Výstavné priestory na prvom poschodí Považskej galérie umenia v Žiline patria dielam žilinského rodáka Juraja Saparu. „Juraj Sapara patrí k posledným žiakom prof. Jozefa Kostku na bratislavskej VŠVU, ktorú ukončil v roku 1973,“ prezradila Alena Vrbanová, kurátorka výstavy. „Profiloval sa ako figuralista s príklonom k znakovej redukcii predmetných prvkov. Jeho tvorba reprezentuje osobitý, expresívno-lyrický variant figuratívneho slovenského sochárstva v štýle, ktorý možno umelecko-historicky ukotviť medzi neskorú modernu a postmodernu,“ dodala. Popri komornej soche a kresbe z obdobia druhej polovice 70. a 80. rokov výstava zahŕňa medailérsku tvorbu, digitálnu grafiku a novšie objekty.
KOMORNÉ SOCHY
Okruh raných diel sochára je charakteristický kompaktnou hmotovosťou a jemnou povrchovou modeláciou (Pocta J. K., 1975, Kvet, 1977, Sediace torzo, 1978...). Začiatkom 80. rokov vytvára komorné sochy na princípe dynamického konštruovania plastiky v duchu pokubisticky štylizovaných tvarov, kde prelína žánre figúry, krajiny a architektúry. Výstava zahŕňa cykly medailérskej tvorby autora z obdobia 1980 – 2007, v ktorých Juraj Sapara dosahuje novátorské kvality žánru. Prelína v nich archetypálne námety so sociálnymi témami a svetom umenia.
DIGITÁLNA GRAFIKA
Novšiu tvorbu autora zastupuje na výstave aj digitálna grafika, v ktorej autor tvorí od roku 1997. V tomto médiu zúročuje výrazovosť viacerých oblastí vlastnej tvorby (najmä medailérska a kresbová tvorba) v zmysle iluzívnej modelácie hmoty. Predmetné a vecné námety prelína so symbolickými a archaickými. Z obdobia od polovice 90. rokov je na výstave zastúpená aj séria komorných bronzových plastík s námetmi veže, skrinky, schránky a stély, kde prevláda výraz „novej vecnosti“. „V tvorbe Juraja Saparu prevažujú asociatívne témy ako otázky poznania života a povahy umenia,“ vyslovila kurátorka. Novšiu tvorbu autora reprezentuje objekt, ktorý má podobu transparentnej stély s uplatnením rastrovej grafiky (cyklus Stéla, 2015 – 2018). Rozvíja tu konštruktívny a znakový princíp sochy.
PROVOKUJÚCE KONTEXTY
Od roku 2015 sa Juraj Sapara venuje aj tvorbe objektu na báze nájdených predmetov, ktoré spája do provokatívnych a ironicky vyznievajúcich kontextov (Vedomý stav nevedomia, 2015). V najnovšom cykle objektových stél dospieva Juraj Sapara ku geometricky čistej, výrazovo minimalistickej skladbe stavebných prvkov. Výstavu jeho diel si môžete prísť pozrieť do 6. mája.