Skúste predstaviť ciele klubu v prebiehajúcej sezóne, obhajoba minuloročného triumfu je prioritou?
Áno, sme držiteľmi víťazstva klubov Slovenského pohára, a samozrejme máme ambície byť opäť čo najvyššie v rebríčku. Avšak v tejto sezóne sa zmenilo bodovanie v jednotlivých kategóriách, čo považujeme za neobjektívne, lebo niektoré kategórie môžu získať až o 50 % viac bodov, čo sa potom nedá hodnotiť ako objektívne meradlo výsledkov. V každom prípade z doterajších súťaží sme si vždy priniesli nejaký ten vzácny kov a budeme sa snažiť celú sezónu, ktorá je v plnom prúde, bojovať o čo najlepšie umiestnenie.
Za nami už je niekoľko kôl Slovenského pohára, ako sa darí celému klubu?
V mene predsedu klubu Antona Srbeckého citujem: „V prvom rade chcem poďakovať za obetavú činnosť tréneriek, ako aj prístup rodičov športových zverencov pri ich príprave a podpore na súťažiach či tréningoch. Dokázali sme pripraviť do súťažného poľa 27 pretekárov, čo je naozaj neobvykle vysoké číslo, ktoré je veľkým ukazovateľom spokojnosti našich pretekárov.“ Takže môžem hodnotiť, že začiatok sezóny je veľmi vydarený nielen krásnymi výsledkami zo súťaží, ale aj počtom pripravujúcich sa pretekárov, rozbehnutou školou korčuľovania pod názvom Korčuľovanie pre všetkých, kde práve ukončujeme zimný kurz. Aveľkým úspechom je organizácia súťaže Slovenského pohára, ktorá bola v novembri, kde sa zúčastnilo 160 pretekárov zo Slovenska i Maďarska.
Koľko detí pôsobí v klube a koľko členov má váš podporný realizačný tím?
Momentálne máme v klube 26 registrovaných pretekárov a ďalší 4 sú v príprave. Celkovo máme zastúpenie v 11 súťažných kategóriách. Veľmi pekným výsledkom je zisk titulu majsterky Slovenska Rebecci Kaveckej v mladších nádejách, ktorý je po veľmi dlhej dobe opäť v Žiline. Fungovanie a úspech klubu je výsledkom práce trénerského tímu, rodičov, vedenia klubu a hlavne chute detí k športovaniu. V našom klube pôsobia pravidelne 3 kvalifikované trénerky, 4 asistentky tréneriek a 2 trénerky na výpomoc. Ingrid Škroňová je kvalifikovaná trénerka a zároveň i rozhodkyňa súťaží Slovenského pohára, ktorá bola v minulosti sama Majsterkou SR a trénerstvu sa venuje viac ako 20 rokov. Gabriela Sokolová je dlhoročná kvalifikovaná trénerka, ktorá disponuje veľkým množstvom skúseností počas svojho pôsobenia v práci s deťmi, a to už krásnych 40 rokov. Ja som hlavná trénerka FSC Žilina, ktorá pripravuje systematicky letnú i zimnú prípravu detí a tréningovú náplň pre svoj tím, s ktorým úspešne spolupracujem a sama sa ako trénerka, choreografka venujem deťom s malými prestávkami 20 rokov. Asistentky tréneriek: Jana Ružbarská, Ivana Ružbarská, Katarína Poliaková, Alena Čavojcová. Pomocné trénerky: Hanka Kľučiarová, Hanka Domanická. Predseda klubu: Anton Srbecký – dlhoročný manažér a spoluorganizátor všetkých akcií klubu, technická podpora.
Ako vyzerá deň krasokorčuliara alebo vás ako trénerky?
Skoro každý deň musia deti vstávať skoro ráno, aby boli na 6. h pripravené na tréningovú činnosť. Potom ich čaká škola a následne po škole opäť tréning, či už na ľade, v telocvični alebo v baletnej sále. Spravidla majú všetci priemerne dvojfázový tréning denne. Keďže máme veľa detí a záujemcov na korčuľovanie, sú rozdelení do viacerých skupín, ktoré si my trénerky musíme medzi sebou porozdeľovať, aby mala každá skupina efektívnu a dostačujúcu tréningovú prípravu. V čase súťažnej sezóny je gro tréningov v pracovnom týždni a cez víkend sa cestuje na súťaže, kde sme spravidla celý víkend. Dve trénerky zostávajú na tréningových procesoch v sobotu a nedeľu a jedna cestuje s deťmi na súťaž. Deti sa na tréningoch striedajú podľa výkonnosti, ale trénerky sú k dispozícii na každom tréningu.
Prečo by práve deti mali ísť na krasokorčuľovanie, čo výnimočné poskytuje váš klub FSC Žilina?
