Je paradoxné, že sa meno spisovateľa Philippa Claudela u nás objavuje v spojení s bulvárnou komédiou. Napísal totiž jednu jedinú hru - Parle-moi d´amour. Je to komorná záležitosť, ktorá s ľahko drastickým humorom sleduje pár stredného veku, ktorý vo svojom prepychovom byte preberá najrôznejšie traumy dlhoročného manželského vzťahu. Minuloročnú novinku Parle-moi d´amour v Paríži hral v Comedie des Champs-Elysée populárny komik Michel Leeb a Caroline Siholová v réžii Michela Fagadau. Štúdio DVA ju uvádza v českej premiére v preklade Alexandra Jerie.
Philippe Claudel sa preslávil predovšetkým ako románopisec zaoberajúci sa temnými témami (vojna, väzenie), so záujmom skúma podivne spletitú ľudskú povahu. Narodil sa 2. februára 1962 v Dombasle-sur-Meurthe vo Francúzsku. Vyštudoval lýceum a potom kultúrnu antropológiu a literatúru na univerzite v Nancy. Písať údajne začal už v šiestich rokoch, ako prvým uceleným dielom sa pýši svojím denníkom, ktorý vznikol v jeho 9 - 10 rokoch. To, že základnou témou jeho tvorby je vojna, je vraj dané aj tým, že jeho rodisko Dombasle sa nachádza sto kilometrov od Verdunu, dejiska jednej z najväčších bitiek 1. svetovej vojny a taktiež neďaleko vogézského Struthofu, kde sa nachádzal jediný francúzsky vyhladzovací tábor. Svoj prvý román Meuse l´oubli (1999) Claudel vydal, keď mal 37 rokov. V nasledujúcich deviatich rokoch potvrdil svoj talent v každom z 22 titulov. Francúzske literárne vody po prvýkrát sčeril románom Les âmes grises ( Šedé duše, 2003), vďaka ktorému sa stal laureátom Prix Renaudota a o tri roky neskôr sa dočkal jeho sfilmovania. Príbeh sa odohráva počas prvej svetovej vojny a je prvým dielom triptychu o traumách 20. storočia. Nadviazala na neho kniha La Petite Fille de Monsieur Linh (Dcéruška pána Linha, 2005), popisujúca genocídu červených kmérov, ktorá bola ocenená Prix Solidarité. Záverečná kniha trilógie Le rapport de Brodeck (Brodeckova správa, 2008) o zverstvách druhej svetovej vojny završuje Claudelovo rozjímanie nad ľudskou krutosťou a podľa odborníkov je jeho najlepším románom.
Philippe Claudel je, samozrejme, umelecky veľmi všestranný. Značnú popularitu mu získal televízny seriál Miss Harriet z roku 2007. Jeho knihy sú preložené do 30 jazykov, je považovaný za jedného z najtalentovanejších spisovateľov súčasnej generácie. Z práce vo väzení vyťažil nielen knihu Bruit des trousseaux (Zvuk väzenského kľúča), ktorá je skôr než románom akousi skladačkou či esejou postihujúcou rôzne ľudské osudy, ale tiež téma filmu, ktorý sa stal jeho režijným debutom - Il y a longtemps que je t‘aime. Vo svete je dráma ženy, ktorá strávila 15 rokov vo väzení, a len ťažko sa vracia do normálneho života, hraná pod názvom I´ve Loved You So Long. Predovšetkým vďaka hlavnej predstaviteľke - Kristin Scott Thomas - si získal veľkú pozornosť a taktiež nejedno ocenenie. Po prvýkrát film na seba upozornil na festivale v Cannes, kde mal svetovú premiéru. Zabodoval na Berlinale 2008, kde získal Cenu ekumenickej poroty, bodoval na britských cenách BAFTA ako neanglický hovorený film a figuroval aj v najužšej nominácii na Oscara v roku 2008.
Veľká scéna Domu odborov
Začiatok : 19,00 hod.
Vstupné : 24 eur
Dĺžka predstavenia : 1 hod. 40 minút (bez prestávky)
Predpredaj : www.ticketportal.sk, recepcia Domu odborov
Viac info : 041/72 320 64