Zlodeji áut sú čoraz vynaliezavejší a so svojou technickou vybavenosťou sú väčšinou krok pred políciou. Zlodeji používajú zariadenia, ktoré dokážu načítavať signál diaľkového ovládania či, naopak, rušiť signál GPS zariadenia určeného na vystopovanie auta. Okrem sofistikovaných prvkov však stále používajú aj tie najtradičnejšie nástroje ako kladivo či pakľúč. Boj so zlodejmi áut je vždy ťažké vyhrať. Správnym zabezpečením alebo kombináciou zabezpečenia auta však krádeži zabrániť môžete. V tejto dobe ide už skôr o spôsob, ako zlodejom ich prácu znepríjemniť a sám pokus o krádež čo najviac predĺžiť. Iba zistenie, že je vozidlo nejako nadštandardne chránené, časť zlodejov nasmeruje k inému vozidlu. Preto je základným stupňom ochrany vozidla inštalácia rôznych elektronických alebo mechanických zabezpečovacích prostriedkov, ktoré majú za úlohu predovšetkým výrazne predĺžiť dobu potrebnú na odcudzenie vozidla, a tým odcudzenie znemožniť. Pre vodičov je ich obsluha jednoduchá a rýchla. Najúčinnejšie z tejto skupiny je mechanické uzamykanie systému radenia vozidla. Skutočne účinnú ochranu vozidla zabezpečujú len zariadenia pevne spojené s karosériou vozidla, prípadne ich kombinácia. Tajný vypínač si zaobstaráte od 10 €, ide o najjednoduchšie riešenie. Ukrytý vypínač preruší elektrický obvod medzi akumulátorom a zapaľovaním, čím prekazí rýchle naštartovanie a určite zdrží zlodeja. Nedostatkom je, že zariadenia ako rádio alebo navigácia väčšinou stratia uložené dáta. Alarm nie je tiež drahá záležitosť. Od 50 € máte potrebnú klasiku, ktorá sa aktivuje, ak senzory zachytia pohyb alebo pri zatrasení vozidlom bez odomknutia. Zvuk vychádza z klaksónu alebo z dodatočnej sirény. Moderné bezdrôtové senzory pohybu niekedy nevyžadujú rozsiahle rozoberanie interiéru. Imobilizér je zariadenie, ktoré rozpája v niekoľkých kontaktoch elektrické okruhy, čím znemožní naštartovanie vozidla. Dnes má sériovo namontovaný imobilizér každé jedno vozidlo no, žiaľ, pre profesionálnych zlodejov už tiež nie je prekážkou.
Dodatočne namontovaný by mohol ochrániť lepšie. Bezpečnostné fólie sa tak isto nelepia iba na okrasu. Zlodeji totiž okrem všelijakých možných sofistikovaných metód a vniknutí do auta používajú často stále aj ten najprimitívnejší spôsob: kameň či staré dobré kladivo na rozbitie skla. Tu by kvalitná bezpečnostná fólia mohla pomôcť. Je ale dôležité, aby vám k nej servis vedel dať certifikát, že spĺňa predpisy. Mechanické zabezpečenie je v tejto dobe už nevyhnutné. No páka na volante alebo pedáloch je v tejto dobe, myslím, zbytočná. Viac práce zlodejovi narobí kvalitný zámok na rýchlostnej páke. Jeho nevýhodou je, že pri každom opustení vozidla musíte páku zamknúť a pri nastúpení zasa odomknúť. V spojení s ďalšími opatreniami je však zamknutie páky odporúčaným prostriedkom. My odporúčame montáž systému ZEDER-LOCK, jeho demontáž je taká časovo náročná, že pre zlodeja sa vozidlo s kombináciou tohto systému stáva nezaujímavé. „Z vlastnej skúsenosti odporúčam kombinovať systémy, ktoré vysielajú a prijímajú signál či frekvenciu so systémami mechanickými. Je na každom jednotlivcovi, čo si podľa svojej chuti a možnosti zvolí. Chcel by som len podotknúť, že v tejto dobe už zabezpečenie nie je doplnok, ale potreba a zabezpečenie len jednej časti vozidla už nestačia. Majiteľ auta nič nepokazí, keď do zabezpečenia investuje možno desatinu hodnoty svojho auta. Myslím, že pri drahších vozidlách má určite zmysel si zaobstarať aj GPS lokalizáciu vozidla. Zariadenie na sledovanie sa namontuje do vozidla a v prípade narušenia vyšle poplach majiteľovi aj centrále (pult centralizovanej ochrany – PCO). Tá je potom schopná sledovať polohu auta aj so zlodejom, prípadne na diaľku aktivovať ďalšiu ochranu (sirénu, odpojenie zapaľovania a pod.), vyslať pátracie auto a upovedomiť políciu.“
V podstate je jedna veľká pravda, že každé auto sa dá ukradnúť! Avšak, nie každý zlodej je profesionál. Nie každý má k dispozícii všetky možné technické hračky. Podľa mňa sú zlodeji častejšie amatéri než profesionáli, ako vidíme v kriminálke. No a na nich by mohli fungovať všetky tie vecičky, ktoré sa do áut montujú. Dávajte si teda pozor, autá sa kradnú hlavne na sídliskách a nestrážených parkoviskách. Nezabúdajte byť preto aj vy ostražití a pri podozrivej činnosti kontaktujte políciu, veď krádeži môžete zabrániť aj ako okoloidúci alebo pozorovateľ z blízkeho balkóna. Je potrebné chrániť si vlastný majetok. ZABEZPEČENIE MÔŽE ZNÍŽIŤ AJ POISTKU Havarijná poistka je tak isto jedným z tých väčších výdavkov majiteľa automobilu. Nie každý je preto ochotný si ju zaobstarať. Cenu poistky však môže pomerne výrazne znížiť práve zabezpečenie automobilu. A to často až o 30 percent. Najväčšiu zľavu poisťovne poskytujú na aktívne vyhľadávacie zariadenie, ktoré po krádeži hlási polohu vozidla.