S predsedom Žilinského športového klubu sme sa rozhodli zbilancovať práve skončenú sezónu 2014/2015, v ktorej samotnému Mihokovi robili radosť už tradične skvelí paralympijskí lyžiari, ale aj snoubordisti.
Vaše prvotné zhodnotenie práve skončenej sezóny 2014/2015?
Musíme rozdeľovať dve zložky, a to je sezóna zdravotne postihnutých lyžiarov a potom snoubording. Paralympijskí zjazdári mali vyvrcholenie v Kanade na MS v marci. Výsledky boli trošku chudobnejšie, ako sme dosahovali v minulosti, pretože sa zranila pred sezónou Henrieta Farkašová a tesne pred šampionátom Jakub Krako. Avšak zažiaril Miroslav Haraus, ten si napravil chuť po medailovo nevydarenej paralympiáde v Soči (jedna strieborná medaila – pozn. autora). So svojím navádzačom Marošom Chudíkom získali zlato, striebro a dva bronzy. Týmito výsledkami patrili medzi najlepších na MS. Opäť sme sa zaradili medzi elitu, čo ma teší. Rado Dudáš pre zdravotné problémy celú sezónu vypustil. Žilinčanka Petra Smaržová skončila na MS štvrtá v obrovskom slalome, mala celkom smolu, na bronz jej chýbali tri stotiny.
Pre vás ako funkcionára sú tieto spomínané výsledky menším sklamaním?
Z hľadiska nasledujúceho vrcholu, a tým je paralympiáda 2018, sme v medziobdobí a verím, že forma každého nášho pretekára bude vrcholiť v Južnej Kórei. O sklamaní nemôže byť reč. Z našich vízií by sme radi zorganizovali na budúcu sezónu paralympijský svetový či európsky pohár v Jasnej. V júni bude vo Varne kongres FIS a uvidíme, ako sa nám podarí vtesnať do kalendára pre súťažný ročník 2015/2016.
A čo snoubording?
Chceme vytvoriť v klube podmienky pre snoubording, či už pre reprezentantov, ale aj začínajúcu mládež. V sezóne zažiarila Klaudia Medlová, jej celkové 2. miesto vo freestyle a slopestyle vo Svetovom pohári, ale aj 3. miesto na MS v slopestyle sú bezpochyby najlepšie výsledky slovenského lyžovania nielen v tejto sezóne. Verím, že k nej sa postupne pridajú aj ďalší mladí jazdci. Viem však, že to nie je otázka jedného roka a ide o systematickú prácu. Koncom marca sme organizačne zabezpečovali Európsky pohár v snoubordingu v disciplíne slopestyle.
Ako sa postupne vyvíja prerod ŠK – TPŠ Kinex Bytča na Žilinský športový klub?
Tento rok sme doriešili konkrétnu podporu a spoluprácu s mestom Žilina. V Žiline máme po rekonštrukcii už aj bezbariérové priestory a verím, že komunikácia s mestom bude ešte intenzívnejšia, aby sme zastrešili naše aktivity nielen v lyžovaní, snoubordingu, cyklistike, ale možno aj v iných individuálnych športoch. Uvidíme, aký bude záujem o cyklistiku nepostihnutých športovcov. Možno by sme vedeli určitým spôsobom zastrešiť pretekársku činnosť týchto mladých nádejí žilinskej cyklistiky.
Aké akcie vás čakajú v nasledovnom období?
Ešte nás čaká vyhlásenie najlepších lyžiarov za uplynulú sezónu. V Bytči organizujeme tenisový turnaj, ten napíše už 12. ročník. Tentokrát by sme chceli spraviť dvojdňový športový deň pod heslom: Región Bytča športuje. Súčasťou tenisu by mal byť tenisový turnaj pre deti a mládež a rovnako aj futbalový turnaj na štadióne v Bytči.
Ste členom slovenskej lyžiarskej asociácie, ktorá sa borí s množstvom problémov. Váš názor na vzniknuté problémy…
Myslím si, že celý problém vznikol v úseku alpských disciplín. Pred tromi rokmi začal šéfovať Marino Mersich a namiesto vytvárania lepších podmienok Zuzulovej, Žampovcom a Vlhovej začal, naopak, s nimi bojovať a nie pomáhať športu. Pôvodnú chybu asi spravila prezidentka celej lyžiarskej asociácie pani Gantnerová, ktorá mala pána Mersicha usmerniť, prípadne úplne zastaviť v jeho negatívnych aktivitách, ktorými škodil úseku alpských disciplín. 18. apríla je konferencia úseku a verím, že bude zvolené nové legitímne vedenie. Situácia v tomto úseku nerobí dobré meno Slovensku vo svete ani našim vnútorným priaznivcom lyžovania.
Juraj Vnuk
Snímka archív