Žilinský Večerník

2. apríl 2025 | Zita
| 5°C

Zaujalo nás

Jar so sebou prináša svetlo, úsmevy a šťastie

S jarou prichádza nielen viac svetla a tepla, ale aj lepšia nálada. Po mesiacoch sychravosti konečne cítime slnečné lúče na tvári, príroda sa prebúdza a spolu s ňou aj naša myseľ. Nie je náhoda, že práve na prvý jarný deň, 20. marca, pripadá aj Medzinárodný deň šťastia. Podľa vedcov má totiž jar skutočne vplyv na našu psychiku. Slnečné svetlo podporuje tvorbu serotonínu, nazývaného aj hormón šťastia, a s dlhšími dňami máme viac energie aj chuti do života. Nie nadarmo sa hovorí: „Keď sa jar usmieva, srdce pookrieva.“

31.03.2025 | 17:13

Medzinárodný deň šťastia, 20. marec, bol vyhlásený Organizáciou Spojených národov (OSN) v roku 2012 s cieľom zdôrazniť význam šťastia a pohody v živote ľudí po celom svete. Symbolicky sa kryje s prvým jarným dňom, čo ešte viac podčiarkuje spojenie medzi slnkom, prebúdzajúcou sa prírodou a našou lepšou náladou

 

Jar kedysi: pranostiky a práca na poli

Naši predkovia si dobre všimli, že počasie v marci a apríli ovplyvňuje celý rok. Ak bol marec suchý, predpovedali dobrú úrodu: „Ak je marec suchý, bude dobrý rok.“ Alebo: „Suchý marec, mokrý máj, bude žitko ako háj.“ Etnologička Katarína Nádaská vo svojej knihe Slovenský rok vysvetľuje: „Zem ľudia v minulosti uctievali ako matku živiteľku všetkého tvorstva. Bola darkyňou i udržiavateľkou života a fyzickej sily, symbolom bohatstva. Slnko bolo zase symbolom dobra, života, tepla, radosti. Jeho prítomnosť zneškodňovala prítomnosť zlých síl.“

Na prvú jarnú prácu na poli - oranie, prichádzal čas už niekedy v polovici marca. „Začínal vždy gazda ako hlava rodiny. Pred prácou požehnal dobytok aj pluh a povedal: Panebože, pomáhajže,“ ozrejmuje Nádaská. Podľa nej jarná sejba obilnín začínala vtedy, keď pôda zmáčaná od snehu dostatočne vyschla. Bývalo to zvyčajne okolo sviatku svätého Jozefa a platilo, že so sejbou neradno začínať v piatok, lebo takýto začiatok by mohol mať nedobré konce. Už pri jarnej orbe sa robili magické úkony – oráč vkladal pod prvú brázdu vajcové škrupiny, aby bola zem plodná a úroda hojná. Obilie sa pred siatím kropilo svätenou vodou.

 

Cítime sa šťastnejší

Dnes už náš spôsob obživy väčšinou nespočíva v práci na poli. No jar v nás aj tak prebudí chuť tráviť viac času vonku, vybrať sa do prírody, stretávať sa s ľuďmi a vychutnávať si život. Vedci zistili, že viac slnečných lúčov znamená viac serotonínu, čo priamo ovplyvňuje našu náladu. Preto v období jari cítime viac radosti, sme aktívnejší a častejšie sa usmievame.

Aj staré príslovia hovoria, že jar prináša pozitívnu energiu: „Slnko v marci, teplo v srdci.“ Keď príroda ožíva, aj ľudia sa cítia lepšie. Nie je preto prekvapením, že práve na jar mnohí začínajú nové projekty, púšťajú sa do odvážnych plánov, záhradkári vychádzajú do svojich záhonov a mestá sa plnia ľuďmi, ktorí si užívajú prvé jarné dni.

Ak má jar nejaké posolstvo, tak je to nový začiatok. Či už si dáte predsavzatie viac sa hýbať, tráviť viac času v prírode, alebo jednoducho viac sa usmievať, práve teraz je na to ideálny čas. Dôkazom je aj ďalšia pranostika: „Ak na jar slnko svieti, každý smútok preletí.“

 

Autor: Martina Knapcová, redaktorka

Foto: Shutterstock

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod