Katedrála pokračuje v rekonštrukcii, no nastali určite finančné výpadky. Mohli by ste ich zhrnúť?
Obnova je financovaná kombinovane – dotáciou z Ministerstva kultúry SR vo výške 801,6 tis. eur, túto sme prijali v plnej výške, k tomuto je potrebných v roku 2021 ešte približne 600 tis. eur, ktoré musíme vykryť z našich zdrojov, pričom sme pôvodne predpokladali, že to bude len 320 až 350 tis. eur.
Konkrétne v čom spočívajú nepredvídateľné výdavky?
Najväčším nepredpokladaným výdavkom v tomto roku je výmena celej strechy na kostole (lodiach, presbytériu-pozn. autora). Pôvodný predpoklad bol len výmena 1 m pásu krytiny z kraja strechy a oprava zvyšku strechy. Toto navýšenie predstavuje sumu približne 230 až 250 tis. eur.
Vo farnostiach diecézy ste iniciovali veľkú zbierku, ujala sa medzi veriacimi?
Snažíme sa prostredníctvom kňazov a veriacich Žilinskej diecézy , aby nám pomohli s týmto financovaním chýbajúcich prostriedkov. Tiež sme vydali k obnove špeciálne číslo časopisu Naša Žilinská diecéza a chceme poprosiť širšiu verejnosť či podnikateľské subjekty o nezištnú pomoc. Výzva je vonku približne dva týždne a sme radi, že ju verejnosť prijala. Ľudia reagujú, dúfame, že celková suma sa rozloží na nasledujúci čas. Za prvé dva týždne sa vyzbieralo približne 27 tisíc eur. Sme veľmi vďační za každú, i drobnú pomoc.
Aké sú plány rekonštrukcie katedrály na tento rok 2021?
Počas rokov 2020 – 2021 obnovujeme exteriér veže a kostola . Tento by mal byť dokončený do konca roku 2021. Je to prvá etapa rekonštrukcie, pričom by sme radi zachovali stanovený termín. Vďaka Pánu Bohu, že pandémia nemala veľký vplyv na priebeh prác, skôr spomínaná výmena strechy bude náročnejšia, pretože sú na ňu viazané ďalšie procesy.
Aj vám osobne tento projekt zaberá najviac pracovného času?
Áno, je to popri množstve ďalších povinností , kľúčová vec ekonomického oddelenia. Aj mne osobne toto dielo leží na srdci, aby sa katedrála dobre spravila.
Čo je pracovnou náplňou diecézneho ekonóma? Z hľadiska laickej verejnosti je tento pojem dosť neznámy.
Som kňazom, zároveň aj mám ekonomické vzdelanie. Na ekonomickom oddelení zastrešujeme materiálne zázemie celého biskupského úradu, ako aj chodu diecézy. Cez nás idú mzdy kňazov, riešime schválenia väčších diel jednotlivých farností a zmluvných vzťahov. Napríklad v predchádzajúce mesiace sme realizovali prestavbu budovy pre charitu, tento proces sme z väčšej časti tiež zastrešovali. Práce je skutočne veľa.
V akej finančnej kondícii je Žilinská diecéza?
To je téma na dlhšiu konverzáciu, ale financovanie diecézy je zložité. Veľká časť kňazov je na minimálnej mzde a financovanie štátu je nepostačujúce. Sme odkázaní na získavanie ďalších prostriedkov, v čo nám nám prechodne pomohli ostatné diecézy. Tieto sme vložili do projektov, aby nám priniesli výnosy. Nárast minimálnej mzdy nám robí veľký problém, za minulý rok to bola suma približne 50 tisíc eur a tá nie je pokrytá od štátu, s obavou pozeráme do budúcnosti. Riešených ťažkostí je viac.
Stále to však bude o farnostiach a ochotných ľuďoch v nich. To sa nikdy nezmení, či?
Áno, tak je to. Chod farností je financovaný z vlastných prostriedkov až na výnimku, kde menším farnostiam z časti pomáha diecéza. Centrálne je riešené financovanie miezd kňazov, ako som už uviedol. I napriek obavám máme dôveru v dobrotu Božiu a ľudí.
Evidujete dostatok či naopak nedostatok kňazov v Žilinskej diecéze?
Ak by bolo ich trošku viac, tak by nám to pomohlo. V porovnaní s inými diecézami na Slovensku sme na tom relatívne dobre.
Leto udrela v plnej paráde, čo by ste odkázali Žilinčanom aj stále na neistú dobu do prázdninových mesiacov?
Rád by som ľudí povzbudil k dôvere. Každá doba môže všeličo priniesť, no Božia starostlivosť nás vedie k tomu, že každú tú cestu môžeme kráčať spolu s ním. Nemusíme sa báť, lebo on má v každom momente života pre nás plán ako ísť ďalej.