Igor Cvacho, Jaroslav Gaňa, Jozef Mundier, Milan Janík, Daniela Krajčová, Stanislav Lajda, Andrej Mazúr, Daniela Mládenková, Miroslav Mládenek, Marek Ryboň, Petronela Vlhová, Vladislav Zábel – to je dvanásť mien dvanástich aktívnych výtvarníkov strednej a mladej generácie, pôsobiacich v žilinskom regióne, ktorí sú súčasťou združenia výtvarníkov Cont Art. Všetci sa spolu stretli na vernisáži v Rosenfeldovom paláci, kde si môžete ísť pozrieť ich tvorbu.
CONT ART
Združenie Cont Art prešlo od svojho vzniku (pred viac ako dvadsiatimi rokmi) viacerými zmenami. Niektorí členovia odišli a noví, mladší pribudli. Spájajú ich osobné priateľstvá a názory na umeleckú tvorbu. Výtvarné umenie vnímajú cez tradičné médiá ako spojenie myšlienky či určitej filozofie s umelecko-remeselnou zručnosťou.
KRÍDLO
„Spoločná prezentácia tvorby výtvarníkov, z ktorých každý má vlastný štýl, nevyhnutne predpokladá prepájanie rozdielnych techník, materiálov i námetov, čo je pre súčasné umenie nielen príznačné, ale aj celkom prirodzené a nevyhnutné,“ povedala Darina Arce, kurátorka výstavy. „Aby sa rôzne koncepcie autorov priblížili a aby ich diela aspoň niečo spájalo, vyprofilovala sa téma, ktorú výtvarníci slobodne interpretujú – téma krídla,“ doplnila. Ako ďalej dodala, samotné slovo „krídlo“ má mnoho významov; ako krídla vtákov, dverí, krídla budovy a zároveň môžu krídla symbolizovať aj fantáziu či lietanie tela i ducha.
ZVIERATÁ VS ĽUDIA
Na výstave prezentuje svoje obrazy aj akademický maliar Stano Lajda. Na väčšine jeho obrazov sú bezdomovci. „Maľoval som ľudí, ktorých nezvykne nikto maľovať. Ľudí, ktorým na rozdiel od iných stačí k šťastiu málo. Stačí im, že majú svojho psíka, s ktorým sa majú vzájomne radi,“ prezradil. Obrazy sa nazývajú podľa miest, na ktorých bezdomovcov zachytil svojím fotoaparátom. „Tulákov som si fotil dlhé roky. Sú z Paríža, Londýna, ale i z Martina. Čakali už len na to, kedy ich dám na plátno.“ Okrem nich môžeme na výstave vidieť aj obraz, na ktorom sa nachádza až 56 zvierat. „Inšpiroval som sa živočíšnou ríšou, za ktorou by sme mali vidieť samých seba a naše problémy. Na obraze sú to všetko zvieratá, ktorými sa my ľudia radi častujeme,“ poznamenal.
KRÍDLA SLOBODY
Akademická maliarka Daniela Krajčová do výstavy prispela Levitujúcimi figúrami. „Človek, ktorý sa pokúša nájsť sám seba, odpútať sa od materiálneho sveta a od svojho ega, dostáva krídla slobody. Moje figúry sú kombináciou pevnej keramiky a krehkej drôtovanej časti, čím vyjadrujem materiálnu a duchovnú podstatu každej bytosti,“ vysvetlila. Krídla v ponímaní dvanástich výtvarníkov si môžete pozrieť do 2. novembra.