„Máme v rukách protokol, ktorý medzi sviatkami prišiel na úrad ŽSK. Je tu štrnásť pochybení, ktoré ÚVO vytýka verejnému obstarávateľovi a zodpovednosť za to nesie v plnej miere bývalé vedenie ŽSK, na čele s jeho predsedom pánom Blanárom. ÚVO potvrdil, že Juraj Blanár ako žilinský župan kupoval v roku 2012 CT prístroje mimoriadne predražene. Samotný ÚVO skonštatoval, že kúpil dva CT prístroje za cenu štyroch,“ skonštatovala Erika Jurinová. Tým mal podľa županky pripraviť župu a jej nemocnice o 1,5 milióna eur. Verejné obstarávanie malo byť vraj pripravené extrémne manipulatívne. „Zistenia, ktoré sme našli v protokole, sú natoľko závažné, že nemáme inú možnosť, ako podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ dodala.
Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý do Žiliny vycestoval preto, aby podporil svoju stranícku kolegyňu pri informovaní o záležitosti, ktorá sa týka Žilinského kraja, uviedol, že je veľmi rád, že sa Erika Jurinová nebojí aj podať trestné oznámenie na predošlé vedenie župy. „Protokol ÚVO hovorí, že obstarávanie dvoch CT prístrojov bola čistokrvná „zlodejina“, horšia ako obstarávanie CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Veľmi ma mrzí, že sa Juraj Blanár už dnes neospravedlnil ľuďom a neodstúpil zo svojej funkcie podpredsedu SMER-u, nevzdal sa poslaneckého mandátu a neodišiel sa hanbiť niekam do kanála. Tento protokol jednoznačne v štrnástich bodoch hovorí, že VO bolo zmanipulované od začiatku po koniec a Juraj Blanár za dve CT, ktoré mohol kúpiť za 1,5 milióna eur aj s 5-ročným servisom, zaplatil 3 milióny eur. Pevne verím, že Juraj Blanár vie počítať a vie, že tri je dvakrát viac ako jeden a pol. Inak povedané, ľudia dlhé týždne čakajú v rade na vyšetrenie na CT so strachom, či majú rakovinu a namiesto toho, aby už 6 rokov mohli byť vyšetrovaní na štyroch CT, sú vyšetrovaní na dvoch, lebo niekto chcel urobiť biznis hodný smeráckej zdravotníckej mafie, ktorá na Slovensku pôsobí už 10 rokov,“ povedal Igor Matovič.
V protokole sú podľa Igora Matoviča porovnané dve ponuky. Jedna od firmy Siemens a druhá od víťaznej spoločnosti, ktorá však bola o 100 % vyššia. Kompletná cena prístroja a servisu v prípade Siemensu mala byť podľa predsedu OĽaNO 1,4 milióna eur a v prípade víťaza až 2,94 milióna eur. „Nachystali kritériá tak, aby z osudia vypadol ten správny víťaz. Ten bol zrejme dohodnutý na tom, že úmyselne umelo navýši cenu servisu a umelo zníži cenu samotnej dodávky prístroja. Takýmto spôsobom mohol vyhrať ten správny víťaz,“ doplnil. Kontrola ÚVO podľa Eriky Jurinovej konštatovala, že Žilinská župa vážne porušila zákon štrnásťkrát. „Dvanásť pochybení mohlo podľa ÚVO ovplyvniť výsledok tendra. Dve porušenia zákona však podľa úradu priamo ovplyvnili výsledok súťaže. Niektoré porušenia boli viac-menej formálne, ale v niektorých prípadoch bolo porušenie také závažné a okaté, že sa dá len ťažko predstierať, že išlo o chyby z neznalosti zákona či nedbanlivosti,“ uviedla. Úradu ŽSK teraz vraj pre porušenie zákona hrozí niekoľkotisícová pokuta. Podľa Eriky Jurinovej na úrade ŽSK prijali opatrenia, aby sa nič podobné neopakovalo. „Do procesu verejného obstarávania chceme maximálne zapojiť verejnosť i tretí sektor, napríklad už tým, že na vyžiadanie budeme e-mai-lom informovať o každej súťaži na župe,“ uzavrela županka. Záležitosť skúma aj Národná kriminálna agentúra a Najvyšší kontrolný úrad SR.