Stojeden vystavovateľov zo Slovenska, Česka a Poľska sa stretlo v Strážove na Oblastnej výstave hydiny, králikov, holubov a exotického vtáctva. Výstava sa tento rok konala už 22. raz. Chovatelia ukázali širokej verejnosti krásu a ušľachtilosť domácich zvierat, ktoré sa v posledných rokoch tešia čoraz väčšej obľube. Svedčí o tom zvyšujúci sa počet návštevníkov. Paralelne spolu s výstavou sa v priestoroch Slovenského zväzu chovateľov základnej organizácie Žilina konala aj 17. výstava Slovenského klubu chovateľov husí a kačíc.
SPIEVAŤ VYDRŽÍ MINÚTU
Výstava sa koná každoročne zhruba v polovici októbra. Každý rok na nej posudzovatelia hodnotia a oceňujú tie najkrajšie vystavené kusy. „Máme tu špecifické plemená hydiny. Konkrétne tento rok je to kosovský spevák od chovateľa z Belej, Františka Bajana,“ povedal Ján Kadík, zástupca riaditeľa výstavného výboru. Kosovský spevák patrí medzi hydinu hrabavú. Majiteľ si ho priniesol priamo z Kosova. „Zviera je špecifické v tom, že kohút vydrží spievať až minútu v kuse.“ Ide o jedno z raritných plemien.
Ako ďalej Ján Kadík prezradil: „Je to ľahké plemeno určené skôr na vajíčka, ale chovatelia sa pri ňom skôr zameriavajú na dĺžku spevu. V Kosove dokonca bývajú aj preteky kohútov v dĺžke spevu. Čiže pri tejto hydine nejde o to, ako vyzerá, ale ako dlho spieva.“
ORAVKA V NOVEJ FARBE
Priestory pre výstavu v Strážove lákajú čoraz viac chovateľov vystaviť tu svoje kusy. Vďaka veľkej hale, do ktorej sa zmestí niekoľko stoviek kusov domácich zvierat, sú zvieratá chránené pred nepriaznivým počasím a taktiež strážené. „Tým, že máme zvieratá v hale, chovatelia sa neboja dať na výstavu aj kvalitnejšie zvieratá,“ povedal Ján Kadík.
Z hydiny návštevníkov určite zaujala sliepka maranska biela. Pochádza z Francúzska a v Európe, ako aj u nás ide o novinku, pretože doteraz majitelia chovali maransku skôr vo variete čiernej medenokrkej a čiernej striebornokrkej.
Nakoniec výstavu obohatilo aj slovenské plemeno oravka v novom farebnom ráze – čiernej. Chovatelia ju predstavili po štyroch rokoch šľachtenia. Na veľkej výstave v Nitre by v novembri mala byť oravka čierna oficiálne uznaná ako ďalší farebný variant nášho národného plemena, pričom doteraz boli uznané oravka biela a oravka žltohnedá.