Sú ľudia, pre ktorých je skúmanie takýchto budov hobby. Dokonca má tento koníček aj svoj názov – urban exploration (mestský prieskum), skrátene urbex. Urbexu sa už istú dobu venuje aj Ivan Donoval z Liptova, ktorý počas svojich prieskumov neobišiel ani Žilinu.
Urban exploration je súkromný prieskum starých opustených budov, ktorému sa na Slovensku venuje čoraz viac ľudí. Tí na vlastné riziko vstupujú do objektov, ktoré sú značne schátrané, a teda v mnohých prípadoch aj nebezpečné. Pýtate sa, čo ich k tomu vedie? Ivan Donoval z Liptovského Mikuláša sa urbexu venuje tri roky. Tejto záľube prepadol, keď navštívil zabudnuté, ale kedysi legendárne kúpele Korytnica. „Bolo to pre mňa niečo úžasné, dokonalý zážitok, vždy sa do Korytnice rád vrátim,“ spomína na svoj prvý prieskum 31-ročný Ivan Donoval.
STOVKA PREBÁDANÝCH MIEST
Korytnica bola kedysi pýchou Slovenska. Uzdravujúce účinky prameňov poznali už pred 700 rokmi. Na začiatku 19. storočia postavili na mieste, kde vyviera minerálna voda, prvý kúpeľný dom. V roku 1862 tam stálo už 12 domov, niekoľko súkromných viliek a reštaurácia. Chýr o liečivej sile kúpeľov sa rýchlo rozšíril po celej krajine. Do Korytnice prichádzali ľudia zo všetkých kútov Slovenska i zo zahraničia.
Kúpele počas svojej histórie dvakrát vyhoreli. Avšak až ekonomické problémy, ktoré Korytnicu postihli začiatkom nového milénia, znamenali pre ňu definitívny koniec. Odvtedy je areál opustený a desiatky budov, v ktorých sa kedysi liečili pacienti s rôznymi ochoreniami, sa po rokoch zmenili na zdevastované a trochu strašidelné miesto.
Návšteva Korytnice sa pre Ivana Donovala stala osudnou. Odvtedy cestuje po celom Slovensku, aby spoznával miesta s podobným osudom. „Už to ani nepočítam, ale bolo ich už viac ako sto,“ rozpráva.
„Vyberám si to, čo ma zaujme. Nie je dôležité, čo to je. Môže to byť nemocnica, továreň, obchodný dom, pioniersky tábor, jednoducho všetko zaujímavé. Niekedy čakám na dobrý tip od diváka alebo fotky, či videá, ktoré pridajú prieskumníci na internet. Niektoré miesta sú prístupné len krátko, potom ich majiteľ znova zabezpečí, vtedy idem hneď,“ vysvetľuje Ivan Donoval.
NAVŠTÍVIL AJ BÝVALÚ PSYCHIATRIU V BYTČICI
Mladý prieskumník z Liptova už párkrát navštívil aj Žilinu. Zaujal ho CO kryt na Vlčincoch, ľudoprázdne chaty v Terchovej, zdevastovaný kaštieľ v Kunerade aj zatvorená psychiatria v Bytčici.
„Stará psychiatria v Bytčici je asi najzaujímavejšie miesto v Žiline. Ponurá atmosféra, vonku niekoľko kamier, vietor hýbe otvorenými oknami. Mal som pocit, že ma niekto sleduje. Že sa v budove nachádza niekto iný, ale bol to len vietor,“ spomína na návštevu kaštieľa, kde kedysi sídlilo detašované pracovisko žilinskej nemocnice.
Psychiatrické oddelenie fungovalo v Bytčici 20 rokov. Jeho umiestnenie však bolo z hľadiska dochádzania pacientov do nemocnice nepraktické, preto sa v roku 2009 presťahovalo naspäť do Žiliny. Nemocnica ponúkla areál s rozlohou 30-tisíc metrov štvorcových aj s kaštieľom na predaj. V súčasnosti je celý objekt v súkromných rukách. Zo zámeru vybudovať z kaštieľa penzión nič nebolo a bývalá psychiatria zostáva naďalej opustená a nevyužitá... „Navštívil som aj bunker na sídlisku Vlčince, tam som skôr mal obavu, že vo vnútri bude nejaký asociál, injekčná striekačka, o ktorú sa môžem napichnúť. Na konci cyklochodníka vo Varíne je opustený areál píly, malý panelák a ruiny hál – taktiež veľmi zaujímavé miesto,“ hovorí.
