Žiačka VIII. ročníka Veronika Kasáková, režisérka, scenáristka, dramaturgička workshopu v jednej osobe, srdečne privítala svojich mladších spolužiakov. Najskôr sa zaujímala o ich čitateľské zručnosti.
Každý žiak predstavil svoju obľúbenú knižku, ktorú si priniesol so sebou. Potom im ôsmaci zahrali krátku scénku zo života Mateja Hrebendu „Ako sa kedysi predávali knihy“. Tretiakom sa scénka páčila, účinkujúcich odmenili veľkým potleskom. Zaujala ich nielen hlavná postava Mateja Hrebendu, ale aj postava jeho pomocníka Samka Čajku. Zo scénky sa dozvedeli, že knihy sa kedysi nekupovali v kníhkupectvách, ale na jarmokoch.
Predavači si ich priniesli v batôžkoch alebo v kapsách.
Po scénke nasledovala prezentácia o Matejovi Hrebendovi. Tretiaci sa o ňom dopočuli, že bol slovenský národný buditeľ, ľudový spisovateľ, ktorý predával pozbierané slovenské a české knihy, kalendáre na jarmokoch. Zbieral aj ľudové piesne a rozprávky. Hoci bol slepý, knižky mu čítali jeho susedia v dedine. Žiaci pozorne počúvali, pretože vedeli odpovedať na všetky otázky, ktoré im položili ôsmaci.
V ďalšej časti workshopu sa tretiaci naučili desať základných pravidiel, ako sa správať v knižnici. Dievčatá z VIII. ročníka spomínané pravidlá prebásnili a vyskúšali si ich v praxi. Navštívili školskú knižnicu, z poličky si vybrali knižku, ktorá ich niečím zaujala – žánrom, ilustráciou, obalom. Prečítali si z nej zaujímavé titulky či kapitoly.
Vybrali si peknú záložku do knihy, ktorú im vyrobili starší žiaci.
Workshop pokračoval zaujímavými citátmi o knihách a básničkami o knižnici. Všetci tretiaci sa aktívne zapájali a rozprávali svoje zážitky z prvej návštevy knižnice v Trnovom a z Krajskej knižnice v Žiline. Na záver im ôsmaci odovzdali pamätný list z workshopu.
Všetci účastníci tohto zaujímavého podujatia sa presvedčili, že knihy sú naozaj prameňom múdrosti a múdrosť je predsa bránou do života.