Nad paletami, farbami a štetcami, ktoré používal pri svojej umeleckej tvorbe Fero Behúň, sa začiatkom mája stretli priaznivci výtvarného umenia. V koncepcii Ivana Köhlera SOHO1 miniGallery otvorili výstavu jeho obrazov, ktoré sme doteraz nemali možnosť nikde inde vidieť. Jeho manželka Oľga Behúňová ich na výstavu zapožičala a sama sa zúčastnila vernisáže. I kolegovia riaditeľa zapožičali diela majstra radi a ochotne. Meno Fero Behúň prilákalo do galérie množstvo nadšencov umenia, avšak i jeho študentov a pedagógov, ktorí ho zažili, ktorých učil, s ktorými pracoval na základnej umeleckej škole, kde dlhé roky pôsobil ako riaditeľ i pedagóg.
SKROMNÝ A VEĽKÝ UMELEC
O maliarovi je známe, že svoje obrazy nevystavoval. „Jeho pozícia riaditeľa spojená s pedagogickou praxou limitovala rozsah vlastnej sebarealizácie,“ prezradil Robert Brun, kurátor výstavy. Fero Behúň sa počas života venoval najmä pedagogickej činnosti a škole, ktorú v Žiline založil. Bol to on, kto ovplyvnil rozvoj výtvarného umenia v našom meste. V roku 1959 ho poverili úlohou zriadiť v Žiline základnú umeleckú školu. Jej riaditeľom bol až do roku 1991. ĽŠU Žilina formovala svojím širokým umeleckým záberom už vtedy budúcich adeptov odborného umeleckého štúdia. „Fero Behúň bol človek s veľkým Č. Napriek tomu, že pochádzal z malej dedinky na východe, mal v sebe niečo, čo ho správne orientovalo k okolitým veciam a ľuďom,“ povedala o ňom Andika Beráková. „Mal všade priateľov a známych, čo prinášalo i škole, ktorú viedol takmer do konca života, mnoho výhod. Celé úspechy jeho školy boli i našimi úspechmi a veľa žiakov výtvarného odboru vyštudovalo pražské a bratislavské vysoké školy. Vždy vedel, na ktorej strane stojí, že zmyslom aj jeho života bolo pomáhať. Bola to krásna kapitola i môjho života vďaka jeho organizačným schopnostiam, čo sa týkalo spoločenského života na škole. Prežili sme mnoho príjemných chvíľ v jeho spoločnosti a som rada, že prostredníctvom tejto výstavy vidíme, čo sme nevideli, lebo on sa nikdy nechválil.“
LADNÉ, MÄKKÉ, JEMNÉ
„Keď som sa pozeral na tieto obrazy, uvedomil som si, že Fero Behúň si vytvoril vlastný obraz sveta a rozhodol sa oň podeliť. Pravdepodobne chcel, aby bol svet farebnejší, nežnejší, jemnejší. Mal ten kumšt a grif to namaľovať,“ povedal o obrazoch Juraj Malík, majiteľ galérie. „Vďaka tomu vidíme do hlavy človeka, ktorý niečo zažil, cítil, vnímal a nechal nám to v tomto odkaze. My, čo nevieme maľovať, si svoje spomienky a vnímanie sveta odnesieme so sebou, ale tu máme príležitosť vidieť vnímanie a cítenie človeka – Fera Behúňa – cez jeho obrazy,“ dodal.
ZÁTIŠIA A KRAJINY
Obrazy maliara najčastejšie zachytávajú krajinu. Najviac sa venoval práve krajinomaľbe a zátišiu. „Autor čerpal najmä z veľkého príbehu slovenského variantu moderny, ktorý dokázal rozvinúť do autonómnej interpretačnej suverenity, výrazovo posilnenej o komunikatívny rozmer svojho diela,“ vyslovil kurátor, pre ktorého bol Fero Behúň najskôr učiteľ a neskôr kolega. „Prezentovaná kolekcia obrazov je sumárom materiálu, ktorý sa podarilo pre túto príležitosť získať zo súkromných zbierok,“ hovoril ďalej. „Určite to nie je reprezentatívny výber, no i napriek tomu potvrdzuje maliarsku kompetenciu Fera Behúňa.“
BOMBASTIC B
Výstava Fera Behúňa, ktorá bude prístupná verejnosti do 15. júna, napĺňa dramaturgiu SOHO1 miniGallery, ktorej tohtoročnou koncepciou je Bombastic B, čo znamená, že sa v nej prezentujú autori, ktorých meno sa začína práve na písmeno B. „Plejáda umelcov bude pokračovať sochárkou Andikou Berákovou, po nej pôjde fenomén slovenského výtvarného umenia Karol Barón. Ďalej príde na rad ešte trojica elitných autorov na B – Berger, Brun a Barčík,“ doplnil Ivan „Kelly“ Köhler, supervízor galérie. SOHO1 miniGallery od roku 2015 predstavila miniportréty 25 prevažne žilinských autorov, výtvarníkov. Ivan „Kelly“ Köhler chce obetavo i s mecenášom umenia Jurajom Málikom dodržať dramaturgický plán galérie a v priebehu ďalších rokov doplniť kompletnú zostavu žijúcich i nežijúcich profesionálnych umelcov Žiliny a blízkeho okolia. Budeme sa tešiť!