Pod pojmom hniezdo záchrany rozumieme verejné inkubátory na záchranu nechcených novorodencov. Hniezda záchrany sú súčasťou takmer každej väčšej nemocnice na území Slovenska. Prvý verejný inkubátor bol zriadený 1. júna v roku 2004. Tento rok je to už 15 rokov, čo hniezda záchrany dávajú odloženým bábätkám šancu na nový, lepší život. Pri tejto príležitosti prešli všetky hniezda modernizáciou, ktorá spočívala v nainštalovaní kamier do priestoru, kde sa nachádza inkubátor.
ANONYMITA UTAJENÁ
Pri realizácii sa prísne dbalo na to, aby kamery snímali len vnútro inkubátora a aby v žiadnom prípade nezamerali matku, ktorá vkladá dieťa do hniezda. Anonymita žien, ktoré sa rozhodli pre takýto závažný krok, bude teda naďalej utajená. Ako vysvetľuje Anna Ghannamová, predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených, ktoré je zriaďovateľom hniezd záchrany, k modernizácii pristúpili nielen z dôvodu operatívnejšieho reagovania na zhoršený stav bábätka v hniezde, ale aj preto, aby personálu nemocnice uľahčili prácu.
V mnohých prípadoch totiž ide len o planý poplach, keďže dvere do hniezda zvyknú zo zvedavosti otvárať aj náhodní okoloidúci. Zdravotné sestry však musia hniezdo po zaznení signalizácie zakaždým ihneď skontrolovať, čo ich privádza do stresu. „S iným nasadením pôjde sestra k hniezdu, keď bude vidieť, že je tam vložené dieťa a s iným, keď ho pôjde iba dezinfikovať po tom, čo ho otvorili zvedavci,“ vysvetľuje Anna Ghannamová.
V ŽILINE OSEM DETÍ
V Žiline bolo hniezdo záchrany zriadené 15. decembra 2004 pri gynekologicko- pôrodníckom oddelení žilinskej nemocnice. „Hniezda záchrany sú aj pre nás z pohľadu nemocnice veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti, preto vítame novinku, ktorou je kamerový systém. Môžeme sa tak presvedčiť, či sa v hniezde naozaj bábätko nachádza a nejde len o zvedavý „poplach“ verejnosti,“ okomentovala novinku v žilinskom hniezde hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.
Hniezda záchrany zachránili od roku 2004 už 66 novorodencov. Len na pár výnimiek bola väčšina adoptovaných do nových rodín, sedem nebolo adoptovaných a k ďalším šiestim sa vrátili biologické matky. „Od roku 2004 sa nám pomocou hniezda záchrany podarilo zachrániť osem detí. Naposledy sme v hniezde našli bábätko 30. januára 2017. Z celkového počtu bolo šesť adoptovaných a dve detičky boli odovzdané biologickým matkám,“ vyčísluje štatistiky žilinského hniezda záchrany Lenka Záteková.
Hniezda záchrany strážia po novom kamery. Aj pred zvedavcami
Na Slovensku máme 20 hniezd záchrany, ktoré slúžia ako útočisko pre nechcených novorodencov. Verejné inkubátory oslávili 1. júna už 15 rokov svojej existencie. Pri tejto príležitosti dostali darček – kamery. Modernizáciou prešlo aj žilinské hniezdo.
18.07.2019 | 12:00