Chodia na nich osemnásťroční i sedemdesiatnici. Zabávajú ľudí svojimi vtipnými improvizovanými scénkami i hudobnými vložkami. „Snažíme sa scénky ladiť tak, aby si v nich každý našiel to svoje,“ povedal František Tulec, s ktorým sme sa stretli, aby nám viac porozprával o čoraz slávnejšej raperskej dvojici Koko a Roko i o štvorčlennom divadelno-improvizačnom zoskupení Babylonská štvorka (B4), z ktorej táto nezvyčajná dvojka vzišla.
BABYLONSKÁ ŠTVORKA
Koko a Roko sú známa rapujúca dvojica z Kysuckého Nového Mesta. Ich charaktery vznikli spontánne počas divadelno-improvizačných predstavení Babylonskej štvorky. „Najskôr sme hrávali v ochotníckom divadle Babylon,“ zaspomínal na začiatky František Tulec alias Roko. „Spolu s Vladom Papíkom (Kokom), jeho ženou Zuzkou Papíkovou a režisérom Pavlom Zátekom sme sa v decembri 2013 odtrhli od divadla a odštartovali vlastné zoskupenie B4, ktoré sa venuje zábave a improvizácii.“ Primárne smerujú svoje scénky na zábavu. Ich motto znie: Nie je dôležité zahrať, ale zabaviť sa. „My sami sa pri hraní zabávame a veríme, že aj ľudia,“ doplnil.
SÚ APOLITICKÍ
Počas svojho predstavenia odohrajú tri scénky, všetky založené prevažne na improvizácii. Na začiatku rozdajú ľuďom dva formuláre, na ktoré im ľudia píšu svoje otázky či dotazy. „Píšu, čo ich trápi alebo čo im napadne.“ Po troch scénkach formuláre zozbierajú a spoločne na jednotlivé otázky odpovedajú. Túto časť majú niektorí diváci najradšej. Či už kvôli vtipnej odpovedi, alebo len pre to, že niekto nahlas prečíta ich otázku. „Pri otázkach sa vyhýbame politike, vulgárnostiam a podobne.“
HRÁVALI KAŽDÝ MESIAC
B4 spolu hrávali v kysuckom bare, kde pravidelne každý mesiac svojimi vystúpeniami zabávali bohaté publikum takmer dve hodiny. „Vtedy sme všetci štyria bývali na Kysuciach, tak pre nás nebol problém stretávať sa a hrať.“ Na svojich vystúpeniach sa snažili vždy vymyslieť niečo nové. „Nebojíme sa spraviť si žarty z hocičoho a hocijako. Ja s Vladom sme si v rámci scénok našli postavy Koko a Roko. Mená vznikli spontánne, zneli jednoducho. Vtedy ešte nemali so spievaním, resp. rapovaním nič spoločné.“ Tieto dve postavy v scénkach vystupovali ako typickí hrdí Kysučania, ktorí dokázali svojsky zvládnuť akýkoľvek problém. Scénky, v ktorých vystupovali Koko a Roko, mali veľký úspech.
RAPUJÚCA DVOJICA KOKO A ROKO
Ak ste si teda mysleli, že Koko a Roko boli raperi od začiatku, tak ste si mysleli zle. Rapujúca dvojica vznikla až oveľa neskôr. Ako? Spontánne. „Keď sa Vlado so Zuzkou presťahovali do Brna, na prípravu scénok sme vždy mali reálne deň a pol. Keď prišli v piatok večer z Brna, snažili sme sa všetci štyria dohodnúť si témy, na ktoré budeme nasledujúci večer hrať. Až sme sa v jeden piatok viac bavili o súkromných veciach ako o tom, čo budeme hrať,“ zasmial sa pri spomienke. „Chýbal nám námet, tak sme si povedali, že to necháme na našu osvedčenú dvojicu Koko a Roko.“ Chalani vymýšľali celé dopoludnie, čo by zahrali. „Až nám Pavol povedal: Vlado, ty vieš dobre rýmovať a Frenkymu to tiež ide, čo tak niečo zaspievať?“ Vybrali si rap. Prečo? „Rap je najjednoduchší. Človek sa nemusí veľmi namáhať podávať extrémne spevácke výkony. Snažíme sa o nekomplikované rýmy.“ Text piesne je jemnou satirou na Kysučanov. „Spravili sme si žarty z Kysučanov, hoci my sami sme Kysučania. Ukázali sme ich dobrú stránku, ale aj tú zlú. Zároveň sme poukázali aj na problémy, ktoré sú v Kysuckom Novom Meste.“ Na YouTube našli voľnú hudobnú licenciu a vznikol hit Mám to tu rád. Táto pieseň je doteraz ich najhranejšou piesňou, akú spolu nahrali a neskôr k nej i natočili videoklip. Ten si sami vymysleli i natočili.
