Napriek obdobiu prísnych preventívnych opatrení spojených s koronavírusom neprestalo mesto Žilina s údržbou lesov vo svojom vlastníctve. Najvýraznejšie práce sa v tomto období týkajú asanácie stromov v Lesoparku Chrasť, ktoré sú napadnuté škodcami.
Mesto chce takto ochrániť bezpečnosť návštevníkov lesoparku, ale aj zabrániť šíreniu nákazy na zdravé stromy. Pri prácach v lese na približovanie dreva z lesných porastov bude samospráva využívať kone, ktoré sú k prírode oveľa šetrnejšie ako ťažká technika.
„Žilinský Lesopark Chrasť je atraktívne miesto pre obyvateľov mesta na oddych a relax, nakoľko ide o les priamo v meste. Každoročne ho však ohrozuje nebezpečná nákaza a problémy so zdravotným stavom drevín sa tu vyskytovali aj v minulosti, preto sme museli prijať opatrenia na eliminovanie rizík a spomalenie nákazy,“ uviedol žilinský primátor Peter Fiabáne.
Koruny jaseňov v celom lesoparku sú aj aktuálne napadnuté tracheomykóznou hubou čiašočkou jaseňovou. Uvedený škodca stromy oslabí a následne sa na nich aktivizujú aj ďalší škodcovia. Ešte v jeseni minulého roku Žilinu navštívili zástupcovia Lesníckej ochranárskej služby z Banskej Štiavnice, ktorí posúdili zdravotný stav stromov v lesoparku a navrhli opatrenia.
Na základe odporučenia odborníkov mesto napriek aktuálnej mimoriadnej situácii pristúpilo k asanácii 80 silno napadnutých a chorých stromov. Do miest, kde sa vykonáva výrub, má verejnosť prístup zakázaný a mesto žiada o rešpektovanie bezpečnostných pokynov všetkých návštevníkov lesoparku.
Ako upozorňuje Marián Cisárik z odboru verejného priestranstva a životného prostredia na Mestskom úrade v Žiline, laikovi sa niekedy môžu stromy navonok zdať zdravé. Napadnuté stromy však prenášajú nákazu na ďalšie dreviny.
„Menej napadnuté jasene sa za účelom ozdravenia ošetrujú rezom v korune, najmä pri lesnej ceste a chodníkoch. V mladších porastoch plánujeme urobiť prebierky za účelom prevzdušnenia porastov,“ vysvetlil Cisárik.
Škodcom napadnuté stromy však môžu ohroziť aj návštevníkov, keďže padajú na chodníky. Keď sa stromy odstránia a popadané zvyšky odvezú, znižuje sa riziko prenosu nákazy.
„K hospodáreniu v lese pristupujeme čo najcitlivejšie. Nejde o plošné výruby, nevznikajú holiny bez drevín, a teda nevzniká zalesňovacia povinnosť. Ide nám o záchranu lesa, spomalenie šírenia nákazy, ale aj bezpečnosť návštevníkov,“ dodal primátor Peter Fiabáne.
Ako dodal, jedným z opatrení pri prácach v lese, ktoré bude mesto uplatňovať v maximálnej možnej miere je aj približovanie dreva z lesných porastov koňmi, ktoré sú k prírode oveľa šetrnejšie ako ťažká technika.
Odborníci predpokladajú, že stav lesoparku môže súvisieť aj s klimatickými zmenami.
V strednodobom horizonte by malo dôjsť k zmene jeho drevinového zloženia, smreky a jasene postupne nahradia iné dreviny, ktoré sa vedia lepšie adaptovať na teplú a suchšiu klímu.