Žilinský Večerník

23. november 2024 | Klement
| -9°C

Z regiónu

Folklórny súbor Rovňan oslávi šesťdesiatku dvojdňovým programom

Folklórny súbor Rovňan je neodmysliteľnou súčasťou drotárskej tradície a obce Veľké Rovné. Tento rok oslavuje už šesťdesiate výročie založenia. V súbore, ktorý rozdáva radosť nielen na Slovensku, ale prakticky po celej Európe, dnes hrajú prím mladí ľudia. Na prvý decembrový víkend chystajú veľkolepú oslavu.

13.10.2017 | 13:04

„Šesťdesiatka je už naozaj pekné číslo v existen­cii folklórneho súboru. Oslávime to 1. a 2. decembra. Ak nám vyjde všetko, čo plánujeme, mohol by to byť celkom pekný program. Prvý deň bude vystúpenie pre verejnosť. O deň neskôr ho zopakujeme pre pozvaných hostí, bývalých členov súboru, ktorých si chceme uctiť, starostov, známych, rodinných prí­slušníkov a ďalších vzácnych hostí. Oslavy budú spojené so zábavou, občerstvením a spomínaním na všetky tie nádherné roky. Budeme radi, keď sa na nás prídu ľudia po­zrieť,“ hovorí umelecký šéf súboru Pavol Sedlák.

Keďže Veľké Rovné leží v chu­dobnom kraji, názov programu bude Naša chudoba. Rovňania boli chudobní, ale zároveň aj hrdí a šikovní drotári. Členovia súboru chcú ukázať, ako sa stali z hrdých drotárov úspešní ľudia.

Folklórny súbor Rovňan vzni­kol v roku 1957 pri družstve Ľudo­vá tvorba. Jeho prvým umeleckým vedúcim bol Jozef Pôbiš, neskôr Ju­raj Onačila, Igor Novák, Miroslav Valo a ďalší. Zásluhou profesiona­lity umeleckých vedúcich, ako i za­nietenosti vedenia a členov súboru, sa súbor zakrátko vypracoval na vysokú umeleckú úroveň. Výsled­kom boli veľké úspechy a uznania, ktoré súbor mal na pódiách rôz­nych javísk, a to nielen na Sloven­sku, ale i v zahraničí. Dôkazom toho bolo, že už na celoštátnej prehliad­ke folklórnych súborov výrobných družstiev v pražskej Lucerne, ko­nanej v roku 1959, obsadil FS Rov­ňan 1. miesto. „Zaujímavé bolo, že vedúci a taneční choreografi boli ľudia, ktorí predtým tancovali v SĽUK-u, takže to bolo naozaj na profesionálnej úrovni. Súbor fun­goval veľmi dlho, ale na desať rokov ukončil svoju činnosť. V roku 2001 bol obnovený a funguje až doteraz. Už to máme pod palcom my mlad­ší,“ dodala Katarína Gajdošíková.

Novodobý FS Rovňan sa sformo­val vo februári 2001. Niekoľko mla­dých ľudí sa rozhodlo, že obnovia túto tradíciu a tento pokus nakoniec vyšiel aj vďaka Obecnému úradu vo Veľkom Rovnom. K spolupráci boli prizvaní manželia Anna a Pavol Ne­korancovci (bývalí členovia „starého“ súboru), ktorí ponuku prijali a stali sa umeleckými vedúcimi Rovňanu.

„V súčasnosti sme mladý kolektív a orientujeme sa na živšie tance. Spolu s hudbou máme zastúpe­né pomerne široké pásmo slo­venských regiónov,“ hovorí Pavol Sedlák, ktorý sa venuje zbiera­niu a oživovaniu už mnohokrát zabudnutých tancov z nášho re­giónu. „Záznamov je veľmi málo. Ľudia, ktorí sa tomu venovali, ne­boli až natoľko známi, takže teraz ich musíme objavovať. Inšpiráciu hľadám u ľudí, ktorí ešte tancu­jú staré tance, alebo aj zo starých čiernobielych filmov, ktoré sú bez zvuku,“ hovorí umelecký vedúci.

