Poslanec Patrik Groma avizoval, že na zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo minulý pondelok, urobí zásadné odhalenie vo veci korupcie a komunálnej politiky. Nakoniec však na rokovaní odprezentoval výsledok svojho vyšetrenia na detektore lži, ktorý má, podľa neho, dokazovať, že pri výkone poslaneckej funkcie nedal, neprijal a nežiadal úplatok, a to ani za sprostredkovanie pridelenia mestského nájomného bytu v Žiline.
ŽILINA. Zároveň vyzval viaceré ďalšie súčasné či bývalé verejne činné osoby, aby sa zachovali rovnako. „Pôsobím v komunálnej politike už tretie volebné obdobie. Je mimoriadne náročné zachovať si v nej vlastnú tvár. Neraz som bol atakovaný vyhrážkami, zastrašovaním či korupciou. Vždy som sa správal v intenciách svojho poslaneckého sľubu, čiže transparentne a čestne. Poslanec Fiabáne ma nazval suterénom politiky (kauza plaváreň), poslanec Šulík demagógom (kauza divadlo). Najviac ma však prekvapilo označenie úplatkár s bytmi od poslanca Kaššu. Je jasné, že namiesto súťaže, kto viac pomohol občanom, sa rozmohol fenomén, kto koho viac ohovorí! Ako sa teda brániť intrigám? Kde nájsť dôkazy? Je jedno riešenie. Urobil som čestné prehlásenie, v ktorom som zahrnul všetky podstatné témy, na ktoré sme nedostali odpovede v nezodpovedaných kauzách a pravosť mojich tvrdení som overil na polygrafickom vyšetrení. Jeho výsledkom bolo to, že som hovoril pravdu,“ uviedol Patrik Groma.
Svojím výsledkom vraj dokázal, že nie je korupčník a teraz je rad na tých, ktorých menoval, aby sa zachovali rovnako. Okrem Petra Fiabáneho, Antona Šulíka, Ivana Harmana, Michala Horeckého a ďalších, sa to vraj má týkať najmä Róberta Kaššu.
„Vyzývam Róberta Kaššu, nech dokáže, či práve on nie je tým úplatkárom a zodpovie v rámci polygrafického vyšetrenia všetky otázky. Veď predsa ako kandidát na primátora Žiliny v tohtoročných novembrových komunálnych voľbách nemôže mať žiadne tajnosti pred jej občanmi a mal by vyvrátiť všetky podozrenia z korupcie na svoju osobu. Polygrafické vyšetrenie je jediný možný relevantný spôsob, ako to dokázať. Ak by mal problém s peniazmi, som ochotný mu to aj zaplatiť,“ uviedol Patrik Groma.
Róbertovi Kaššovi sme zaslali otázky, či tak urobí, ale do uzávierky neodpovedal.
Po Igorovi Matovičovi je Patrik Groma druhým politikom na Slovensku, ktorý sa podrobil vyšetreniu na detektore lži. Primátor Igor Choma to privítal. „Je to jeho osobná iniciatíva, chcel sa takto očistiť od ohováračských rečí. Vôbec to nevnímam negatívne. Každý, kto chce, má možnosť sa takto prezentovať,“ uviedol primátor.
Peter Fiabáne povedal, že sa nepotrebuje podrobovať vyšetreniu na detektore lži.
„Pán poslanec Groma sa rozhodol voči závažným obvineniam brániť takýmto spôsobom, je to samozrejme jeho právo. To, že sa to rozhodoval prezentovať na zasadnutí mestského zastupiteľstva, považujem však za absolútne nevhodné a ešte k tomu pod zámienkou dôležitých odhalení – prirodzenejšie by bolo zvolať si vlastnú tlačovku. Ja účasť na detektore v tejto chvíli nezvažujem, keďže každé ráno vstávam s vedomím, že sa môžem komukoľvek pozrieť priamo do očí a žiadnemu obvineniu z korupčného správania na rozdiel od poslanca Gromu nečelím.
Zároveň si nemyslím, že test, v ktorom si dotyčný pripravil pre seba otázky sám, je celkom relevantným dôkazom o spojitosti či nespojitosti pána poslanca Gromu s korupčným jednaním. Pre pána poslanca Gromu, ktorý v minulosti viackrát mediálne obviňoval slušných ľudí z nezákonného správania, to však môže byť veľkým ponaučením. Dnes sa paradoxne ocitá v ich koži,“ povedal Peter Fiabáne. „Pán poslanec Groma, taký papier si môžem pokojne kúpiť aj ja,“ komentoval výsledky detektora lži Ján Púček.
Michal Filek
Snímka Anna Metlická, archív