Kedy ste sa začali cielene venovať podpore aktivít ľudí z regiónu?
S filantropickými aktivitami sme začali prakticky hneď, ako Kia prišla na Slovensko. V tom čase, v roku 2004 práve postihla Vysoké Tatry veterná kalamita. Na odstraňovanie jej následkov sme darovali milión korún. Postupne sme začali budovať vlastné aktivity zamerané pre Žilinský kraj. V Nadácii Pontis sme vytvorili vlastný nadačný fond. Rozsah aktivít však narastal, a tak sme založili vlastnú nadáciu. Práve uplynulý rok 2016 bol prvým rokom jej samostatného fungovania. Podporili sme v jeho priebehu 181 projektov od 161 organizácií celkovou sumou 1,6 milióna eur.
Do akých oblastí ste nasmerovali vašu pomoc?
V priebehu posledných rokov to bolo naozaj veľa oblastí. Podporovali sme kultúrne podujatia, aktivity na zvyšovanie bezpečnosti, vzdelávacie aktivity, realizáciu športových podujatí. Posledné dva roky sme sa venovali rekonštrukcii pediatrického oddelenia v žilinskej nemocnici. Zrekonštruovali sme budovu, vymenili sme okná a minulý rok sme zrekonštruovali a zateplili fasádu a okolie. V spolupráci s mestom Žilina rekonštruujeme Park Ľudovíta Štúra na Bôriku. Vybudovali sme tam nové spevnené plochy, chodník, plochy pre budúci mobiliár a budujeme stenu, ktorá zabezpečí odhlučnenie a zníženie prašnosti. V rekonštrukcii budeme pokračovať, doplníme lavičky, stoly, stojany. Mesto by malo zabezpečiť revitalizáciu zelene. Aktivít bolo veľa. Podporovali sme aj rekonštrukcie základných škôl v Žiline. Podporujeme aj obce v okolí, ktoré nám predkladajú zaujímavé projekty.
Budete pokračovať v týchto aktivitách aj naďalej alebo na tento rok meníte stratégiu?
Snažili sme sa predovšetkým zadefinovať si víziu na dlhšie obdobie. Rozhodli sme sa, že budeme vytvárať podmienky pre rozvoj detí a mládeže. Za posledné desaťročia sa totiž možnosti pre rozvoj detí výrazne znížili. Šport nemá na Slovensku ešte stále stratégiu rozvoja, a preto chceme najmä podporiť mladých ľudí a deti, aby mali alternatívy. V čase populárnych počítačových hier preto radi podporíme športové kluby, centrá voľného času a iné organizácie, ktoré sa venujú športu a vzdelávaniu detí a mládeže.
Na aké projekty sa zameriate?
V oblasti vzdelávania by to mali byť projekty, ktoré budú hľadať nové, moderné, kreatívne formy. Nemali by to byť len tradičné programy v školách. Zapojiť sa môžu školy od materských až po vysoké. V športe by mala pomoc smerovať pre športové kluby, ale aj ďalších organizátorov súťaží, pretekov. Chceme podporovať aj lokálne kluby, ale aj také, ktoré nemajú takú masovú základňu. Pomoc môže smerovať do technického vybavenie, do športových potrieb, budovania športovísk. Chceme podporiť organizácie, ktoré sa reálne venujú športu a chcú k tomu pritiahnuť deti a mladých. Aby to neboli len aktivity pre dospelých, ale aby vytvárali priestor pre mladých.
Kedy tento rok odštartujete?
Prvé pôjdu zamestnanecké grantové programy. Tie už majú dlhoročnú tradíciu. Naši zamestnanci majú možnosť odporučiť projekty rôznych neziskových organizácií, či sú to občianske združenia, športové kluby, ale aj obce, školy, škôlky. Projekt môžu zamestnanci nielen odporučiť, ale sa doň aj aktívne zapojiť ako dobrovoľníci. Už v priebehu januára vyhlásime dve grantové schémy. Jedna bude zameraná na oblasť športu a druhá na oblasť vzdelávania. Celkovo chceme na ne vyčleniť 300-tisíc eur. Maximálna výška grantu, ktorý budú môcť organizácie získať, sa zvýši na 5-tisíc eur. V minulosti to bolo maximálne 3-tisíc eur. Chceme však, aby boli projekty kvalitne pripravené, a preto ich radi podporíme aj takouto vyššou sumou. Čo bude nasledovať? Predovšetkým sme mali snahu si zadefinovať projekty, ktoré by mali mať dlhodobý charakter. Po rekonštrukciách a revitalizáciách sme si povedali, že v ďalšom období podporíme budovanie cyklotrás. Minulý rok sa nám podarilo dokončiť prepojenie hradov Strečno a Budatín. V budovaní cyklotrás však naďalej vidíme perspektívu. Cyklistika naberá na popularite, môže byť využitá ako alternatívny typ prepravy, ale zároveň to znamená aj podporu turizmu a pritiahnutia mládeže na bicykel. Budeme sa snažiť budovať cyklochodníky, ktoré sú bezpečné, oddelené od áut, aby ich mohli využívať všetky vekové kategórie vrátane detí. Žilinský kraj má v tomto smere veľké možnosti a potenciál. Priniesť to môže aj rozvoj turizmu a malého podnikania.
Ešte niečo ďalšie?
V tomto roku chceme ešte zrealizovať dva nové projekty. Jeden bude podporou projektu Štvorlístok pre deti. Je to organizácia, ktorá podporuje talentované deti v oblasti umenia. Deti, ktoré by bez podpory nemali možnosť rozvíjať svoj talent a študovať. Či už hudbu, alebo divadlo. Druhým projektom bude podpora technických zručností detí a mládeže, predovšetkým hravou formou. Chceme si vytypovať partnerské školy. Začneme s dvomi a tiež s ich nadväzujúcimi základnými a materskými školami. Postupne budeme chcieť zapojiť viac škôl.
Prečo ste sa rozhodli pre pomoc regiónu?
Veď zarobené peniaze by ste mohli minúť aj inak. Keď prišla Kia na Slovensko, bola to v podstate neznáma firma. V priebehu desiatich rokov sa nám však podarilo vybudovať úspešnú spoločnosť a preraziť na slovenskom aj európskom trhu. Popritom však chceme presadzovať aj transparentnosť v podnikaní, etické princípy v podnikaní, zodpovedné podnikanie voči zamestnancom, dodávateľom, okoliu. V rámci toho sa snažíme budovať prostredie, v ktorom žijeme. Snažíme sa robiť aktivity pre všetkých ľudí, ktorých naše podnikanie ovplyvňuje. Rodina Kia je veľmi široká. Sú to aj ľudia z okolitých obcí a celého Žilinského kraja. Chceme tu nielen podnikať, ale aj ukázať ľuďom, že nám záleží na tom, ako sa tu žije a že vieme podporiť projekty pre zlepšenie regiónu, pre ľudí, ktorí tu žijú.