Skutková podstata trestného činu nekalej likvidácie má postihovať tzv. „biele kone“, ako aj osoby participujúce na konaní v súvislosti s prevádzaním majetkovej účasti na právnických osobách na „biele kone“. Je to osoba účelovo „nastrčená“ na páchanie trestnej činnosti, aby sa tým zakryli skutoční páchatelia alebo osoby, ktoré z toho prosperujú.
V podnikateľskej sfére sa o „bielych koňoch“ zväčša hovorí pri obchodných spoločnostiach, kde sa ako spoločníci spoločnosti, prípadne ako ich štatutárny orgán, „nastrčia“ nemajetné alebo nedostihnuteľné osoby na účel uzatvárania obchodov a preberania tovaru bez zaplatenia alebo na účel prevzatia majetkovej účasti v zadlženej spoločnosti. Veritelia pri vymáhaní svojich pohľadávok od takýchto spoločností nepochodia, keďže zo spoločnosti ostane len prázdna schránka so štatutármi, ktorých je ťažké postihnúť. Veritelia sa v takýchto prípadoch nielenže svojich peňazí nikdy nedočkali, ale zodpovedné osoby neboli nikdy potrestané.
Novelou Trestného zákonníka sa táto situácia zmenila, keď počínajúc 8. 11. 2017 zaviedla trestný čin nekalej likvidácie. Dovtedy mal neúspešný podnikateľ možnosť v prípade neprosperujúcej spoločnosti vykonať jej likvidáciu, zlúčiť ju s inou, ktorá prevzala jej záväzky, alebo ak bola spoločnosť predlžená (t. j. hodnota záväzkov presiahla hodnotu majetku), bol štatutár povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu.
Špekulanti si teda našli osobu, z ktorej urobili nového spoločníka a štatutára spoločnosti. Tým prestal byť neúspešný podnikateľ spoločníkom a štatutárom vo vlastnej spoločnosti a stal sa nepostihnuteľným.
Po novom má zavedenie skutkovej podstaty trestného činu nekalej likvidácie sledovať trestné postihovanie osôb, ktoré na účel zmarenia ukončenia podnikania riadnou a zákonnou likvidáciou, napr. sprostredkujú a vyhľadajú „bieleho koňa“ alebo priamo prevedú obchodný podiel v obchodnej spoločnosti na „bieleho koňa“, teda tretiu osobu, ktorá nemá skutočný záujem na realizácii práv a povinností, vyplývajúcich z jej účasti v obchodnej spoločnosti.
Trestné stíhanie neobíde ani „bieleho koňa“, ktorý prepožičia svoju totožnosť na účely prevzatia práv a povinností, ktoré nemá skutočný záujem vykonávať. Pre vyvodenie trestnej zodpovednosti voči „bielemu koňovi“ však musí byť splnená podmienka, že „biely kôň“ mal a mohol vedieť, že ten, kto na neho previedol účasť na právnickej osobe alebo ho ustanovil ako štatutárny orgán, mal úmysel zmariť riešenie ukončenia podnikania právnickej osoby likvidáciou.
Trestne postihované je sprostredkovanie nekalej likvidácie, prevod majetkovej účasti na „bieleho koňa“ alebo samotné pôsobenie ako „biely kôň“. Kým pri prvých dvoch konaniach sa vyžaduje úmysel, v prípade pôsobenia ako „biely kôň“ stačí na spáchanie tohto trestného činu nedbanlivosť.
Vo všetkých troch prípadoch ide o prečin, t. j. zákon zaň ustanovuje trest odňatia slobody v dĺžke do 5 rokov. Vyššie trestné sadzby sa odvíjajú od výšky spôsobenej škody, ako aj od spôsobu konania, resp. od organizovanej formy páchania trestnej činnosti. Najvyššia trestná sadzba môže byť 15 rokov.
Pokiaľ likvidácia nie je možná, pretože spoločnosť je predlžená, sú štatutári povinní postupovať v súlade so z. č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a podať v zákonom stanovenej lehote návrh na vyhlásenie konkurzu. Nesplnenie si tejto povinnosti môže priniesť nielen peňažné sankcie, ale tiež riziko trestnej zodpovednosti za trestný čin marenia konkurzného alebo vyrovnacieho konania podľa § 242 Trestného zákona.