Prácu partie mladých ľudí, ktorí sa dobrovoľne pustili do obnovy hradu nad Hričovským Podhradím, sledujeme v Žilinskom večerníku už niekoľko rokov. To, čo robia, je naozaj obdivuhodné. Zároveň sa im každý rok podarí pre hrad urobiť aj niečo navyše... V roku 2018 plánujú okrem tradičných murárskych prác vytvoriť aj vlastnú expozíciu. „Mám vyštudovaný odbor muzeológie. Už dlhší čas som uvažoval nad myšlienkou tvorby expozície, no doposiaľ na to neboli žiadne priestory. So starostom z Dolného Hričova som sa dávnejšie rozprával, že by sme chceli niekedy vytvoriť expozíciu o hrade a on nám ponúkol priestory v mýtnici – terajší kultúrny dom. Poslancov obecného zastupiteľstva tiež táto myšlienka oslovila,“ rozpráva riaditeľ Združenia priateľov Hričovského hradu Jozef Mihálik.
VÝSTAVA O HRADE JE OTÁZKOU ČASU AJ FINANCIÍ
Súčasný Kultúrny dom v Dolnom Hričove je druhou najstaršou stavbou v obci. Bol postavený v roku 1556 a slúžil ako mýtnica. „Objekt prešiel veľkou devastáciou za čias komunizmu, kedy bola zbúraná aj posledná nárožná veža objektu. Ten mal pôvodne štyri veže na každom rohu. Dnes vzhľad budovy vôbec nepripomína historický objekt. Našťastie, v prízemných priestoroch sa zachovali ešte klenuté stropy a pivnica. Práve do týchto priestorov je podľa nás najvhodnejšie umiestniť expozíciu a vrátiť objektu trošku zašlej slávy,“ vysvetľuje Jozef Mihálik. Združenie plánuje expozíciu otvoriť ešte tento rok. Prvá výstava však nebude o hrade Hričov, ale o Keltoch. Do budúcnosti by však chceli vytvoriť aj stálu expozíciu o hrade. „Aby sme mohli v budove vystavovať aj cennejšie nálezy z hradu, musíme zabezpečiť budovu kamerovým aj alarmovým systémom, čo je finančne veľmi náročné. V prípade vystavovania archeologických nálezov je nutné nainštalovať do priestoru aj odvlhčovače vzduchu. Je to však beh na dlhé trate,“ konštatuje riaditeľ združenia.
HRAD, AKO SME HO EŠTE NEVIDELI
Teraz však majú pre priaznivcov hradnej pamiatky inú lahôdku. Tou je digitálna rekonštrukcia hradu. „Veľa návštevníkov sa zamýšľa nad tým, ako mohol hrad kedysi vyzerať. A to bol aj podnet pre vytvorenie modelu v digitálnej forme, ktorá je v súčasnosti veľmi populárnou záležitosťou. Z toho dôvodu moja priateľka a členka nášho združenia Mária Takáčová oslovila firmu, ktorá sa venuje propagácii archeológie práve pomocou vytvárania vizualizácií. Ponuka ich zaujala a pre potreby Majkinej diplomovej práce vytvorili model rekonštrukcie hradu,“ vysvetľuje Jozef Mihálik. Ako podklady pre model slúžili staré kresby a fotografie. Na základe pôdorysu sa vystavali jednotlivé objekty, doplnili sa okná, dvere, strechy a komíny. Na záver sa domodelovalo celkové prostredie. „Keďže hrad je už od 17. storočia opustený a vytrácal sa zo záujmu majiteľov, tak sa veľmi skoro stal ruinou. Preto sa veľa cenných detailov, akými sú napríklad tvary okien a striech, už nenávratne stratili, a preto sme ich doplnili podľa vzoru z iných hradov. Model v najväčšej možnej miere na základe dostupných informácií ukazuje možnú podobu hradu v čase, keď bol ešte obývaný,“ rozpráva.
Trojrozmerný model je unikátnou ukážkou toho, ako mohol hrad vyzerať v minulosti. Najstarší obrázok hradu má síce viac ako 300 rokov, ale so skutočným Hričovom nemá veľa spoločného. „Najstaršie vyobrazenie, aké máme, je medirytina Justusa Nypoorta van der Utrecht z roku 1686 a je súčasťou matematickej knihy. Rytina zobrazuje pravdepodobne východný pohľad na hrad z diaľky. Vzhľad hradu treba brať s rezervou, lebo tieto rytiny nie sú dôveryhodné vyobrazenia. Rytina však zobrazuje hrad v deštruovanom stave a miestami bez striech, z čoho môžeme predpokladať, že už v tom čase sa hrad menil na ruinu,“ konštatuje Jozef Mihálik.
PO „JURAJOVI“ SPÄŤ NA HRAD
Samozrejme, práce neutíchajú ani v teréne. Do ďalšej záchrany hradu sa združenie plánuje pustiť koncom apríla, kedy sa oficiálne začína murárska sezóna. „Tento rok chceme pokračovať v konzervácii zadného paláca, na ktorom sme minulý rok spustili záchranu dvoch okien. Bude sa nadmurovávať a konzervovať murivo nad oknami. Z exteriéru sa na severnej strane zadného paláca nachádza veľký výpadok, ktorý bude potrebné zamurovať. Taktiež sa veľký výpadok nachádza aj na západnej stene a hrozí tu zrútenie väčšej časti muriva. Toto sú hlavné priority na murársku sezónu,“ vymenúva tohtoročné práce na hrade riaditeľ združenia.
Menšie zásahy sa budú robiť aj na rožnej veži, kde sa bude konzervovať druhá polovica podlahy. Ak sa cez rok podarí združeniu získať peniaze, pustia sa tiež do archeologického prieskumu pivníc mýtnice. „Tento rok máme podaný projekt na ministerstve kultúry, taktiež sme podali projekt na Naše mesto, do ktorého sa zapájame každoročne. Plánujeme sa zapojiť aj do niekoľkých grantových výziev. Momentálne nemáme schválený žiadny projekt a boli by sme veľmi vďační, ak by ľudia podporili naše aktivity aj formou 2 % z daní. Potrebné tlačivá máme v aktualitách na našej stránke www.hradhricov. sk alebo na Facebooku v skupine Hrad Hričov,“ hovorí Jozef Mihálik. Združenie môžete podporiť aj ľubovoľnou sumou na účet: SK88 8330 0000 0029 0109 7013. Trojrozmernú animáciu rekonštrukcie hradu si môžete pozrieť na YouTube.com pod názvom Hričovský hrad 3D.