Priemerná východoeurópska rodinná história obsahuje v rôznych kombináciách svetové vojny, zmarené sny, životy ovplyvnené zásahmi vyššej moci, etnické konflikty a útlak zo strany autoritatívnych režimov. Ľudia z tejto oblasti zdieľajú rovnaký príbeh, avšak často z opačných strán – ako na ihrisku, kde je každý súčasne tyranom a obeťou.
Vernisáž v piatok 21. 9. 2018 o 18.00, výstava potrvá do ± 2. 11. 2018.
Vďaka tomu, že som opustil svoju pôvodnú vlasť a zvolil si nový domov, som videl a počul veľa z rodinných histórií iných ľudí. Takisto som vďaka tomu pochopil, že môj pôvod nie je niečo zvláštne či exotické – ale je pritom stále môj a môžem ho prerozprávať vlastným spôsobom, aby som ho tak reinterpretoval, znova uchopil a konečne precítil ako niečo známe.
Bol to čas obrátiť sa prostredníctvom emocionálneho realizmu späť do dávnej minulosti k svojej rodine: vytvoriť saturovanú a absurdnú, subjektívnu a prístupnú a rozhodne nelineárnu a nepatriarchálnu interpretáciu týchto životov, ktoré tu boli predo mnou – a ktoré čiastočne formovali tak mňa, ako aj mnohých ďalších podobných ľudí.
Som veľmi šťastný, že mám šancu ukázať tento labyrint príbehov prvý raz práve v Žiline, keďže jedno z vlákien príbehov vedie ku koreňom v tomto regióne: táto výstava môže byť šancou zahojiť spomienky zo spoločnej minulosti.