Na pultoch kníhkupectiev je knižná novinka Ladislava Hrubého. Kniha je o mladých ľuďoch, ktorí sa dostali na scestie. Novinár Milan Matušinský sa stal jej krstným otcom.
Najnovšiu, v poradí už deviatu knihu Ladislava Hrubého privítali do života nedávno v novootvorenej reštaurácii Bulvaar restaurant v budove Domu odborov husím perím.
Spoločenský román nesie názov Biele deti na úteku a obsahuje silné posolstvo. Odráža život spoločnosti na začiatku 21. storočia. „Kniha má veľmi silný sociálny rámec,“ povedal o nej Milan Gonda, spisovateľ a literárny kritik, ktorý dôverne pozná tvorbu Ladislava Hrubého. „Dôkazom toho je téma, po ktorej autor siahol i spôsob, akým o tom rozpráva.“
Dodal, že táto novela je u autora istým posunom vpred. Nielenže prešiel od poviedok k románu, ale sa aj zaujíma o celospoločenské témy. „Tak ako Laco úprimne žije a píše, tak sa to aj dobre číta. Je tam veľa vecí, ktoré vystihujú absurditu dnešných čias.“
Vždy sa dá nájsť východisko
Názov knihy výborne vystihuje dej, ktorý čitateľa privádza na podivné chodníčky tuláka Marcela a žilinskej partie výrastkov, čo sa zhrčili okolo bradatého alkoholika Viktora. Ich osudy sa pretnú v opustenej chalupe na kysuckých kopaniciach.
Román Ladislava Hrubého je znepokojivou správou o existenciálnej bezvýchodiskovosti mladých. Hrdinami sú ľudia na okraji spoločnosti, zároveň so svojimi túžbami, ideálmi, s čerstvou láskou. Biele deti moderných čias, deti predčasne dospelé, s temnou dušou a chmúrnou budúcnosťou. Zakrádajú sa temnými uličkami, skrývajú sa ako tiene, neustále kamsi unikajú - pred rodičmi, pred prenasledovateľmi, pred strážcami zákona, pred sebou.
„Kniha je o mladých ľuďoch, ktorí sa dostali na scestie,“ prezradil k svojej novinke samotný autor. „Chodil som, stretával som sa s množstvom mladých ľudí a zarazilo ma, že si nemôžu nájsť robotu a že žijú takto. Mnohí z nich boli mojimi žiakmi,“ vyslovil Ladislav Hrubý, povolaním učiteľ a pokračoval: „Ich osudy ma tak chytili za srdce, že som si povedal: napíšem o tom knižku.“
Prostredníctvom knihy chce mladým ukázať, že nech je situácia akokoľvek zlá, vždy sa z nej dá nájsť východisko.
Krst bielym perím
Knižnú novinku pokrstil novinár Milan Matušinský. „Kedysi sa písalo husím brkom, bol to istý technický prostriedok, ako odovzdať myšlienku na papier a keďže cesta v dnešnej dobe je od kníhkupca k čitateľovi často tŕnistá, poprial by som tejto knižke, aby sa necítila ani v rukách čitateľov, ani na pultoch kníhkupectiev ako na tŕňoch, ale aby ležala ako v mäkkej perine plnej tohto domáceho husacieho peria.“
Katarína Kvašňovská
Snímka Pavol Ďurčo