Šestnásť folkloristov sa včera už od skorého rána presúvalo po Žiline a okolí, aby svojim dvanástim tanečníčkam uštedrili nádielku vody a vyšibali ich korbáčmi. Že budú zdravé a vrtké už nasvedčovalo aj to, že po veľkonočnej tortúre sa s nimi hneď zvŕtali v kole.
„Mnohí z nás už zo súboru pomaličky odchádzajú, a tak tento rok chodia s nami aj nováčikovia, ktorí po nás preberú žezlo,“ povedal tanečník Pavol Brezovský. Všade kde sa chlapci z Rozsutca včera s muzikou objavili bolo naozaj veselo.
FOLKLÓRNY SÚBOR ROZSUTEC
Vznikol v roku 1965 a už dávnejšie sa zaradil medzi najvýraznejších interpretov slovenského folklóru. Svedčí o tom nielen pravidelná účasť na významných domácich i medzinárodných festivaloch, ale aj viaceré prestížne vyznamenania a ocenenia. Takmer 60-členný kolektív mladých ľudí pracuje v súčasnosti pod taktovkou vedúceho súboru a choreografa Štefana Muchu. So súborom je od jeho založenia neodmysliteľne spojená originálna terchovská muzika, spev a tanec. V tomto ohľade prispel Rozsutec výraznou mierou k rozvoju svojráznej hudobnej tradície Jánošíkovho kraja. Aj zásluhou jeho dlhoročnej tvorivej činnosti si terchovská (nebeská) muzika udržala podobu jednej z najarchaickejších ľudových hudieb na Slovensku.