESTA

Parkovanie s parkovacími preukazmi osôb s ťažkým zdravotným postihnutím je povolené len na miestach na to vyhradených. Podľa poslankyne Jany Filipovej je však súčasná situácia taká, že ľudia parkujú tam, kde chcú. Môže za to fakt, že za takéto správanie nedostanú zmienenú „papuču“. Krokom k zlepšeniu situácie by podľa nej mohla byť najmä zmena zákona, po ktorej by sa vydané parkovacie preukazy kontrolovali dôkladnejšie.

Foto: Jana Filipová

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod