Predstavte sa nám. Čím sa skupina zaoberá?
Sme skupina historického šermu zo Žiliny. Zaoberáme sa šermom z druhej polovice 15. storočia, po skončení husitských vpádov na Slovensko. Venujeme sa aj širokému spektru činností tej doby – od lukostreľby, cez palebné zbrane, hygienu, remeslá, až po kuchyňu.
Ako ste sa k tomu dostali?
Činnosť skupiny sa začala v roku 1995 zo záujmu o históriu v praktickej forme. Našich predchodcov už nebavilo len čítať si o nej. Chceli si ju vyskúšať na vlastnej koži. Začiatky boli ťažké, pretože informácií bolo v tej dobe málo. Dnes už to je vďaka internetu jednoduchšie. Na začiatku sa dala dokopy skupina nadšencov, ktorí si začali zaobstarávať kostýmy, zbrane a ďalšie vybavenie. A postupne vznikali tradície historických podujatí na Slovensku. Treba povedať, že nepatríme k najstarším skupinám, ale rozhodne patríme k tým starším a tradičnejším, ktoré sa vyprofilovali začiatkom deväťdesiatych rokov.
Čo znamená Cech Terra de Selinan?
V začiatkoch bol pôvodný názov skupiny Potulní rytieri Celebnilu. Okolo roku 2002 sa skupina rozdelila a prijali sme názov Cech Terra de Selinan. Je odvodený od najstaršej písomnej zmienky o Žiline, kde sa v liste rytiera Donča mesto spomína ako Terra de Selinan, teda Zem Žiliny. Cech sme do názvu vložili preto, lebo sa snažíme zachovávať dobové tradície a remeslá a takmer všetko vybavenie si vyrábame sami.
Čo je teda podstatou vašej činnosti?
Najpodstatnejšiu časť tvoria šermiarske a lukostrelecké tréningy. Ďalšou aktivitou sú vystúpenia, podujatia, kultúrne akcie, ktoré počas roka absolvujeme. Snažíme sa zachovávať spoločenské tradície. Stretávame sa aj mimo podujatí a tréningov. Sme skupina ľudí, v ktorej vládne kamarátstvo a vzájomná pomoc. Spolupracuje s nami asi 40 ľudí, aktívne nás však pôsobí asi 20, najmä vo veku 18 – 30 rokov. Samozrejme, máme aj starších, ale snažíme sa vychovať si aj mladšiu generáciu.
Vystupujete celoročne?
Náš rok by sa dal rozdeliť na dve polovice. V zime veľa akcií nie je. Vtedy hlavne trénujeme, šermujeme, strieľame z luku. V lete je zase množstvo akcií. Jeden rok sme ich absolvovali 34 a nemali sme jediný voľný víkend. Preto počas zimy musíme natrénovať to, čo budeme potrebovať v lete. Vystúpenia sú po celom Slovensku, v Česku, ale aj v Poľsku. Pokiaľ to ide, tak sa snažíme cestovať najviac v okruhu 300 km od Žiliny. Najďalej chodíme na podujatie za Prahu, čo je 450 km.
Čím vám je tento spôsob života blízky?
Fascinuje nás najmä ten sociálny aspekt. Stretávajú sa ľudia, ktorých baví spoločná aktivita. Či už niektorí z nás inklinujú k histórii, remeslám, šermu, alebo je to len pestrá voľnočasová aktivita. Začali sme obdobím husitstva. Postupne sme sa však presunuli do nasledujúceho obdobia. Je z neho totiž omnoho viacej prameňov a podkladov, z ktorých môžeme čerpať. Veľakrát je to pre nás aj výzva, či dokážeme čerpať a pracovať s dobovými zbraňami a pomôckami. Snažíme sa totiž používať čo najviac dobové vybavenie, ktoré si vyrobíme. V tom je to fascinujúce. Prekonávame výzvy.
Čím je toto obdobie vám osobne blízke?
Ako malý chlapec som sa zaujímal o rytierov, fascinovalo ma, ako zachraňovali princezné. Viem, bola to zidealizovaná predstava, ale veľa z nej sme si preniesli aj do našej činnosti. Počas vystúpení, napríklad počas víkendu, sa snažíme verne napodobňovať dobový život. Vytvoríme si dobový tábor, v ktorom hráme svoje autentické roly. Každý má svoju úlohu, ktorá ho baví, sú tam stráže, kuchári. Čas si vypĺňame autentickými hrami alebo tancom. Každý si tam nájde to svoje, čo ho baví.
Cieľom je ukázať ľuďom tradície a zvyky tej doby?
Áno, snažíme sa ľuďom pripomenúť, že aj takto sa na Slovensku žilo. Pri našom znázornení vychádzame z nemeckej školy, ktorá mala v tom čase na Slovensku veľmi silné zastúpenie. Takže to, čo predvádzame, mohlo naozaj reálne takto byť. Vtedy sa u nás totiž miešali viaceré vplyvy a tradície. Slováci boli najviac ovplyvnení nemeckou školou, preto sme si ju vybrali, ale boli tu aj maďarské vplyvy, Poliaci či Rusi. Na území Žiliny sa to veľmi miesilo a vzájomne ovplyvňovalo.
Ste otvorení aj pre verejnosť?
Samozrejme, každý je u nás vítaný. Každý môže medzi nás prísť a vyskúšať si to. Ak ho to bude baviť, radi ho medzi seba zoberieme. Navyše už pomaly budeme potrebovať generačnú obmenu. Preto robíme taký malý nábor 15. a 29. februára od 18. h na ZŠ, Ul. sv. Gorazda na Vlčincoch. Tešíme sa na všetkých, ktorí prídu.
Michal Filek
Snímky archív CTdS