Sezóna kliešťov je v plnom prúde. Číhajú na nás z trávy, ale aj z nízkych krovín. V bezpečí nie sme pred nimi už ani v mestských parkoch. Okrem toho, že si pochutnávajú na našej krvi, môžu vážne ohroziť aj naše zdravie. Regionálni hygienici hlásia pre tento rok už dvadsať prípadov infikovania kliešťom.
ŽILINA. BYTČA. KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. V našich podmienkach sú kliešte prenášateľmi dvoch závažných ochorení, a to stredoeurópskej kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy. Skúsenosť práve s tou druhou chorobou má 55‑ročná Anna zo Žiliny, ktorej boreliózu diagnostikovali až po pol roku od infikovania kliešťom. „Ani som nezaregistrovala, že som mala v sebe kliešťa. Musel mi odpadnúť sám od seba. Že niečo nie je v poriadku, som si všimla až vtedy, keď som zrazu začala byť veľmi unavená. Nebola som schopná umyť ani jedno okno, stále som mala potrebu spať. Myslela som si, že ide o chronickú únavu. Išla som teda k lekárovi, kde mi urobili testy a zistili, že mám boreliózu,“ rozpráva Anna. Niekoľko týždňov bola na antibiotikách a až po piatich rokoch jej konečne vyšli negatívne výsledky. „Počas toho obdobia som mala veľmi oslabenú imunitu, bola som stále chorá. Teraz som už konečne z toho von,“ dodáva.
Nakaziť sa môžete aj z ovčieho či kozieho syra
Podobné skúsenosti má za život mnoho ľudí. Minulý rok diagnostikovali v Žilinskom okrese až 111 prípadov boreliózy a 19 prípadov encefalitídy. V okrese Bytča sa boreliózou nakazilo vlani 10 ľudí a encefalitídou 15. Najmenej ochorení bolo v okolí Kysuckého Nového Mesta - dokopy desať. Známe sú už aj tohtoročné prípady. Šokujúce je, že sa nemusíte nakaziť len od kliešťov, ale aj od hmyzu či zo surových mliečnych výrobkov. „Za rok 2014 máme v Žilinskom okrese hlásených 6 ochorení na stredouerópsku kliešťovú encefalitídu. Z toho 5 prípadov bolo konzumáciou surového syra, buď ovčieho alebo kozieho, a jedenkrát zakliešťenie. Pri diagnóze lymská borelióza máme za tento rok hlásených 7 prípadov, z toho 5-krát kliešťa a dvakrát neznámy hmyz,“ hlási Gabriela Košecká z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Žiline. V rámci Bytče tento rok nakazili kliešte dokopy 5 ľudí, z okresu KNM zatiaľ hlásia len dva prípady encefalitídy.
V žilinskej nemocnici mali napríklad za posledné dva týždne hospitalizovaných už 17 takto infikovaných ľudí. Liečba je náročná a trvá spravidla minimálne dva týždne. „V súvislosti s boreliózou a encefalitídou boli v roku 2013 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina liečení 64 pacienti,“ uvádza hovorkyňa nemocnice Mária Koporecová.
Najúčinnejšou zbraňou je očkovanie!
Podľa odborníkov trvá sezóna kliešťov od marca do novembra, pričom ich aktivita stúpa, keď je teplé a vlhké počasie. Už dávno neplatí, že sa nachádzajú len na lúkach či okrajoch listnatých alebo zmiešaných lesov. Posledné výskumy dokazujú, že kliešte sa vyskytujú už aj v mestských parkoch, kde je vlhko a dokonca už aj vo vyšších horských oblastiach.
„V posledných rokoch zaznamenávame kliešťov až na hranici 1000 - 1200 metrov nad morom. To znamená, že sa presúvajú na vyššie položené miesta, kde sa kedysi nevyskytovali,“ dodáva Gabriela Košecká z RÚVZ Žilina. Za oblasť najviac zamorenou kliešťami sa v našom regióne považujú Javorníky, teda obce v okolí Bytče, ako Pšurnovice či Veľké Rovné.
Najúčinnejšou zbraňou, ako sa nenechať nakaziť, je očkovanie. Momentálne však existuje len vakcína na encefalitídu. Preto ak idete do hory, oblečte si dlhé nohavice a tričko s dlhými rukávmi. Najlepšie je zvoliť priliehavé svetlé oblečenie – aby ste kliešťa čo najskôr zbadali. Po príchode domov sa ihneď celý skontrolujte, nezabúdajte na vlasy! Ak si kliešťa nájdete, vyťahujte ho pomocou pinzety. Miesto, kde sa prisal, dezinfikujte buď alkoholom, alebo jódovou tinktúrou. „Odstránenie kliešťa do 24 hodín od zakliešťenia znižuje riziko infekcie,“ vysvetľuje Gabriela Košecká.
Michala Stehlíková
Snímka archív