Nezľaknite sa, ak v týchto dňoch budete prechádzať okolo mája v Tepličke nad Váhom. Ak sa totiž naň pozriete, môže sa vám na prvý pohľad zdať, že sa po ňom niekto šplhá. V žiadnom prípade však nevolajte hasičov!
TEPLIČKA NAD VÁHOM. Na máje vyzdobené pestrými stužkami a farebnými papierikmi sme v našom kraji zvyknutí. Sem‑tam sa pritrafí, že sa v jeho korune skrýva i fľaška alkoholického nápoja. Taký, aký však majú v Tepličke nad Váhom, len tak niekde neuvidíte. Na prvý dojem to vyzerá tak, ako keby po ňom niekto liezol a ešte aj na bicykli! V žiadnom prípade však nejde o živého tvora, ale o panáka, ktorý v montérkach, reflexnej veste, s prilbou na hlave pôsobí ako skutočný! Takáto netradičná „ozdoba“ je nápadom miestnej mládeže. „Panáka sme zavesili na máj už aj v minulosti. Tento rok nám napadlo, že by sme mu mohli dať aj bicykel. Ten sme kúpili v kovošrote,“ rozpráva Martin Ponechal, ktorý asistoval pri stavaní vskutku nevídaného mája.
Nápad s panákom vraj vychádza z miestnej historky, keď vyliezol jeden tunajší odvážlivec na máj, aby sa dostal k fľaške s páleným. „Už rozmýšľame aj nad tým, čo zavesíme na máj v budúcom roku. Nejaké nápady sú, ale ešte by som ich nerád prezrádzal,“ hovorí miestny mladík.
Zvyk stavania mája siaha do 15. storočia. Táto obyčaj vznikla v stredovekej Európe a značila vážny záujem chlapca o dievča. Neskôr sa rozvinula do viacerých variantov. Buď máj postavil mládenec dievčine, ktorú mal naozaj rád alebo bol spoločným darom mládencov všetkým slobodným dievčatám v dedine. Ak dievka nebola obľúbená, zvykli jej postaviť na dvore zo žartu suchý strom alebo metlu.
Táto pekná tradícia sa dodnes uchovala vo väčšine obcí nášho regiónu, aj keď individuálnych májov pre slobodné ženy je už pomenej a skôr sa uprednostňuje jeden veľký máj, ktorý sa za sprievodu spevu a tanca postaví v predvečer prvého mája v strede obce.
-ms-
Snímka archív obce Teplička n. Váhom