Nezáleží pritom na tom, či ste začiatočník alebo ostrieľaný športovec. Pri správnej jazde na kolobežke sa zapája celé telo – nohy, brucho, chrbát či ramená a v porovnaní s bicyklom pri správnom postoji nezaťažuje chrbticu. Princíp správneho pohybu na kolobežke spočíva v dynamickom odraze z odrazovej nohy a v prudkom posune paží a ramien smerom vpred. Po odraze sa telo narovná naspäť do vzpriamenej polohy a dôjde tak k uvoľneniu svalových zadných a brušných partií.
SVETOVÉ ODPORÚČANIA
Možno si kladiete otázku, čo pomáha pri bolesti chrbta? Odpoveďou je kondícia kĺbov končatín. Pozitívne účinky jazdy na kolobežke v súčasnosti tlmočia aj mnohí zahraniční lekári, o kolobežke hovoria ako o univerzálnej rehabilitačnej pomôcke či výbornej možnosti chudnutia, stabilizácie a koordinácie končatín. Rakúsky vedecký pracovník Dr. J. Wiesauer uvádza, že kolobežka je ideálna rehabilitačná pomôcka po operáciách a po zraneniach kolenných a členkových kĺbov, teda v čase, keď už behanie nie je možné. Podľa odborného lekára na športovú ortopédiu a chirurgiu Dr. Karl-Heinz Kristena zas kolobežka po ortopedickej stránke spĺňa najlepšiu dynamickú formu tréningu, ktorá zlepšuje stabilizáciu trupu a panvy, koordináciu končatín a spevnenie brušného a zadného svalstva. Iba máloktorá športová aktivita to totiž dokáže tak ako jazda na špeciálnej kolobežke.
ROZHÝBAŤ SA A ZOSTAŤ V POHYBE
Pravidelné kolobežkovanie si pritom môžu dopriať všetky kategórie s najrôznejším zdravotným stavom, jazdiť na výnimočnej kolobežke sa dokážu naučiť deti, dôchodcovia či ľudia po operáciách kolien, panvy a chrbtice. „Nedochádza k žiadnym otrasom, šetríme chrbticu aj kĺby a celé telo súčasne aktívne naťahujeme,“ hovorí Marek Kostka zo spoločnosti KOSTKA, vďaka ktorej sa kolobežkový boom dostal v posledných mesiacoch už aj na Slovensko. O pozitívach dokážu hovoriť aj profesionálni športovci, jazdy na kolobežkách praktizuje dokonca aj slovenská biatlonová reprezentácia, ktorá na nich trénuje v letnom období. „Jazda na kolobežke je veľmi vhodná práve na posilnenie a tvarovanie svalov dolných končatín, jej efektívne využitie nachádzame aj pri aktívnom znižovaní nadváhy,“ dopĺňa špecialista na liečebnú a športovú rehabilitáciu MUDr. Kamil Ramík. Štúdia medzinárodnej asociácie IKSA tiež hovorí, že na kolobežke zo seba vydáme o 30 % viac energie ako pri cyklistike. Ďalšie zdroje tvrdia, že 50-minútové kolobežkovanie dokáže nahradiť dvojhodinovú jazdu na bicykli.