Momentálne je poškodené najmä jedno miesto. „Je to vľavo od schodiska v smere z Námestia Andreja Hlinku, respektíve od fontány. Priestor pred ním je označený, aby bola verejnosť informovaná, že sa pracuje na oprave a na mieste nie je možný pohyb občanov ani parkovanie vozidiel,“ upozornila hovorkyňa Mesta Žilina Zuzana Holienčíková.
Poškodeniu múrov, obkladov a dlažby neprospieva ani pohyb cyklistov a kolobežkárov. Najmä mladí sa zvykli na jej prvom podlaží zdržovať a trénovať krkolomné kúsky. Z tohto dôvodu je na tomto mieste vyhlásený zákaz jazdenia na týchto prostriedkoch. „Môže to byť príčinou opadávania obkladu, a najmä skákanie zo stupňov balustrády a jazdenie po nich. Dlažba sa uvoľňuje a vypadáva. Jazdenie na kolobežkách, bicykloch či skateboardoch bolo preto na tomto mieste zakázané a na vstupoch boli zároveň osadené upozornenia,“ dodáva hovorkyňa.
Historická žilinská balustráda si žiada opravy, no tie budú bližšie špecifikované až po monitoringu dažďovej kanalizácie v priestore balustrády. „Cieľom monitoringu je zistiť možné poškodenie potrubia kanalizácie. Prípadné poškodenie a následne priesak vôd môžu zapríčiňovať, že podložie na balustráde pracuje a obklad je vytláčaný. Monitoring sa uskutoční počas leta a následne sa určia ďalšie kroky a potrebné opravy,“ uzatvára Zuzana Holienčíková.
Žilinčania musia byť v okolí balustrády iba ostražití. Zatiaľ tu ani v minulosti nedošlo k úrazu z dôvodu uvoľnenia obkladu. Minulý rok boli múry kamennej balustrády vyčistené od povlakov, škvŕn a grafity. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky formou dotácie pre OOCR Malá Fatra vo výške 50 tisíc eur a vlastných zdrojov OOCR Malá Fatra v sume viac ako 15 tisíc eur. Mesto Žilina vyčlenilo na tento účel 20 tisíc eur.
Z histórie balustrády
V roku 1920 bola na svahu pod Katedrálou Najsvätejšej trojice alebo hovorovo Farským kostolom postavená prvá balustráda. V rokoch 1941 až 1944 počas mešťanostu Vojtecha Tvrdého bol celý priestor pri kostole, divadle a pri pôvodnom cintoríne upravený stavbou novej balustrády, ktorá dostala dnešnú podobu úpravami podľa projektu Otta Reichnera. Táto balustráda je dvojpodlažná s dvomi schodiskami. Do múru druhej terasy je vytesaný reliéf žilinského erbu, ktorý sa používal v roku 1683. Súčasne s balustrádou bol vybudovaný Reprezentačný dom, dnešné Mestské divadlo a arkádová ochodza na Burianovej veži. Prístupovou cestou na stanicu sa stávajú upravené Farské schody. Zhruba 25 rokov dozadu prešla balustráda čiastočnou rekonštrukciou pre havarijný stav travertínových kvádrov a vybudoval sa bočný prístup od Farských schodov. Na prvom stupni balustrády sa nachádza súsošie sv. Cyrila a Metoda a park s oddychovou zónou. Balustráda sa tiež nazývaná tiež „Žilinské Hradčany“.