Žijeme v dobe, kde sa tradície stali exotikou. V niektorých dedinách sa však láska k ľudovým piesňam, tancu a zvykom neustále prehlbuje i v dušiach mladých ľudí. Fašiangy, veľkonočná oblievačka, Jasličková pobožnosť a mnoho iných udalostí si uctievajú i obyvatelia Rajeckej Lesnej. Práve tu, vo Frívalde, ako obec zastaralo nazývajú, sú zvyky starých rodičov posvätné a zdedené ľudové kroje sa nosia s hrdosťou. S účelom zachovávania folklórneho dedičstva vznikla Frivaldzanka – folklórna skupina zastupujúca oblasť Rajeckej doliny. „V roku 2013 na Bielu sobotu bola naša obec pozvaná reprezentovať svoje piesne na stretnutí folklórnych a fašiangových zborov Rajeckej doliny. Pozvanie prišlo na poslednú chvíľu, všetko sa stalo veľmi rýchlo, počas jediného dňa – hlavná iniciátorka a skvelá speváčka Martina Žovincová obvolala frívaldských fašiangárov a krojované dievčatá, či majú čas. Kto mohol, prišiel. Zaspievali sme si a po úžasnej odozve publika sme boli hrdí na to, odkiaľ sme. Rozhodli sme sa šíriť naše kultúrne dedičstvo ďalej. A keďže sme sa zoskupili úplne náhodne, náš folklórny súbor niesol pôvodne názov FS Náhoda,“ spomína na začiatky jeden zo spoluzakladateľov FS Náhoda Juraj Galovič.
Členovia súboru sa začali pravidelne stretávať, učili sa texty ľudových piesní, spievali so sprievodom heligónky. Vystupovali na obecných slávnostiach a púťach. To, čo bolo spočiatku len hobby a odreagovanie, prirástlo spevákom a speváčkam k srdcu tak veľmi, že sa rozhodli podeliť o svoje „zlaté dedičstvo“ s celým Slovenskom. Na radu etnologičky Júlie Marcinovej-Knapcovej, známej autorky kníh A veru, Rozsutec v päťdesiatom roku a Z vŕšku do doliny zmenili názov z pôvodnej FS Náhoda na Folklórnu skupinu Frivaldzanka. „Sme veľmi pyšní na našu obec a všetky piesne a zvyky, preto sme do názvu zboru preniesli pôvodné meno obce vyslovené naším ľudovým dialektom,“ vysvetľuje Juraj Galovič.
„Významnou skúsenosťou je i účasť na súťažiach folklórnych zborov, na Kubánkovom sne v Dolnom Kubíne sme boli ocenení prvým miestom. Každé takéto stretnutie je pre nás obrovským prínosom – je plné hudby a tanca a skvelých krojovaných ľudí – hoci tu vládne rôznorodosť, všetkých nás niečo spája,“ dodáva.
Folklórna skupina Frivaldzanka má aktuálne 13 členov rôznych vekových kategórií. Vo vedení stojí pani Jožka Bôtošová spolu s manželom Jozefom, ktorý spevákov sprevádza hrou na heligónke. Okrem obecných slávností skrášľujú svojím spevom, farebnými krojmi a energiou rodinné oslavy, zábavy a svadby. „Každá akcia si vyžaduje dôkladnú prípravu a výber vhodných piesní – rozlišujeme hneď niekoľko druhov, napríklad svadobné, poľovnícke, cirkevné, rozkazovačky, fašiangové... Najkrajšie sú však tie naše typické frívaldské.“ A práve originálne ľudovky z Rajeckej Lesnej skupina zveční na svojom prvom pripravovanom CD, ktoré vyjde už čoskoro.
V súčasnosti sa Frivaldzanka zameriava i na prínos tradičných prvkov do dedinských svadieb, najmä v podobe čepčenia nevesty. Po svadobnom obrade je neveste odňatý posledný symbol slobody – vienok na hlave a založený čepiec. Ženíchovi zložiť pierko a novomanželov vyslať na spoločnú cestu životom už ako gazdu a gazdinú – tento magický moment je na dedinách stále obľúbený a na tradičnej svadbe nesmie chýbať.
Veľkou poctou Folklórnej skupiny Frivaldzanka bolo pozvanie do relácie Teleráno v televízii Markíza. „Bol to skutočne povznášajúci pocit vedieť, že to, čo robíme, je aj v tejto modernej dobe ocenené a rešpektované. Dobilo nás to energiou pokračovať ďalej a vydávať svedectvo o kráse zvykov a tradícií našich starých materí. Ľudová hudba a pestré kroje, ako ťa milujem, Slovensko moje!“ dodáva Juraj nakoniec s hrdým výrazom v tvári.
V plnení tohto posolstva prajeme Frivaldzanke veľa šťastia. Folklór predsa patrí na Slovensku medzi najväčšiu pýchu krajiny. Každý kraj má svoje vlastné tradície, piesne, nárečie. Naše kultúrne dedičstvo si treba chrániť a zachovávať.