Členovia súboru sa snažia aj o za­chovávanie a obnovovanie tradícií, kultúry aj obliekania. „Tradičný rov­niansky odev bol veľmi chudobný. Typické pre tento kraj bolo, že drotá­ri, ktorí chodili do sveta a vracali sa domov, dosť výrazne ovplyvnili a menili kultúru. „Drotárstvo ich za­viedlo do celého sveta. Boli aj takí, ktorí vo svete založili obrovské fabri­ky, získali veľké bohatstvo. Najmä v Amerike, v Rusku a v Austrálii. Po­tom sa buď vracali domov, alebo po­sielali látky, vzory a začalo sa to dosť miešať. Preto aj vo Veľkom Rovnom už pomerne dávno vymizol tradičný kroj. V niektorých častiach Sloven­ska ešte aj dnes nájdete ľudí, ktorí ho nosia. U nás ho však už roky ro­kúce nikto nevidel. Je to presne tým, že sem drotári nosili nové mestské trendy a miestni ľudia kroj veľmi skoro nahradili moderným štýlom obliekania,“ hovorí Katarína Gajdo­šíková. Po práci si však veľmi radi zaspievali. Prevažná väčšina piesní je ťahavejšia, pomalšia, ale niekoľko bolo aj rezkých. Tie spievali najmä po práci, keď mali chuť sa zabaviť.

Folklór je vraj diagnóza, droga a láska na celý život. Zhodujú sa na tom obaja tanečníci. „Často, keď som unavená, nič sa mi nechce, a len čo započujem prvé tóny terchovskej muziky, už ma trhá do tanca. Keď to človeka raz chytí za srdce, nevie s tým už nikdy prestať. Veľa mladých ľudí si možno myslí, že folklór je ne­záživný alebo nudný. Keď však prídu k nám a zistia, ako to funguje, že je to živé, tak ich to zaručene chytí za srdce. Prídu na to, že to vôbec nie je nuda. Je to aj o partii mladých ľudí a o spoločných zážitkoch,“ hovorí.

Pozoruhodné je, že slovenský fol­klór milujú ľudia všade na svete. Pre­svedčili sa o tom aj členovia Rovňana počas mnohých zahraničných vystú­pení. A vedia aj prečo. „Je živý. Človek ho môže počúvať od rána do večera a nikdy ho neomrzí. Folklór v iných štátoch je tiež super, ale keď ho po­čujete viackrát, zunuje sa vám. Je to totiž stále to isté, rovnaký štýl hra­nia, rovnaký štýl obliekania. Náš je však pre cudzincov veľmi zaujímavý a pestrý. Čo dedina, to iný štýl hrania, tancovania. Je toho dosť veľa, čo mô­žeme ponúknuť a máme čo ukázať,“ s hrdosťou povedal Pavol Sedlák.

Pavol Sedlák je hrdý na celý ko­lektív súboru. „Ten nás najviac drží pohromade. Každý sem chodí vo svojom voľnom čase a nič za to ne­dostáva. Obetujeme tomu veľmi veľa času aj energie. Dá sa to však zvlád­nuť, lebo to máme radi a kolektív nás stmeľuje. Bez toho by to nefun­govalo,“ uzatvoril. Folklórny súbor Rovňan funguje aj vďaka finančnej podpore obce Veľké Rovné a podpore ďalších sponzorov. V tomto roku mu bola tiež pridelená dotácia zo Žilinského samosprávne­ho kraja v rámci podprogramu Živá kultúra. Aj vďaka týmto finančným prostriedkom boli pre súbor zakúpe­né nové krojové doplnky pre taneční­kov (klobúky, tanečná obuv a opasky), v ktorých sa členovia predvedú v rámci slávnostného programu.

FS Rovňan sa skladá z viacerých častí, a to z tanečnej zložky, hu­dobnej zložky a ženskej speváckej zložky. Súčasným organizačným vedúcim súboru a zároveň aj vedú­cim tanečnej zložky je Pavol Sedlák. Vedúcou hudobnej zložky je v súčas­nosti Andrea Turčáková.

Členovia tanečnej zložky: Katarí­na Gajdošíková, Mária Glamošová, Simona Šimíková, Renáta Malíková, Katarína Gabríková, Simona Frolo­vá, Zuzana Labajová, Alexandra Ta­rabíková, Romana Hudeczková, Pa­vol Sedlák, Štefan Mohylák, Patrik Gabaj, Oliver Fulmek, Matej Ninis, Benedikt Ninis.
Členovia hudobnej zložky: An­drea Turčáková (Lukacsová), Mária Malíková, Natália Sapietová, Alžbe­ta Hološová, Michal Sedlák ml., Pe­ter Cabadaj.

Foto: Archív FS

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod