V SOHO1 miniGallery, ktorá vstupuje do 5. ročníka, pripravujú ojedinelú výstavu. Svoje priestory výnimočne otvára i neprofesionálnym výtvarníkom. „Ide o výstavu dvoch autorov, ktorých by nikto nikdy nedal dokopy,“ prezradil Ivan Kelly Köhler, dramaturg galérie SOHO1. Jedným z nich je žilinský samozvaný „Picasso“ Milan Záň – dlhoročný pracovník v Poradcovi podnikateľa. Je to výtvarník širokospektrálneho zamerania a pri svojich 70. narodeninách v novembri minulého roku dostal nápad, že požiada majiteľa galérie Juraja Málika, či by s ním chcel vystavovať. Juraj Málik to zobral ako výzvu a rozhodol sa niečo namaľovať, a tak si pripravil kolekciu výtvarných diel, ktoré predstaví verejnosti. Výsledok si budete môcť pozrieť na vernisáži, ktorá sa uskutoční 21. januára o 17. h.
VRCHOL ČLOVEČENSTVA
„Umenie je pre mňa zázrak,“ povedal Juraj Málik. „Veď keď človek dokáže cez svoje pocity, ktoré mu prejdú hlavou a dostanú sa do tela a do rúk, vytvoriť niečo, čím ostatných okúzli, je to zázrak. Umelci sú ľudia, ktorí dokážu skrotiť svoje emócie a zároveň im dať takú voľnosť, že vytvoria umelecké dielo. Je jedno, či ide o maľbu, sochu, tanec, spev alebo iné veci. Je to kultivovanosť a vrchol človečenstva.“ Juraj Málik sa o umenie začal zaujímať viac po tom, ako so svojou manželkou absolvoval niekoľko výletov do svetových galérií. „Objavil som Johna Pollocka a zistil, aké môže byť umenie.“ Ako nám prezradil, nemá vyhranený štýl. „Bavia ma impresionisti, art deco, prírodné motívy. Úžasný je Antoni Gaudí v Barcelone – je pre mňa vrchol umenia, keď sledujem jeho architektonické umelecké diela. Keby som si mal spomedzi umelcov vybrať iba jedného, tak je to práve Gaudí. Pracoval s krivkami, so statikou, s prírodnými motívmi, so svetlom...“
PÍSANIE A MAĽOVANIE
Juraj Málik v sebe objavil talent. „Keď som začal písať svoju tretiu knižku, ktorá sa volá Objavte svoj talent, rozhodol som sa objaviť v sebe ten svoj,“ prezradil. „V knihe popisujem situácie, že mnoho ľudí sa narodilo s talentom. Lebo sú potomkami mnohých tisícov generácií, ktoré prežili vďaka tomu, že boli šikovní. Od doby lovcov mamutov... Aj my máme v sebe gény šikovnosti. Väčšina ľudí sa narodí a neobjaví ich. Väčšina ľudí o sebe pochybuje a prežije život s depresiami, obavami, nedostatočnosťou a nedajú si námahu, aby v sebe pátrali, aké majú talenty. Keď som to začal písať, povedal som si, že musím aj ja pátrať hlboko v sebe a zistiť, čo v sebe mám.“
Dôležitý bol prvý krok -nebyť ako ostatní a nebáť sa. „Vravím si, že keď tu robíme tie vernisáže, skúsim sa pozrieť, či mám nejaký gén alebo silnú stránku v tomto prejave.“ Skôr, ako začal maľovať, však v sebe objavil možnosť vyjadriť sa poéziou. „Najskôr som napísal zbierku básní Tvrdohlavé básne, až potom som sa dal na maľovanie.“ Kým predtým na sebe testoval manažérske schopnosti, zistil, že je v ňom veľa ukrytého, o čom nemal tušenia. A tak sa vydal na púť objavovania. Už to budú dva roky, odkedy sa Juraj Málik prihlásil na kurz maľovania a v skupine spolu s ďalšími piatimi spolubojovníkmi sa pod vedením učiteľky začal učiť techniku maľby. Maľovať začal pastelom, potom akrylom a najnovšie olejom. Dnes má hotových už 12 obrazov a okolo 20 náčrtov a kresieb, ktoré budú môcť návštevníci SOHO1 miniGallery vidieť už od pondelka 21. januára.