Nekonvenčná, symbolická, kuriózna výstava, ako aj jej samotní etablovaní autori – výtvarníčka Jarmila Mitríková a sochár Dávid Demjanovič, je chtivá po pozornosti. Mladý produktívny pár vystavoval svoje zaujímavé kúsky nielen na slovenskej a českej pôde, ale i v Nemecku, Rakúsku, Maďarsku, Rumunsku, Dánsku, ba dokonca v uvedených krajinách aj povyhrávali rôzne súťaže. Progresívna funkčná dvojica, ktorá tým, čo robí, aj žije, býva v Banskej Štiavnici. „Oni sú v podstate inovátori vyťahujúci istú starú techniku, ktorú vysunú a používajú pri svojej umeleckej tvorbe. Zbierajú informácie zo slovenskej histórie a dejín a snažia sa venovať každej téme, pričom to napokon vyústi do jedného výstupu,“ uvádza dvojicu správca Galérie +-0 Ján Gašparovič a dodáva: „Reflektujú tu číru slovenskú kvintesenciu - vyťahujú to, na čo ako národ nemusíme byť hrdí, no i naopak, ukazujú aj to, za čo sa môžeme biť do hrude.“
Obrazy ako Vynášanie Nemca, v ktorom je skrytá alegória na jarné pálenie Moreny – znázornená bábkou Nemca, Ruiny, Upír, Hotel Partizán, Križiak, Strážcovia národnej duchovnosti či Chiméra nad krajinou, pričom slovo „chiméra“ znamená „prelud“, upútajú okamžite náležitý záujem. Ako píše kurátorka výstavy Katarína Gatialová: „Na prvý pohľad provokujú, manipulujú a podrývajú na Slovensku takmer posvätné symboly slovenskosti. Vo väčších dielach sa na scénu – do centra podozrivých folklórnych výjavov – dostávajú kontroverzné motívy z novodobých slovenských dejín. V pozadí sa objavujú kulisy prospektívnych aj reálnych architektúr z čias normalizácie. Z výjavov máte pocit, že ste ich už stokrát videli, hoci sa nikdy nemohli stať.“
„Spoločne majú tento projekt pyrografie, kde sa ako keby zlučuje tá Dávidova sochárska skúsenosť a Jarkina maliarska s tým, že oni majú naozaj veľký záujem nielen pre divnosti, ale aj pre tie historické anomálie Slovenska – jednak cez tú techniku a jednak cez to vrstvenie. Skrátka, sú to výjavy socialistickej architektúry úplne zvláštne zapojené do toho folklóru cez rôzne situácie,“ prezrádza správca galérie.
Výstava Tatranské pastorále potrvá do 27. septembra a je k dispozícii v pracovných dňoch od 15. h do 18. h v Galérii +-0 na Mydlárskej 1 v Žiline.
Petra Vörösová
Snímky Natália Zajačiková