Gotický kostolík v Stránskom nazývaný aj Opustená Helena už dva roky nie je sám. Starajú sa oň dobrovoľníci z OZ Obnova Slovenskej Zeme. Tí by mu radi vdýchli zašlú dôstojnosť, zadarmo to ale nepôjde.
STRÁNSKE. Výstavbu gotického kostola povolil okolo roku 1368 vtedajší ostrihomský arcibiskup, aby už miestni veriaci nemuseli chodiť za bohoslužbami do Rajca. Svätostánok vyrástol na hornom konci obce a zasvätili ho svätej Helene. Pod jeho súčasný stav sa podpísalo najmä zemetrasenie z roku 1858, ktoré natoľko narušilo statiku objektu, že ho bolo nutné zavrieť. V roku 1992 základy veže spevnili betónovou zálievkou, aby sa zabránilo jej nakláňaniu, odvtedy tu kostol stál viac–menej opustený. Až do roku 2012, kedy si ho všimli členovia Občianskeho združenia (OZ) Obnova Slovenskej Zeme.
„Stav a osud pamiatky nám nedal, lebo objekt je v havarijnom stavebno–technickom stave a hrozí jeho úplná deštrukcia. Kostol bol bujne prerastený vegetáciou a zaprataný odpadom. V jeho interiéri sa nedalo ani normálne pohybovať. V roku 2012 sme začisťovali objekt, odstránili množstvo odpadu, vyrezali stromy, ktoré pamiatku poškodzovali. Začiatkom minulého roka sa podarilo vyriešiť vlastníctvo objektu, na čo sme následne uzavreli s obcou dlhodobú nájomnú zmluvu,“ rozpráva Ján Gašpierik z OZ Obnova Slovenskej Zeme.
Vďaka dvom menším grantom, ktoré sa im vlani podarilo získať, zaobstarali časť potrebného materiálu a mohli zaplatiť aj archeologický dozor prác. „V roku 2013 sa nám podarilo odstrániť množstvo suťového zásypu z lode a presbytéria objektu, čo výrazne pomohlo statike kostola. Pamiatka sa sprístupnila a vytvoril sa pracovný priestor pre jej obnovu a konsolidáciu,“ hovorí.
Prvé väčšie manuálne práce na pamiatke sa začnú tento rok už budúci týždeň, a to v piatok 13. a v sobotu 14. júna. Obnova starého, ale vzácneho kostola však niečo stojí. Jej napredovanie závisí najmä od objemu získaných financií. „Objekt bol dlho bez záujmu ponechaný napospas prírode a každé jedno miesto pamiatky doslova potrebuje odborný zásah. Nie je v našich silách zaobstarať taký obnos financií, aby sa dala celá pamiatka naraz zabezpečiť. Takže nie je vylúčená ani ďalšia strata hmoty a pamiatkových hodnôt objektu. Preto prosíme aj návštevníkov, aby neprekračovali bezpečnostné zábrany objektu a boli obozretní,“ dodáva Ján Gašperik.
Do záchrany gotického kostola sa môže zapojiť ktokoľvek. Či už vlastnými rukami, každý jeden dobrovoľník je vítaný, alebo ľubovoľnou finančnou čiastkou.
Michala Stehlíková
Snímka archív OZ OSZ