Svoj prvý román, ktorý mnohí označujú za poviedkový, prišiel do Žiliny predstaviť jeho autor – Martin Hatala. Jeho meno nie je našincom neznáme, veď jeho tvár sme mohli vidieť aj na televíznych obrazovkách v známej stand-up show Silné reči, kde okrem neho pravidelne vystupujú známe žilinské tváre – Juraj Šoko Tabaček a Simona Salátová.
STVORIL ČUDÁKA
Kým jeho debut uzrel svetlo sveta, prešlo niekoľko rokov. Hlavný hrdina Christopher Orchard vznikol zhruba v roku 2012. Orchard je súkromným vyšetrovateľom v Los Angeles v tridsiatych rokoch minulého storočia. No namiesto vrahov a podvodníkov pátra po monštrách a nadprirodzených bytostiach. „Nevieme čo je, odkiaľ prišiel, prečo robí to, čo robí a tým je zaujímavý,“ povedal autor, ktorý svojho hrdinu vykreslil ako čudáka, ktorý nosí revolver so striebornými nábojmi a priveľa pije. „Keď nepije, tak minimálne zháňa chľast,“ prezradil viac. Detektív rieši päť netradičných prípadov dedukciou, čítaním medzi riadkami a odhadovaním, kedy je ten správny čas vytiahnuť zbraň a kedy sarkastickú hlášku.
INŠPIROVALI HO „CHANDLEROVKY“
Martin Hatala zručne konštruuje zápletku klasického detektívneho príbehu v štýle drsnej americkej školy, no zároveň svoj text obohacuje o nové prvky žánru fantasy. Jeho knihu odštartovala kniha Hlboký spánok od Raymonda Chandlera. „Vychádzal som z jeho tvorby a noir detektívok. Toto obdobie sa mi zapáčilo, lebo má v sebe romantiku, určitú atmosféru a jednak preto, že je v ňom určitý balans medzi tým, že je dostatočne zabudnuté, aby sa doň dali podsunúť nejaké veci. Zároveň je aj dosť dobre zdokumentované, aby som vedel pracovať s reáliami. Vďaka tomu mi vyšla schéma na tvorenie urban fantasy sveta, v ktorom môžem pracovať s reálnymi zákonitosťami tohto sveta, respektíve vtedajšieho a zároveň si domýšľať a vsúvať doň vlastnú fantáziu.“ O tom, prečo detektívku obohatil o fantasy, rozhodla jeho láska k dielam od poľského autora Zaklínača Andrzeja Sapkowského. „Prišiel som na to, že ma baví fantasy žáner,“ povedal. „Je to žáner, ktorý ma fascinuje a napĺňa. Veľmi ma baví pracovať s imaginárnymi vecami, motívmi a nejakým spôsobom prekrúcať realitu. Ustálil som sa v ňom.“
ZLATÁ ÉRA
Dej štyroch poviedok sa odohráva v LA a v jednej z nich svojho hrdinu zaviedla cesta až do bývalého Československa. Celé si to vyžadovalo vŕtať sa v starých prameňoch. „Výskum okolo Los Angeles bol mnohonásobne jednoduchší, ako zistiť čokoľvek o Ružomberku v roku 1937. To bolo peklo,“ vyslovil počas besedy v žilinskom kníhkupectve. „Nemáme dobre zdokumentovanú históriu, musel som hľadať kade-tade, a to bolo omnoho náročnejšie, ako som očakával. Dokonca aj s výskumom o Bratislavskom hrade, ktorý sa v poviedke mihne iba chvíľu, som mal čo robiť. Zistiť, ako reálne vyzeral v 1937 – či bol ruinou, alebo čo sa tam dialo... Našťastie, našiel som historický film z tohto obdobia, ktorý ho zachycuje, a to ma zachránilo,“ dodal. Kniha vďaka svojej atmosfére, opisom postáv i prostredia sľubuje pre pamätníkov či milovníkov americkej drsnej školy, alebo inak povedané, zlatej éry filmov výborné čítanie. Okrem toho je kniha plná monštier a prízrakov, obzvlášť fanúšikovia fantastiky v nej nájdu aj ďalšie – skryté – odkazy, ktoré im v nej autor zanechal.