ŽILINA. Kraj v rámci výberového konania oslovil viacero organizácií a vybral TIS. Podľa šéfky TIS Emílie Sičákovej‑Beblavej spolupráca sa začne v máji 2014 a skončí sa na konci tohto roka.
„Začneme s tým, že spravíme audit, ako kraj rozhoduje v osemnástich činnostiach – predaj majetku, rozdeľovanie dotácií, prijímanie zamestnancov, sociálna oblasť a ďalšie. Na základe toho sa rozhodneme, aké opatrenia navrhneme, aby sa činnosti zlepšili a aby občania boli spokojnejší. Vo všetkých osemnástich oblastiach dáme návrhy opatrení, ktoré posunú kvalitu rozhodovania k lepšiemu,“ informovala šéfka TIS.
Svojimi postrehmi a návrhmi budú môcť v rámci diagnostiky prispieť aj občania, neziskové organizácie, novinári. Formulár bude uverejnený na webstránke kraja. Na projekte bude pracovať tím ôsmich odborníkov, praktikov aj vedcov, členov aj spolupracovníkov TIS. Medzi nimi budú Vladimír Pirošík, Pavel Nechala, Ivan Rončák, Ľuba Slimáková, Jozef Petráš, ale aj autor zákona o verejnom obstarávaní Jiří Vlach.
„Oslovíme aj neziskové organizácie a novinárov. Našou ambíciou bude mať čo najviac informácií, po ktorých nastane systémová zmena v procesoch rozhodovania,“ dodala Emília Sičáková-Beblavá.
Kraj podľa zmluvy za tieto služby zaplatí 23-tisíc eur. Podľa Juraja Blanára už s projektom Otvoreného kraja začali. ŽSK od februára vysiela zasadnutia zastupiteľstva naživo na internetovej stránke.
„Našou snahou nie je posúvanie sa v rebríčku transparentnosti, ale to, aby sa na nás pozrel niekto zvonka. Niekto, kto má s tým skúsenosti a aby sme dosiahli to, že naše rozhodovacie procesy budú pozitívne vnímané predovšetkým občanmi. Nechceme napĺňať len to, čo od nás vyžaduje zákon, ale aj niečo navyše,“ uzavrel Juraj Blanár.
Počas predvolebnej kampane pred župnými voľbami čelil Juraj Blanár na jeseň minulého roku niekoľkým obvineniam z nestransparentného rozhodovania. Ani jedno sa však nepotvrdilo a župan podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Analýza TIS by mala odstrániť všetky pochybnosti.
Michal Filek
Snímka Hana Danová