Žilinský Večerník

24. november 2024 | Emília
| -9°C

Spravodajstvo

Hladujú dievčatá v polepšovni v Lietavskej Lúčke?

Ombudsmanka Jana Dubovcová minulý týždeň upozornila na chabú stravu chovancov v štátnych reedukačných centrách. Ľudia a pýtajú, či naozaj tieto deti hladujú? Diagnostické centrum v Lietavskej Lúčke to vyvracia. Niektoré deti sa tu počas pobytu najedia lepšie ako doma.

19.05.2014 | 13:26

LIETAVSKÁ LÚČKA. Minulý týždeň sme navštívili centrum v Lietavskej Lúčke. Na obed sa podávala kelová polievka s mäsom a zemiakmi a dukátové buchtičky s vanilkovým pudingom. Žiaden polotovar, vlastnoručne upečené. Pri príprave jedla na večeru pomáhali samotné chovankyne. Priznali, že jedlo v centre im chutí, či už sladké alebo slané. Okrem toho, vedia čo jedia, lebo v kuchyni ony samy pomáhajú.  
 

Prekračujú normy

Normatív na chovankyňu v dievčenskom reedukačnom centre v Lietavskej Lúčke je 2,80 eura na deň. Je vraj naozaj umenie vyskladať z tejto sumy päť plnohodnotných jedál pre dospievajúce deti, no gramáž na tanieroch je vraj mnohokrát vyššia, ako prikazuje norma. Výpis kalorických a nutričných hodnôt za apríl ukazuje, že v jedálni nezanedbávajú ani kvalitu. Napríklad prísun bielkovín si v jedálni splnili na 175 %, vlákniny na 170 % a vitamínu C na 187 %. O niečo nižšia je len hodnota vápnika. „Keď jeden deň uberieme z jedného, snažíme sa to druhý deň nahradiť. Aby bola strava vyvážená,“ hovorí vedúca jedálne Terézia Holešová.

Na raňajky a olovrant dostávajú chovankyne chlieb, rožky (i celozrnné) či sladké pečivo, v počte dva až tri. Nátierky sú domáce, rovnako ako sa pečie makovec či perník, ktoré mali minulý týždeň takisto v jedálnom lístku. Mäso sa kupuje každý deň čerstvé, a na stole sa vystriedajú všetky druhy, nevynímajúc ryby a sójové mäso. Na hovädzine so zeleninou a zemiakmi, kuracích stehnách s ryžou a kompótom, bravčovom perkelte či segedínskom guláši si pochutili minulý týždeň. Polievky sú na dennom poriadku ako súčasť obeda. Podávajú sa čaje, mlieko či ovocie, ale i zeleninové a ovocné šaláty. Raz do týždňa dostávajú na raňajky jogurt. Dobošky alebo ovocie pribaľujú dievčatám na výlety. Je to síce výnimka, ale počas Veľkej noci sa podarilo vedúcej jedálne zohnať chovankyniam dokonca pochúťky z Ryby.

Pre porovnanie, v centre objavili zapatrošený jedálny lístok z roku 1947. Deťom sa servírovali raňajky ako biela žitná káva s čiernym chlebom, na obed polievka z teľacích kostí so zeleninou, vaječná omeleta a hrušky a na večeru vskutku zvláštna kombinácia - kapusta s vajcom. Desiata a olovrant vtedy neexistovali.


Poznala len rožky, nič iné

Zdravotná sestra Miroslava Tomaščíková potvrdzuje váhové prírastky dievčat od 2 do 20 kg behom pár mesiacov. „Okrem toho majú dievčatá vlastné skrinky, kde dostávajú balíky od rodičov a tým sa dokrmujú,“ uvádza. Za plusové body v rámci výchovy môžu tiež čerpať výhody, napríklad ísť si kúpiť do obchodu sladkosť. Avšak musia ukázať pokladničný blok na dôkaz, že peniaze neminuli na niečo iné. 

V reedukačnom centre priznávajú, že by bol možno rozdiel, kebyže tu majú chlapcov. Tým, že sú zameraní iba na dievčatá, stravy potrebujú menej. Momentálne tu je 28 chovankýň vo veku od 13 do 18 rokov, kapacita je 32. Pravdaže, niektoré sa aj sťažujú. Jedno z dievčat, ktoré prišlo vo veľmi zanedbanom stave a vychudnuté, bolo vraj z domu zvyknuté iba na rožky, lebo na iné po kúpe cigariet a alkoholu neostávalo, takže odmieta jesť nátierky.

„To, čo jedia dievčatá, jeme aj my,“ pochvaľuje si riaditeľ Pavol Šimko, ktorý trval na tom, aby sme sa vopred neohlásili, ale prekvapili ich v hociktorý deň a hodinu. „Nemáme čo skrývať. Dodržujeme dané normy ministerstva školstva, ktoré sú prísne kontrolované. Určite deti netrápime hladom. Myslím si, že v špeciálnom školstve treba riešiť iné problémy, ako je strava,“ dodáva.
 

Jedálny lístok z roku 1947.


Podľa prepočtu vychádza príspevok na stravu na jednu chovankyňu v Lietavskej Lúčke 84 eur na mesiac. Na otázku, či by pomohlo zvýšenie normatívu, odpovedala vedúca jedálne, ktorá každý týždeň zostavuje jedálniček: „Štát by mal radšej pozerať na rodiny, ktoré majú dve - tri deti a dostávajú rodičovský prídavok niečo nad 20 eur. Tu by bolo možno dobré zvýšiť len prísun mäsa, ktoré na jedno dievča vychádza 9 dag v surovom stave a v tepelnom 5,4 dag. Ale strava rozhodne nie je zásadný problém, aspoň nie u nás. Tu chýba rodičovská láska. Človek si ich aj vyobjíma, ale to nie je ako od mamy.“
 

Veronika Cvinčeková
Snímky autorka

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod