ŽILINA. Jeho miestny stranícky šéf Martin Kapitulík v tlačovej správe upozornil na to, že platforma na príklade zvyšovania kapacity Domova sociálnych služieb (DSS) v Likavke a otvorením nového DSS Eden v Liptovskom Hrádku poukazuje na to, že ŽSK navonok deklaruje maximálnu vôľu a snahu o sociálne začlenenie obyvateľov zriadených pobytových zariadení do komunitného života, ale v skutočnosti koná spôsobom, ktorý posilňuje súčasný systém segregácie, straty súkromia a dôstojnosti.
Tým, že teda kraj otvoril dva nové domovy sociálnych služieb, mal sa podľa Martina Barčíka a Martina Kapitulíka dopustiť segregácie, straty súkromia a dôstojnosti svojich klientov.
Na tlačovú správu zareagoval poslanec SMER-u Ľubomír Sečkár. „Modrý superman a ešte modrejší batman rozprávajú o niečom, o čom nemajú ani páru. Alebo možno len nečítajú noviny, že Žilinská župa ako jedna z mála rozširuje a skvalitňuje sociálne služby, ako naposledy úplne novučičkým domovom sociálnych služieb v Liptovskom Hrádku, kde sa o 81 klientov postará 50 odborníkov. Podotýkam, že tým reálne vzniklo vďaka ŽSK 50 nových pracovných miest,“ uviedol.
Barčík s Kapitulíkom sa v reakcii nechali pred úradom kraja odfotografovať v tričkách supermana a batmana. Martin Kapitulík je známy aj tým, že si volebné víťazstvo zabezpečil vďaka hranolom s červenou kravatou, ktoré rozmiestnil po meste a zburcoval médiá.
O čo ide?
Slovenská republika uzatvorila rôzne medzinárodné dohody, ktoré smerujú k tomu, že by viac nemali vznikať veľkokapacitné sociálne zariadenia. Tie sa tu v rámci systému desaťročia budovali a umiestňovali v nich hromadne klientov. Teraz by mala prísť doba, že ľudia, ktorí sú s podporou schopní žiť v komunite alebo takí, ktorí dokážu čiastočne samostatne fungovať, už v nich umiestňovaní nebudú. Budú žiť samostatne, s podporou komunitných služieb.
„List, ktorý sme zaslali všetkým krajom, nie je výčitka. Týka sa najmä nového programového obdobia. Nemôžeme kraje kritizovať za to, že konali v súlade s výzvami spred piatich rokov. Ide o to, ako to bude v tých nasledujúcich výzvach,“ hovorí Mária Machajdíková z organizácie SOCIA.
Pripravovaná transformácia pobytových služieb nemôže vraj ísť bez rozvoja komunitných služieb, ambulantných a terénnych služieb. Bude si vyžadovať dlhšie časové obdobie. List pre kraje teda smeroval predovšetkým k ponuke pomoci, aby sa vedeli na túto zmenu pripraviť.
„Sme radi, že Žilinský samosprávny kraj na ponuku zareagoval a dohodli sme sa na stretnutí,“ dodala Mária Machajdíková.
Potvrdzujú to aj slová hovorkyne kraja Hany Danovej: „ŽSK je najväčším poskytovateľom sociálnych služieb na území kraja a táto kompetencia patrí medzi naše priority. Viac ako 33 % rozpočtu ide práve do tejto oblasti. Našou snahou je viesť otvorený a konštruktívny dialóg na tému ďalšieho smerovania a skvalitňovania sociálnych služieb so všetkými zainteresovanými subjektmi. Otvorený list Platformy ZA KOMUNITNÉ SLUŽBY vnímame ako podnetný a aj preto sme sa rozhodli iniciovať pracovné stretnutie, ktoré sa uskutoční v marci, s cieľom vydiskutovať si podnetné, ako aj sporné oblasti v poskytovaní sociálnych služieb.“
Michal Filek
Snímka archív