Žilina skončila v hodnotení transparentnosti v riadení mesta v roku 2014 na 13. mieste zo 100 hodnotených miest. Podľa primátora nedostatky vyplývajú z nevhodného spôsobu zverejňovania dokumentov na oficiálnej stránke mesta.
ŽILINA. Mesto Žilina sa v roku 2012 umiestnilo v hodnotení Transparency International Slovensko (TIS) na 10. mieste a v roku 2014 na 13. mieste zo 100 hodnotených miest. „Už druhýkrát sme sa zúčastnili posudzovania v našej transparentnej činnosti touto spoločnosťou. Nie sme spokojní s týmto výsledkom i napriek tomu, že z krajských miest sme na 3. mieste,“ vyjadril sa primátor Igor Choma. Podľa neho i napriek tomu, že hodnotenie z minulého roka bolo oproti roku 2012 lepšie, Žilinu stihli predbehnúť iné mestá.
Mesto malo niekoľkokrát iniciovať stretnutie so zástupcami TIS, pretože malo výhrady k ich posudzovaniu. „Hoci sa nám podarilo za uplynulé dva roky odstrániť podstatnú časť nedostatkov, skončila Žilina v novom hodnotení v roku 2014 na 13. mieste. Nenaplnili sa ambície mesta umiestniť sa v hodnotení na popredných priečkach. Po vzájomnej konzultácii s TIS o dôvodoch strhnutých bodov v hodnotení 2014 sme dospeli k spoločnému názoru, že značná časť nedostatkov nevyplýva z nedostatočnej transparentnosti riadenia mesta, ale z nevhodného spôsobu zverejňovania dokumentov na oficiálnej stránke mesta,“ uviedol hovorca mesta Pavol Čorba.
Igor Choma má záujem osobne sa stretnúť so zástupcami TIS ako uznávanej autority na Slovensku v hodnotení transparentnosti a prerokovať možnosti vzájomnej spolupráce. „V každom prípade chceme komunikovať a zdokonaľovať proces narábania s majetkom mesta, tak aby sme odstraňovali všetky pochybnosti v priebehu najbližšieho času. Trúfam si povedať, že do štyroch rokov budeme v prvej trojke,“ je presvedčený primátor. Predbežný termín stretnutia je dohodnutý na tento mesiac.
V rámci kraja sa v rebríčku hodnotenia transparentnosti ocitla Bytča na 33. mieste, Kysucké Nové Mesto na 65. mieste a Čadca až na 81. mieste.
Projekt Otvorená samospráva
TIS realizuje projekt Otvorená samospráva každé dva roky. Mestá a obce hospodária s 3,5 miliardami eur ročne a organizácia hodnotí, nakoľko je vedenie samospráv naklonené otvorenosti a transparentnosti voči svojim obyvateľom. Rebríček je založený na hodnotení poskytovania informácií obcami na ich weboch a cez infožiadosti, ako aj o rozsahu nimi zavedených protikorupčných mechanizmov. Podľa inštitúcie má video alebo zvukové záznamy zo zastupiteľstva na webe 41 miest, čo je trikrát viac ako pred 4 rokmi, etický kódex volených predstaviteľov má 22 samospráv, kým v roku 2010 ich bolo len 6, a už každá tretia samospráva komunikuje s občanmi cez fórum na svojom webe. Žiadna samospráva však nemá na webe majetkové priznania poslancov zastupiteľstva a len 5 miest zverejňuje zápisnice z výberu nových zamestnancov.
Veronika Cvinčeková
Snímka archív