ZVÄČŠILI PRIESTORY
Ľuďom sa to páčilo. Keď ale bar zatvorili, museli premýšľať, kde budú vystupovať. Fanúšikovia sa ich totiž dožadovali. Vtedy ich oslovili z Mestského kultúrno-športového strediska Kysucké Nové Mesto. V nových priestoroch sa celkom rýchlo udomácnili. Usporiadanie ostalo rovnaké, ako mávali v bare. V sále je 25 stolov, kde je pri každom 7 až 12 miest na sedenie. Je tam otvorený bar a uvoľnená atmosféra. „Tým, že sme začínali v bare, tak sme chceli pri tom ostať, zachovať to a ľudia na nás stále chodia. Za posledné dva roky, čo sme v kultúrnom dome, sme mali vždy vypredané. Myslím, že ľuďom sa to páči, pretože je to iné,“ vyslovil František Tulec. Hrajú tam už dva roky, i keď nie tak často, ako by si priali, či už ich fanúšikovia alebo oni sami. „Hráme už len 4- až 5-krát do roka, vzhľadom na to, že Vlado a Zuzka žijú a pracujú v Brne,“ odôvodnil.
VYBERAJÚ SI AKTUÁLNE TÉMY
„Od vzniku našej prvej piesne sme do hudobnej tvorby začali smerovať viacero scénok,“ prezradil František. A tak po úspešnej piesni Mám to tu rád prišli ďalšie hity. „V našich piesňach máme nutkanie trochu moralizovať,“ vyslovil František Tulec, „a pôsobíme skôr regionálne. Diváci, ktorí sa na nás chodia pozerať, potrebujú počuť satiru na regionálne problémy, pretože tie poznajú, priamo sa ich týkajú a my vieme poukázať na ten-ktorý problém humorným spôsobom.“ Takto vznikla aj pieseň Tak kedy, ktorá vtipným spôsobom poukazuje na neúnosnú dopravnú situáciu v celom regióne. Okrem toho pieseň oslovila protestujúcich a petičný výbor, ktorí chceli docieliť, aby bola postavená diaľnica D3 cez Kysuce skôr, ako sa plánovalo. „Či sa im to podarí? Neviem, no za nás môžem povedať, že sme radi, že ich pieseň oslovila a pochopili, že jediné, čo ostáva, je urobiť si z toho zábavu. Nedá sa predsa stále len lamentovať a nadávať.“
NAJVÄČŠÍ ZBOJNÍK, NAJZNÁMEJŠÍ PALATÍN
Mladým sa ich svojský humor páči. Ešte viac, keď je podaný v piesňach. Aj vďaka tomu dostali Koko a Roko príležitosť nahrať a natočiť pieseň o najznámejšom palatínovi v Žilinskej župe – Jurajovi Turzovi. V piesni, ktorá získala aj ocenenie v súťaži Podnikové médium roka v kategórii Virál, predstavili uhorského palatína vtipným spôsobom ako hipstera s tak trochu väčším pupkom. Videoklip vznikol pri príležitosti jeho 400. výročia úmrtia s úmyslom priblížiť Juraja Turza hlavne mladým ľuďom. Po úspešnom Turzovi pokračovala ich spolupráca so Žilinským samosprávnym krajom tým, že naspievali ďalšiu pieseň, tentoraz o najznámejšom zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi, ktorý – podľa nich – bohatým bral a mladým rapoval.
VTIPNÁ PIESEŇ S MYŠLIENKOU
„Každý točí letný hit, aj my sme jeden chceli mať,“ povedal František. „Dlho sme si hovorili, že keď niečo také vymyslíme, budeme to volať Letný hit, lebo je to gýčové, štandardné, opakujúce sa,“ dodal. Stalo sa. Pieseň je satirou na letné hity, no skrýva v sebe viac. „Zároveň sme chceli poukázať na to, že aj na Slovensku sa oplatí stráviť dovolenku.“ Chalani sa vždy snažia do svojich piesní vložiť nejakú myšlienku, aby nešlo len o bezduchý song, ale mal aj výpovednú hodnotu. Najnovšie by mal uzrieť svetlo sveta nový videoklip k piesni o bryndzových haluškách. „Dúfam, že do konca roka pieseň vypustíme von,“ vyslovil František. Pieseň vznikla pri scénke, ktorá bola venovaná tradičným jedlám a kuchyni. „Celá pieseň je odrapovaný recept na prípravu halušiek. Pravdaže, nie obyčajne, ale po našom.“ Je vidieť, že Koko a Roko sa neboja „zarýmovať“ o hocičom. A my veríme, že rýmov a piesní od nich sa dočkáme ešte viac.