Krasokorčuľovanie je nádherný, ale i náročný šport. Nie len tým, že dieťa si musí vybudovať disciplínu ranného vstávania, odriekania veľa voľného času a celoročný tréning v lete aj zime, ale je veľká váha na ochote a možnostiach rodičov. Je to veľká obeta z ich strany, lebo bez nich by sme deti na štadión neboli schopní dostať. Väčšie deti to zvládajú aj samy, ale tie malé sú závislé na rodičoch. Čo poskytujeme deťom? Zmysluplne využitý voľný čas, poznatky so zadeľovaním voľného času, spoznávanie nových skúseností v kolektíve rovnako športujúcich detí, zaoberáme sa všeobecným športovým rozvojom, takže sa zúčastňujeme aj podujatí ako Bežecké ligy, Beh pre život, Žilinský triatlon, podporujeme žilinskú Bambiriádu, organizujeme rôzne vystúpenia na klasickom i plastovom ľade v rámci Slovenska i v zahraničí, kde si deti môžu vyskúšať i exhibičné stvárnenie spoločných aj individuálnych vystúpení, spoločne pomáhame aj deťom v školičke korčuľovania, kde môžu ukázať svoje korčuliarske zručnosti začiatočníkom. V rámci klubu každoročne organizujeme klubové sústredenie na ľade alebo na suchu, rôzne spoločné akcie v rámci turistiky a spoznávania prírody, zažijeme veľa príjemných spoločných chvíľ pri kreatívnej tvorbe spoločných čísel. Viacero našich odchovancov si vyskúšalo i profesionálny chlebíček v rôznych show a muzikáloch na ľade a niektorí si vybrali aj úlohu nasledujúcej generácie v radoch trénerov, čomu sa veľmi tešíme. V každom prípade deťom ponúkame športový rast, zdravý životný štýl, radosť z pohybu, rozvoj vôľových a fyzických daností, spolupatričnosť v duchu fair-play a dlhoročné krásne kamarátstva, ktoré deti v klube spolu nadväzujú.
Dnešný šport je poddimenzovaný v oblasti financií, ste v jednej osobe trénerkou, manažérkou či napokon aj mamou...?
Máte pravdu, 5 rokov som klub viedla aj po manažérskej stránke, preto viem, že zabezpečiť tréningový proces je veľmi náročné. Náklady na ľadovú plochu, telocvičňu, trénerky sú veľmi vysoké, preto sa snažíme využiť akúkoľvek možnosť, ktorá by nám pomohla s úhradou. Mesto Žilina dáva možnosť v rámci projektu športové dotácie, ktoré využívame každoročne, no suma, ktorú dostaneme, je postačujúca tak na polovicu mesačných nákladov na ľad. Členovia klubu sa snažia získavať pre klub aj financie z 2 % daní, ale najväčšiu časť nákladov aj tak znášajú rodičia. Bohužiaľ, je to smutné, ale v tejto dobe je to asi v každom športe tá najväčšia prekážka... Ako mama viem, koľko stojí mesačný tréningový proces a viem, koľko z rodinného rozpočtu odchádza na úhradu štartovného na súťažiach, nákup korčúľ, výstroja, letných sústredení mimo Žilinu či nákup súťažného kostýmu. No je to údel každého športu, preto každý robíme to, čo je v našich silách a možnostiach a samozrejme si veľmi pomáhame, pretože naozaj tím rodičov, trénerov a funkcionárov v našom klube je veľmi ústretový, za čo im úprimne ďakujem.
Vizitka
Bibiana Poliačková-Srbecká
Osobné úspechy: Majsterka SR v tancoch na ľade, víťazka finále Interpretačného korčuľovania, 3-násobná Majsterka SR v interpretačnom korčuľovaní, víťazka niekoľkých seniorských medzinárodných súťaží. Členka najprestížnejšej svetovej show v tej dobe Holiday on Ice, polosólistka v muzikáli Mrazík na ľade, Popoluška, účastníčka TV show Hviezdy na ľade, sólistka v rôznych zahraničných projektoch v Dubaji, Katare, Dánsku, Nemecku, Rakúsku, Rusku – Moskva, Soči, Česká republika (najviac Praha). Pozvanie na vystúpenie J. Pľuščenka v Žiline s exhibičným číslom.
Rodinný stav: vydatá, jedno dieťa a druhé na ceste.
Miesto narodenia: Žilina
FSC Žilina: 8 rokov na slovenskej krasokorčuliarskej scéne
Obľúbený športovec: plavkyňa Martina Moravcová, krasokorčuliari - Brian Joubert, Michal Březina.
Životné krédo: Čo ťa nezabije, to ťa posilní...
Naj jedlo: jablká, polievky
Vianoce: Verím, že budú v kruhu rodiny, keďže by malo prísť na svet moje druhé dieťatko, tak nech sme spolu a zdraví.
Kapor alebo filé: Úprimne... filé..., ale tradíciu dodržiavam, takže na Vianoce kapor.
Punč alebo varené víno: Varené vínko
Ak nie krasokorčuľovanie: Predpokladám, že atletika, triatlon, fitness a vytrvalostno–silové športy.
Juraj Vnuk
Snímka FSC Žilina