Kraso klub Žilina organizuje každoročne školu korčuľovania pre verejnosť. Prvý marcový víkend bolo na ľade veselo – zabávali sa na ňom totižto karnevalové masky. O škole korčuľovania sme sa dozvedeli viac od Michaely Drdákovej – predsedníčky Kraso klubu Žilina.
Ako dlho už organizujete školu korčuľovania?
Na to vám ani odpovedať neviem. V roku 2007, keď som sa do klubu vrátila, už fungovala škola korčuľovania v takom formáte ako teraz. Avšak pamätám si, že aj predtým sa organizovali každoročne školy korčuľovania. Preto máme aj v klube dostatok detí v každej kategórii, mnohé z nich sú už aj trénerky. Škola korčuľovania je naša liaheň pretekárov a každoročne sa snažíme pritiahnuť najšikovnejšie deti do klubu, kde ich už čaká náročnejšia a intenzívnejšia príprava.
V akom formáte funguje škola korčuľovania teraz?
Počas jednej sezóny máme 3 kurzy – jesenný so zábavnou halloweenskou lekciou, zimný – so zábavnou lekciou s Mikulášom a jarný kurz s karnevalom. Kurzy sa konajú buď 1-krát týždenne, alebo 2-krát týždenne. V jesennom a zimnom kurze sme zatiaľ dokázali uspokojiť všetkých záujemcov, avšak v jarnom kurze sme asi 20 záujemcov z kapacitných dôvodov neprijali. Každého to totiž ťahá na korčule až v tomto zimnom období.
Aká veková kategória navštevuje kurzy korčuľovania?
Najčastejšie sú to deti okolo 5 – 8 rokov a tie pokračujú počas celej sezóny. Často tu máme deti, ktoré s nami korčuľujú aj viac rokov a postupne sa posúvajú od pomalého dupkania na ľade k výučbe zložitejších krasokorčuliarskych prvkov. V posledných rokoch sa čoraz častejšie pridávajú dospelí – študenti, ale aj rodičia detí, ktoré navštevujú kurz. Máme tu aj celé rodiny. Je veľmi pekné vidieť, že majú spoločného koníčka.
To korčuľujú deti aj dospelí spoločne?
Nie. Na ľade máme 1 – 2 skupiny dospelých a 4 – 5 skupín detí podľa ich schopností. Často sa stáva, že tie šikovnejšie deti sa učia rýchlejšie, a preto ich aj počas kurzu posúvame do vyššej skupiny, aby sa naučili čo najviac. Výučba sa realizuje hravou formou s rôznymi pomôckami, ako sú kužele či hokejky.
Baví vás trénovanie školy korčuľovania?
Najmä v nedeľu večer po celom dni s rodinou sa musím trocha premáhať na lekcie. Avšak, keď prídem na ľad, dostávam energiu od detí, ktoré sa tešia na korčuľovanie. Často sa stáva, že na začiatku kurzu k nám príde zopár uplakaných a vystrašených detičiek, ale keď vidím tie pokroky, ako sa dokážu skamarátiť s ľadom a zlepšujú sa, viem, že táto práca má zmysel.
Škola korčuľovania sa pomaly končí. Tešíte sa na voľno?
Áno, trochu si oddýchneme, ale keďže sa okrem školy korčuľovania na ľade venujeme aj in-line škole korčuľovania, začíname už plánovať aj tohtoročnú. Minulý rok sme začali vďaka grantu Kia z Nadácie Pontis aj spoluprácu so ZŠ Karpatská. Tento rok chceme popri popoludňajších kurzoch in-line korčuľovania spolupracovať s viacerými školami. Veríme, že bude záujem.
Je záujem aj o in-line kurzy?
In-line korčuľovanie je u nás čoraz populárnejšie. Napriek tomu, že deti sa vedia naučiť korčuľovať aj sami, je o kurzy záujem. Mnoho samoukov má nesprávne návyky, ktoré sa ťažko odúčajú a taktiež ich jazda je veľmi nebezpečná pre nich, ale aj pre okoloidúcich. Cieľom týchto kurzov je naučiť deti, ale i dospelých správne korčuľovať a najmä naučiť ich zabrzdiť, otočiť sa, vyhnúť sa prekážkam, prekročiť alebo bezpečne prejsť cez prekážku.
Michal Kolárik
Snímka archív klubu