Minulý týždeň sme v Žilinskom večerníku písali o náročných záchranných akciách, ktoré absolvovali pred niekoľkými dňami horskí záchranári z Malej Fatry. Rovnako vyčerpávajúcu evakuáciu zažili v pondelok 5. januára, keď sa za uviaznutými turistami predierali cez silnú víchricu po kolenačky. Keby sa k zachráneným nedostali včas, minimálne dvom by hrozila smrť. Zisťovali sme, ako sa správať v horách počas zimy.
VRÁTNA. Päť náročných záchranných akcií v priebehu niekoľkých dní, taká je bilancia činnosti Horskej záchrannej služby Malá Fatra od 28. decembra dodnes. Ako hovorí náčelník horských záchranárov Juraj Ondruš, hory sú počas Vianoc až do Troch kráľov navštevované oveľa viac, čomu zodpovedá aj úrazovosť, ktorá býva v tomto období priamoúmerná návštevnosti. Nie je teda nič výnimočné, že počas sviatkov majú horskí záchranári oveľa viac práce ako inokedy cez rok. „Ale päť náročných záchranných a pátracích akcií vo voľnom teréne vzhľadom na extrémne poveternostné podmienky a s tým spojené objektívne riziko, je viac ako býva počas Vianoc v Malej Fatre priemerné. Dvom ľuďom sme s veľkou pravdepodobnosťou zachránili život. To hreje viac ako všetky priemery,“ rozpráva Juraj Ondruš.
Záchrana na horách je vždy kolektívne dielo
Život zachraňujúci bol zrejme aj posledný zásah z pondelka 5. januára. Dvojica slovenských turistov požiadala vo večerných hodinách horských záchranárov o pomoc. Nachádzali sa pod hrebeňom Malej Fatry pri orientačnom stĺpe Chrapáky a jeden z dvojice už nebol schopný chodiť po vlastných, bol podchladený a vyčerpaný. „Vietor na hrebeni mal v nárazoch silu 30 m/s a viac. Štyria záchranári, ktorí išli k postihnutým po hrebeni, mali obrovský problém práve pre víchricu prejsť z hrany Kriváňa a Pekelníka. V niektorých úsekoch museli kľačať a prečkať najväčšie poryvy vetra. Aj preto im následne vyšla zo Starej doliny oproti druhá skupina záchranárov a zhruba v polovici cesty sa stretli. Postihnutí turisti mali naozaj obrovské šťastie, pretože v tomto počasí prechádzali Malý Kriváň, ktorý je na orientáciu v Malej Fatre pri zníženej viditeľnosti veľmi náročný,“ opisuje neľahký výjazd záchranárov náčelník. Turistov sa aj v tomto prípade podarilo zachrániť a transportovať do bezpečia. „Záchrana na horách je vždy kolektívne dielo, preto chcem touto cestou poďakovať aj prevádzkovateľom lanových dráh, že nás vždy ochotne, aj o polnoci dokážu vyviesť do Snilovského sedla,“ hovorí.
Mobilný telefón vám môže zachrániť život
A čo turisti počas zimy na horách najviac podceňujú? Sú to najmä poveternostné podmienky, ktoré vedú až ku strate orientácie a vyčerpanosti aj u zdatného turistu. Ak sa počas víchrice a nízkych teplôt vydá do hôr neskúsený turista, hazarduje so životom. Čo by sme teda pred odchodom na túru určite nemali zanedbať? „V prvom rade by mal turista poznať predpoveď počasia a následne tomu prispôsobiť túru. Je dobré, ak na túru ide skupinka ľudí, ktorí si v prípade nehody dokážu pomôcť. Turisti – samotári by niekomu mali oznámiť presnú trasu predpokladanej túry alebo sa na chate zapísať v Knihe túr. Nie je nič horšie, ako hľadať niekoho a nemať o jeho pohybe v horstve žiadne správy,“ vysvetľuje Juraj Ondruš.
Život vám môže zachrániť aj mobilný telefón, ktorý by mal byť vždy dostatočne nabitý. Poprípade si so sebou zoberte externý nabíjací zdroj, keďže smartfóny sa pri nízkych teplotách veľmi rýchlo vybíjajú. „Podľa aktuálnych podmienok v horstve by mal mať turista v zime ďalej stúpacie železá, cepín, lyžiarske paličky, náhradné teplé oblečenie, čiapku a rukavice, teplý nápoj v termoske, alufóliu a zdroj svetla – čelovku. To by malo byť povinnou výbavou v každom batohu počas zimných túr,“ dodáva na záver náčelník záchranárov z Malej Fatry.
Záchrannú akciu 5. januára komplikovala víchrica.
Michala Stehlíková
Snímky archív HZS