Pred rokom sa v troch mestách Slovenska otvorili centrá včasnej intervencie, z toho jedno v Žiline. Podáva pomocnú ruku rodinám, v ktorých žijú deti so zdravotným postihnutím alebo rizikovým vývinom.
ŽILINA. Do žilinského centra sme sa boli po roku pozrieť. Krátko po otvorení si rýchlo našlo svojich klientov a dnes má len pár voľných miest. Najviac sa k nemu dostali rodiny asi cez odporučenie od iných rodičov. „Toho času máme 45 rodín a plný stav je 50. Najväčšiu časť tvoria klienti s viacnásobným postihnutím,“ hovorí riaditeľka a zároveň fyzioterapeutka centra Miriam Pollitt. Týmto deťom bola už pri narodení diagnostikovaná genetická vada či fyzikálne poškodenie mozgu alebo centrálneho nervového systému. Tiež tu patria deti, ktoré sa narodili pred termínom pôrodu a ich vývin je rizikový (hoci 70 % predčasne narodených detí je iba s malými deficitmi.)
Centrá fungujú v Bratislave, v Žiline a v Prešove. Najbližšie by mali vzniknúť ďalšie dve, v Banskej Bystrici a pravdepodobne v Košiciach.
„Ide o sociálnu službu. Fungujeme ako služba pre podporu rodiny, kde je dieťa so zdravotným postihnutím do 7. roku. Sme multidisciplinárny tím – psychológ, sociálny pracovník, fyzioterapeut a špeciálny pedagóg – a pracujeme s rodinou priamo u nich doma. Snažíme sa podporovať rodičovské kompetencie, podporiť to, čo v nich prirodzene je, a dať im nástroje, ktoré by rovnako ako my odborníci vedeli aplikovať v bežnom živote,“ vysvetľuje Miriam Pollitt.
Úvodný proces prebieha tak, že sa najprv tím stretne s rodičmi, aby zmapovali potreby a možnosti ich rodiny. Rodičia si hlavne musia pomenovať, čo od služby včasnej intervencie potrebujú. Na stretnutiach s dieťaťom sledujeme jeho potenciál, aké sú pozitívne stránky, z čoho by sme mohli vychádzať. Takto spoločne zhrnieme silné stránky dieťaťa a rodiny. Potom si s rodinou na polroka stanovíme pre nich individuálny plán, akým spôsobom ideme spoločne pracovať. Rodičia si napríklad pomenujú cieľ, aby dieťa jedlo samostatne. My máme nástroje, ktorými môžeme podporiť ich rodičovské zručnosti, aby tento cieľ dosiahli,“ dodáva. Výhoda je, že to robia v prirodzenom prostredí dieťaťa, v jeho rodinnom zázemí, takže nemá pocit stresu či nevôle. Špecifikum tejto služby je teda to, že odborníci chodia do terénu a rodina je odbremenená od cestovania.
Služba je pre rodiny s deťmi so zdravotným postihnutím od 0 do 7 rokov. „Je to široký záber, ale sme veľmi radi, ak to podchytíme v úvode, aby sme rodine vedeli dať podporu hneď na začiatku,“ hovorí riaditeľka.
Firmy sa začínajú správať zodpovedne a vnímať takéto potreby. Vďaka tomu napríklad aj výťažok z Plesu v opere pôjde na realizáciu nových centier na Slovensku. Čo sa týka financovania, je to však zložité. „My sme šťastlivci, pretože ešte rok je táto služba plne financovaná z Nadácie Velux, čo bol projekt rozvoja včasnej intervencie na Slovensku pod Nadáciou Socia. Pomocnú ruku podal aj ŽSK, ktorý nás zazmluvnil ako sociálnu službu a dal nám časť financií. Je to veľmi ústretový krok a ide vôbec o prvú samosprávu na Slovensku, ktorá financuje túto službu,“ pokračuje Miriam Pollitt.
Vieme podporiť v integrácii
Veľkou témou na Slovensku je integrácia. Podľa riaditeľky centra školské zariadenia nie sú na to celkom pripravené. Či už ide o bezbariérovosť alebo pracovníkov v škole. „Isto je tu priestor, že im vieme podať pomocnú ruku a sprevádzať ich v podpore integrácie. Hľadať spoločnú cestu. To je jedna z našich dôležitých úloh. Zatiaľ máme pár detí, ktoré sa nám podarilo umiestniť do školských klubov a predškolských zariadení, na čo sme veľmi pyšní, ale je to ešte veľmi ťažké,“ priznáva. Riešením by bolo sprístupnenie asistentov do škôl, aby sa pani učiteľky venovali školským záležitostiam a asistent tým motorickým. „Tým, že nie sú na to vytvorené podmienky, školy do toho veľmi nechcú ísť. Ale som presvedčená, že sa nájdu 1 – 2 riaditelia, ktorí sa na to podujmú, a my ich budeme sprevádzať celým procesom na vytvorenie priestoru pre tieto deti. Verím, že sa potom chytia aj ostatné školy. To by bol obrovský posun,“ dodáva. Vo svete je pritom sociálna inklúzia bežná.
Klientov centra včasnej intervencie „prichýlili“ napríklad aj na Stanici Žilina-Záriečie, kde organizujú pre všetky deti do 3 rokov obľúbené Pidipondelky. Každý druhý týždeň ich deti z centra môžu navštíviť, pričom tu majú zabezpečeného špeciálneho pedagóga. A to je vlastne aplikácia do bežného života, ten dôležitý krok pre prijatie rodiny s dieťaťom so zdravotným postihnutím.
Veronika Cvinčeková
Snímka archív