V mene právnickej osoby konajú hlavne jej štatutári. Obchodný zákonník pripúšťa i možnosť, aby za právnickú osobu konali osoby odlišné od štatutárov. Môže však ísť len o osoby poverené pri prevádzkovaní podniku určitou činnosťou a ich konanie sa obmedzuje na úkony, ku ktorým pri tejto činnosti dochádza. Nejde o všeobecné oprávnenie konať.
Nie je zriedkavé, že štatutári nie sú osobami zodpovednými za každodenný chod spoločnosti, alebo ide o osoby, ktoré nie sú z dôvodu plnenia iných úloh a povinností dostupné. S tým sa spájajú otázky, najmä vo vzťahu k potrebe realizovať právne úkony v mene právnickej osoby.
Udelenie tzv. generálneho splnomocnenia, ktoré oprávňuje splnomocnenca na vykonávanie všetkých úkonov, sa javí ako vhodné riešenie, v praxi je široko využívané.
Ústavný súd SR vyslovil názor, že ak je splnomocnenie udelené právnickou osobou a v rozsahu oprávnenia robiť právne úkony spoločnosti vo všetkých veciach, ide o neplatný právny úkon, pretože tento rozsah právomoci patrí výlučne štatutárom.
V mene právnických osôb by mali neobmedzene konať len ich štatutári.
Ak sa na dosiahnutie toho istého cieľa používa splnomocnenie, obchádza sa zákon. Tento právny záver má logiku a sleduje skutočnosť, že by mohlo dôjsť k zneužívaniu splnomocnení.
Iný právny názor vychádza z požiadaviek praxe. Opiera sa o výklad príslušných ustanovení Občianskeho zákonníka, ktoré generálnu plnú moc nevylučujú. Ak ste zamestnancovi udelili generálne splnomocnenie, prípadná neplatnosť tohto splnomocnenia by mohla mať zásadné dopady na platnosť právnych úkonov, ktoré vykonal.
Prikláňame sa k názoru, že generálne splnomocnenie je možné udeliť. Je však nutné postupovať opatrne, berúc do úvahy závery vyslovené Ústavným súdom SR. Splnomocnenie udeľuje právnická osoba, nie štatutár. Štatutár sa nemôže pri plnení svojich povinností nechať zastúpiť.
Splnomocnenie nesmie uvádzať, že osoba XY ako štatutár právnickej osoby splnomocňuje osobu ZY, aby ho ako štatutára pri všetkých úkonoch zastupovala. Správne sa uvádza, že právnická osoba ABC, v mene ktorej koná osoba XY ako štatutár, splnomocňuje osobu ZY. Z právneho pohľadu poriadku ide o zásadný rozdiel.
Generálne splnomocnenie by nemalo obsahovať len všeobecnú splnomocňovaciu klauzulu. Konanie splnomocnenca by malo byť vymedzené limitmi a okruhmi úkonov, ktoré je oprávnený robiť. Malo by sa reflektovať na základné množiny úkonov (uzatváranie obchodných zmlúv, pracovnoprávnych vzťahov...). Splnomocnenie by malo pamätať aj na konanie voči orgánom verejnej moci s dôrazom na zastupovanie v súdnych a správnych konaniach a podávanie riadnych i mimoriadnych opravných prostriedkov.
Odporúčame zamyslieť sa nad vylúčením možnosti scudzovať nehnuteľný majetok a pri hnuteľných veciach stanoviť limit hodnoty veci. Za úvahu stojí i stanovenie peňažného limitu pri iných druhoch majetkovoprávnych úkonov, pričom ak má ísť o opakované plnenie, do limitu by sa mala započítavať hodnota všetkých opakovaných plnení. Splnomocnenie by malo vylučovať vykonanie úkonov, ktoré by mali byť v prospech samotného splnomocnenca – vylúčia sa tým prípadné spory o vyplatenie odmien, nevýhodných prevodov majetku... Niektoré inštitúcie však nebudú generálne splnomocnenie akceptovať (banky a niektoré poštové podniky). Tieto prípady je nutné riešiť príslušnými oprávneniami s týmito inštitúciami.
Generálna plná moc
Existuje polemika o platnosti tzv. generálnej plnej moci udelenej právnickou osobou. Podľa jedného právneho názoru je udelenie takéhoto splnomocnenia možné, podľa druhého nie. Keďže ide o potrebný právny inštitút, zameriame sa na to, ako možno prípadné pochybnosti vylúčiť.
19.02.2019 | 10:05