Už pri prvom stretnutí bola medzi nimi silná iskra. Povedali, že si ho vezmú domov. O šesť týždňov si ho napokon osvojili a Riško Majerčík prednedávnom oslávil už svoje druhé narodeniny. Jeho životný príbeh však od začiatku pripomína boj, ktorý s pomocou svojich blízkych úspešne zvláda. Krátko po narodení sa dostal do detského domova, v ktorom si ho obľúbili dvaja mladí ľudia – Roman a Dominika Majerčíkovci z Lietavskej Závadky. Dominika od prvého momentu vedela, že chlapca si vezmú domov. Podarilo sa. Po približne šiestich týždňoch si ho adoptovali a získal ich priezvisko. Čas bežal, obaja rodičia sa z chlapca tešili, no postupom času, keď mal Riško približne štyri mesiace, si Dominika začala všímať, že niečo nie je v poriadku. So svojimi pochybnosťami sa obrátila aj na lekárov, chcela zistiť, čo môže byť za všetkými tými náhlymi zmenami. Riško príliš nehýbal nohami, čomu však doktori zo začiatku nevenovali veľkú pozornosť. Neskôr začala Dominika navštevovať aj odborníkov, u ktorých sa snažila nájsť odpovede na svoje otázky.
SPINÁLNA SVALOVÁ ATROFIA
Riškovi diagnostikovali spinálnu svalovú atrofiu. Ide o vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje sústavnú 24-hodinovú starostlivosť, pri ktorej sa jeho rodičia striedajú. Minimálne raz za hodinu ho počas noci treba otočiť alebo mu určitým spôsobom pomôcť. Podstata ochorenia spočíva v tom, že sa v svaloch netvorí určitý proteín, kvôli ktorému svaly ochabujú, dokonca sa až strácajú, teda „atrofujú“. Lekári nedávali Riškovi viac ako dva roky života. Mladí rodičia sa však rozhodli zabojovať a nájsť cestu, aby Riškovi pomohli. Keď sa pokúšali hľadať pomoc na Slovensku, Všeobecná zdravotná poisťovňa im oznámila, že liek na ochorenie síce je, no ten je veľmi drahý a nie je kategorizovaný. Malému chlapcovi ho teda odmietli poskytnúť. Keď na Slovensku pomoc nenašli, skúšali hľadať rôzne alternatívy, spájať sa s ľuďmi a organizáciami, ktoré majú skúsenosti s podobnými diagnózami. Možnosť liečby našli napokon v Belgicku. Jej výskum potvrdil, že daný liek má účinok a dokáže pomôcť. Všetkému ale predchádzalo zaradenie Riška do projektu s názvom Liek zadarmo, aby mohol samotnú liečbu v Belgicku podstupovať. Chlapec v súčasnosti chodí každé dva týždne na injekciu – tzv. „SPINRAZA“. Tento liek má produkovať proteín, ktorý podporí rozhýbanie jeho svalovej sústavy. Cena jednej injekcie sa pohybuje v sume 125-tisíc dolárov. V rámci projektu ju má Riško zadarmo, avšak s návštevou Belgicka sú spojené ďalšie náklady na cestu, ubytovanie či hospitalizáciu, ktoré si musia jeho rodičia hradiť sami.
NÁDEJ RASTIE S PRVÝM POKROKOM
Malý bojovník prednedávnom absolvoval už druhú injekciu, pričom úvod liečby spočíva v aplikácii dokopy šiestich injekcií. Najskôr potrebujú jeho telo doslova naštartovať, a potom ho udržiavať. Nikto nečakal, že by sa po prvej injekcii mohol dostaviť viditeľný účinok. Prekvapenie prišlo v momente, keď Riško dokázal na pár sekúnd udržať hlavičku, hýbať nohami a dokonca aj tlieskať rukami zdvihnutými od tela. Rovnako ako rodičia sa tomuto progresu potešili aj organizátori benefičného koncertu – Daniel Smolka, Miroslav Kačeriak a Alena Dudeková, ktorá sa podľa jej slov o mladej rodine s chorým chlapcom dozvedela úplnou náhodou. Príbeh Riška ju natoľko zaujal, že sa spoločne s kamarátmi zo skupiny Fatranská muzika rozhodli preňho zorganizovať krátko pred Vianocami benefičný koncert.
Mladí rodičia vedia, že ich chlapec nebude behať. Chcú len, aby dokázal sám sedieť, hrať sa, najesť či samostatne dýchať. Vynaložené úsilie aj nemalé financie za to podľa nich stoja a pre Riškovo zdravie sú pripravení obetovať úplne všetko. Každý deň predstavuje kolobeh množstva procedúr, ktoré musia s chlapcom absolvovať. Zlepšiť jeho stav sa vrátane intenzívneho cvičenia až trikrát po dve hodiny denne snažia aj plávaním či prechádzkami. Podľa mamy Dominiky s nimi Riško komunikuje najmä očami, keďže nedokáže rozprávať. Pohyb má síce obmedzený, no mentálne je veľmi šikovný, rozozná farby, vie počítať na prstoch, rád číta knižky a dokonca nedávno namaľoval svoj prvý obraz.
JE TO MALÝ PRINC
Riškov stav skomplikovali aj problémy s dýchaním. Zo začiatku dýchal bez problémov, neskôr mu však museli spraviť tracheostómiu, takzvanú dierku v krku, cez ktorú dýcha a vďaka ktorej sa mu odsávajú hlieny, ktoré sa mu na pľúcach usádzajú. Jeho povinnou výbavou je napríklad vibračná vesta či odkašliavací asistent, bez ktorého by nemohol fungovať. Spoluorganizátorka koncertu Alena Dudeková, ktorá Riška niekoľkokrát navštívila, priznala, že jej dal viac ako ona jemu. Práve preto je spolu s ďalšími priateľmi rozhodnutá zorganizovať podujatie, ktoré si chlapec jednoducho zaslúži. Pri uvažovaní nad tým, ako koncert nazvať tak, aby chlapca vystihoval, Miroslav vymyslel názov – Malý princ v krajine nádeje. Princ preto, že na fotografii má korunku. Nádej zas kvôli tomu, že rodičia mu ako jediní dávali šancu na to, že sa bude môcť mať lepšie. Vrátane Fatranskej muziky vystúpi na koncerte skupina Kortina, FS Rozsutec, sestry Bacmaňákové s kapelou, Ďurčanská päťka, heligonkárka Sofia Králiková, heligonkári od Jarky Jelinkovej a víťaz Česko Slovensko má talent 2012 – Jozef Pavlusik. Všetkým účinkujúcim, ktorí prijali pozvanie, organizátori srdečne ďakujú.
Benefičný koncert sa uskutoční 3. decembra o 15. h v Kultúrnom dome v Kysuckom Novom Meste. Organizátori uviedli, že v tradícii koncertu by chceli pokračovať aj v budúcnosti, kedy by ho radi zorganizovali aj v Žiline.