8. september 2024 | Miriama
| 12°C

Jurkovič potvrdil rolu favorita

15. ročník Garmin žilinského triatlonu nesúci sa pod heslom „Bolesť počas preteku, hrdosť po jeho dokončení“ nesklamal ani tento rok a z hľadiska organizácie sa zaradil medzi najvychytenejšie podujatia na Slovensku. Darilo sa žilinským pretekárom, najviac Tomášovi Jurkovičovi, ktorý vyhral nedeľný kros triatlon, pretek ohodnotený ako slovenský šampionát.

19.08.2013 | 14:14

Sobotný program sa začal súťažou v šprint triatlone pozostávajúcou z 0,75 km plávania, 20 km na bicykli a 5 km behu. Šprint triatlon bol zaradený do slovenského pohára pre dorastenky a dorastencov. Zo siedmich pretekárov KPŠ Nereus Žilina bol najlepší Branislav Dubeň s časom 1 hodina, 3 minúty a 23 sekúnd, vekom ešte len dorastenec, ktorý vo svojej kategórii skončil štvrtý. Andrej Gajdošík v kat. Muži I skončil druhý, Michal Štubňa piaty v kat. Muži IV. Barbora Grisová získala 1. miesto, Lenka Kukurová 6. miesto, Milica Lovíšková obsadila 9. miesto  v kat. Ženy I. Adriana Vítková vyhrala kat. Ženy II.
Hlavný program patril krátkemu triatlonu, kde sa išloB1,5 km plávania, 40 km bicykel, 10 km beh. Celkovo štartovalo 87 pretekárov z rôznych krajín. Najlepším z našich pretekárov bol Martin Hikaník, keď celkovo skončil na 27. mieste s časom 2 hodiny, 10 minút a 8 sekúnd. „Početná pretekárska základňa urobila pretek atraktívnejším, tento pretek som bral ako dobrú prípravu pred half ironmanom, ktorý bude koncom septembra vo Francúzsku. Plaveckú časť som si predstavoval ináč, kvalitný bicykel a bežecký výkon pokladám ako momenty, na ktorých môžem stavať,“ zakončil
Hikaník. Umiestnenia ostatných pretekárov zo Žiliny: 30. miesto – Cyprián Kučera, 46. Rado Bujdoš, 47. Pavol Košťan, 48. Róbert Gireth, 57. Juraj Michel, 64. František Rusnák. V oboch kategóriách
suverénne preteky ovládli maďarskí borci, keď u mužov vyhral Dávid Ruzsás a u žien Estzer Dudás a rovnako aj ostatné pódiové umiestnenia patrili maďarským triatlonistom v oboch kategóriách.
Nedeľný kros triatlon dal dokopy 61 pretekárov, najlepšie si počínal domáci Tomáš Jurkovič, keď v čase 2 hodiny 19 minút a 10 sekúnd vyhral, Pavol Sivák skončil na 4. mieste a tesne za ním na 5. mieste Peter Vršanský, všetci z KPŠ Nereus Žilina. Pre Tomáša Jurkoviča suverénne víťazstvo znamenal zisk titulu slovenského šampióna v kros triatlone.
O zhodnotenie pretekovsme požiadali riaditeľa podujatia Petra Fiabáneho: „Vodné dielo nám poskytuje skvelé podmienky, pokiaľ sa k tomu pridá dobrý partner a veľká účasť pretekárov, počujeme len priaznivé ohlasy. Radi by sme zlepšili vybavenie, čo sa týka štartovacieho móla, už teraz vieme urobiť v Žiline špičkové európske podujatie, s mólom by to bolo ideálne. Je vynikajúce,
že triatlonisti sa cítia v Žiline dobre. My robíme triatlon pre ľudí, vždy tá reakcia je pozitívna v tom, že v Žiline je to najkvalitnejšie, najbezpečnejšie a nabité pozitívnou energiou. Práve to nás stále posúva dopredu.“