LEN CEZ OTVORENÉ DVERE
Ivan Donoval nevstupuje do objektov bez prípravy. O každej jednej budove si dopredu preverí niekoľko informácií. „Zisťujem majiteľa podľa katastra, čo všetko sa nachádza okolo, či tam nebol v poslednej dobe problém s vlámaním... Nebol by som totiž rád, ak by mi niekto chcel niečo „prišiť“. Ďalej kde sa dá zaparkovať a kadiaľ ísť dovnútra – vstup musí spĺňať určité podmienky, aby som nepáchal trestnú činnosť,“ vysvetľuje urbexista z Liptova.
Zo zásady vchádza do opustených objektov len cez otvorené dvere. Väčšinou hlavným vchodom alebo cez pivnice. „Nie je v mojom záujme dostať sa do budovy za každú cenu. Pokiaľ je zatvorená, odchádzam a prídem neskôr, o polroka, o rok. Existuje určitý vzťah medzi mne podobnými prieskumníkmi a vandalmi. Ak by vandal nepoškodil dvere, nikdy by som ani ja nevošiel dovnútra. Nie som právnik, ale trestný zákonník si viem prečítať a riadiť sa podľa neho,“ podotýka.
Na prieskumy chodí najčastejšie sám, občas mu robí spoločnosť jeho priateľka alebo kamaráti. „Je pravda, že čím viac ľudí, tým je väčšie riziko, že vás niekto prekvapí. Keď je človek sám a niečo sa mu nezdá, zastane, zatají dych a počuje, či sa niekto v budove pohybuje alebo nie. V skupine to nie je možné,“ rozpráva Ivan Donoval. Každý prieskum natočí na kameru a potom zostrihá do videa, ktoré zverejní na internete. Tak aj ostatní ľudia, ktorých opustené budovy fascinujú, ale nemajú odvahu do nich vstúpiť, vidia, v akom stave je objekt. „Strach nemám. Väčšinou viem veľa o mieste už pred vstupom, takže žiadne miesto nie je úplne neznáme a v podstate sú všetky opustené miesta podobné. Myslím, že ma už nič nemôže prekvapiť.“
Nevyužívané objekty sú často lákadlom pre bezdomovcov alebo asociálov. Ivan Donoval však na takéto osoby zatiaľ veľa „šťastia“ nemal. „Najčastejšie stretávam netopiere, sú skoro v každej opustenej budove, okrem centier miest. V budovách sú len holuby, občas mačky. Zvieratá nemajú dôvod zdržovať sa na dlho opustených miestach,“ hovorí.
ZÁĽUBA AKO KAŽDÁ INÁ
Svetlo, geologické kladivko, nožík à la MacGyver, malá lekárnička, rukavice a kamera – to všetko si Ivan Donoval pri prieskume berie so sebou. Schátrané objekty totiž dokážu byť zradné a človek nikdy nevie, kam vstúpi... „Staré budovy nie sú až také nebezpečné,“ vyvracia naše domnienky. „Pokiaľ sa teda pozeráte okolo seba a pod seba. Na rozpadnuté schodiská ani podlahy nechodím. Aj keď to tak nevyzerá, všetko, čo vidia ľudia v mojich videách, je bezpečné,“ dodáva.
Najviac prieskumníka z Liptova zaujala návšteva odštepného závodu na výrobu múky a cestovín v Košiciach, kedysi považovaný za najväčší mlyn v strednej Európe. Na streche podobne vysokej budovy vraj ešte nebol. „Nechcem z urbexu robiť niečo nadprirodzené. Niekto chodí po opustených budovách, niekto po horách, niekto po obchodných centrách – je to záľuba ako každá iná,“ tvrdí Ivan Donoval.
Tvorbu Ivana Donovala môžete sledovať na YouTube. Stačí do vyhľadávača zadať jeho meno a vybrať si z desiatky zaujímavých videí, ktoré natočil počas svojho cestovania po Slovensku. A potom už len zatajiť dych a spolu s ním vstúpiť do objektu, do ktorého ľudská noha už roky nevkročila...