Dôchodca Jozef Zvolenský zo Žiliny je zúfalý a nahnevaný. V tomto roku si na novom cintoríne v Žiline zaplatil prenájom hrobového miesta na desať rokov. Jeho manželka je ťažko chorá a on sa obáva o jej ďalšie zdravie. Vraj skoro dostal infarkt, keď mu nedávno oznámili, že jeho hrob musí ustúpiť novej ceste, ktorú tu chce mesto postaviť z obavy, že po výmene správcu cintorínov sa ľudia nebudú mať ako ku svojim pozostalým dostať.
ŽILINA. Sedemdesiatšesťročný Jozef Zvolenský zo sídliska Hliny si v tomto roku prenajal na novom cintoríne v Žiline hrobové miesto pre seba a svoju manželku. Za prenájom na desať rokov zaplatil na Mestskom úrade v Žiline poplatok 100 eur. Hrobové miesto si začal postupne upravovať, do dnešného dňa doň investoval okolo 7‑tisíc eur. Zostal priam rozhorčený, keď zistil, že práve tadiaľto povedie nová cesta, ktorú tu začalo stavať mesto. Aby mu vraj počas výstavby nepoškodili už položený mramor, okolo a nad hrob postavili ťažké panely. „Aká je to ochrana môjho majetku? Z každej strany trčí minimálne meter hrobu. Ak tak, mali to celé zadebniť. Ja som tu chcel začať robiť náhrobný kameň, ženu mám na smrteľnej posteli. Ja nemôžem čakať ďalšie roky,“ nahnevane vysvetľuje starší dôchodca a ukazuje na svoj akože zakrytý hrob.
Nepríjemné zistenie
Vraj keď sa ukázalo, kde hrob stojí a že bráni výstavbe novej komunikácie, ponúklo mesto pánovi Zvolenskému iný variant. „Skoro som dostal infarkt, keď som sa to dozvedel. Potom sa mi ospravedlňovali, že mi dajú hocikde inde atraktívne miesto. Načo? Však ja už také mám. Kde mi dajú to atraktívne miesto? Ja už nemám 18 rokov, aby som po cintoríne pobehal ako srnka,“ rozčuľuje sa.
Jeho hrobové miesto sa nachádza na konci uličky, priamo v jej strede. Takéto umiestnenie hrobov je na novom cintoríne bežné, takmer každý chodník je ukončený takýmto spôsobom. A práve cez uličku, kde má pán Zvolenský hrob, povedie nová cesta. „Prečo mi to predali, keď vedeli, že sa tam pochovávať nesmie?“ pýta sa.
Podľa mesta pochybil správca, podľa správcu mesto
Hrobové miesta na novom cintoríne udeľuje podľa Prevádzkového poriadku pohrebísk mesta Žilina obyvateľom mesta prevádzkovateľ pohrebiska, ktorým je spoločnosť Funeral. „V tomto prípade pochybil správca cintorína, lebo nerešpektoval Plán hrobových miest, ktorý schválilo Mestské zastupiteľstvo ešte v roku 2010. Hrobové miesto vytýčil na mieste, kde sa nemalo nachádzať a počítalo sa s možnosťou novej prístupovej cesty na cintorín,“ uvádza hovorca mesta Pavol Čorba.
Súčasný správca cintorína zas tvrdí, že do dnešného dňa nemá v rukách žiadny oficiálny dokument od primátora mesta, v ktorom by sa uvádzalo, že sa tam nesmie pochovávať. „Až vo februári tohto roka nám poslali faxom list z odboru životného prostredia, že v tejto časti dávajú zákaz prideľovať ďalšie miesta, ale primátorom nebol dovtedy vytvorený žiadny plán,“ reaguje majiteľ spoločnosti Funeral Vincent Francl.
Neustúpi za žiadnu cenu
Pán Zvolenský však poplatok za prenájom neuhradil správcovi, ale priamo na mestskom úrade 3. marca 2015. Prečo teda peniaze od neho vzali, keď sa na danom mieste už nemohlo pochovávať? „Pán Zvolenský zaplatil za prenájom hrobového miesta na základe zmluvy, ktorú s ním uzatvoril správca cintorínov – spoločnosť Funeral. Mesto túto zmluvu považuje za neplatnú a pánovi Zvolenskému bude poplatok vrátený,“ odpovedá hovorca mesta.
Pán Zvolenský sa však svojho hrobového miesta nechce vzdať. Na mesto už podal trestné oznámenie. „V žiadnom prípade neustúpim. Je to hyenizmus najvyššieho stupňa. Ak tie panely nedajú z môjho hrobu preč tento týždeň, doveziem žeriav a im to zhodím, či sa to zničí alebo nie. Je to ich chyba, že mi predali niečo, čo sa predať nemalo,“ búri sa 76‑ročný dôchodca.
Žabomyšie vojny?
A ako celý tento spor vlastne vznikol? Koncom minulého roka mesto ukončilo zmluvu so spoločnosťou Funeral, ktorá mestské cintoríny spravovala dvadsať rokov. Primátor mesta to vysvetlil tak, že si súčasný správca neplnil svoje povinnosti tak, ako mal. Deväťmesačná výpovedná lehota uplynie v septembri tohto roka a od 1. októbra prejde správa cintorínov výlučne pod mesto. „Keďže súčasná prístupová cesta na nový cintorín vedie po pozemkoch spoločnosti Funeral, predvídame možné problémy, na ktoré by mohol doplatiť občan tak, že by sa nedostal na cintorín, čo mesto nedopustí. Z toho dôvodu budujeme novú prístupovú cestu na nový cintorín, aby sa mesto nedostalo do patovej situácie a občania mali zabezpečený prístup na nový cintorín,“ vysvetľuje hovorca mesta Pavol Čorba.
Vincet Francl to však považuje za nezmysel. Ako už mnohokrát prisľúbil, cesta bude aj napriek súkromnému vlastníctvu vždy patriť návštevníkom cintorína. „Moje slovo stále platí. Všetko, čo je tam, je pre občanov mesta. Nikomu nebude obmedzený prístup na cintorín,“ zaručuje sa.
Nová cesta by mala byť hotová k prvému októbru, kedy si mesto prevezme správu cintorínov. Bude stáť cca 30‑tisíc eur.
Michala Stehlíková
Snímka autorka